Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Tomasz Soliński o łącznicy kolejowej i połączeniach Jasło-Kraków

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. KrosnoCity.pl

"Powrót pasażerów na kolej mógłby nastąpić po 2021 roku" - stwierdza zastępca prezydenta Krosna, dr Tomasz Soliński. 10 lutego radni powiatu jasielskiego przyjęli stanowisko przeciwko budowie łącznicy skracającej podróż między Krosnem, a Rzeszowem. W dyskusji kilka razy odwoływali się do wypowiedzi i działań wiceprezydenta Krosna. Poprosiliśmy Tomasza Solińskiego o odniesienie się do tego tematu.

REKLAMAJednym z argumentów przywoływanych w dyskusji w Jaśle było stwierdzenie, że lepiej modernizować linie kolejowe, niż budować nowy łącznik.

- Tylko łącznica kolejowa może realnie skrócić czas przejazdu z Krosna do Rzeszowa, aby stał się konkurencyjny dla jazdy samochodem lub busem - stwierdza zastępca prezydenta Krosna.

- Wybrany przez PKP PLK i marszałka naszego województwa, wariant drugi łącznicy i zdefiniowany dla niego czas przejazdu, tj. 67 min. w ruchu przyspieszonym już uwzględnia oszczędności w czasie przejazdu wynikające z rewitalizacji LK 108 oraz 106, której zakończenie jest planowane ok. 2021 roku. W tym samym czasie powinna zostać wybudowana łącznica kolejowa i tym samym "powrót" pasażerów na kolej mógłby nastąpić po 2021 roku. Mieszkańcy Krosna i południowo-wschodniej części naszego regionu z niecierpliwością czekają na alternatywne i bezpieczne połączenie kolejowe z Rzeszowem - dodaje dr Soliński.

Łącznica będzie na pewno dobrym rozwiązaniem dla Krosna, jednak Jasło obawia się marginalizacji. Była to jedna z głównych obaw podnoszonych w dyskusji w samorządzie powiatu jasielskiego.

- Kolej ciągle musi się dostosowywać do zmieniających się uwarunkowań rynkowych zarówno w zakresie potrzeb pasażerów jak i transportu towarów. Z ekonomicznego i społecznego punktu widzenia nie możemy sobie pozwolić np. na przewozy z udziałem kilku pasażerów, ponieważ deficyt w przewozach musi zostać pokryty z budżetu województwa, a taka sytuacja ma miejsce na LK 108 i nie tylko - odpowiada zastępca prezydenta.

- Główną przyczyną jest bardzo długi czas przejazdu. Jeżeli chodzi o przewóz towarów, to np. wszelki transport drewna z Bieszczadów obligatoryjnie powinien się odbywać drogą kolejową - podkreśla.

- Łącznica kolejowa nie będzie mieć negatywnego oddziaływania dla Jasła, ponieważ nie dochodzi do Jasła. Nie można utrzymywać obecnego stanu, w którym pociągi przejeżdżające przez Krosno do Rzeszowa są praktycznie puste. Przecież te połączenia mają służyć mieszkańcom, a obecny czas dojazdu wynosi prawie 2 godziny, co jest zupełnie nie do zaakceptowania. Uważam, że mieszkańcy zarówno Krosna, jak i innych miejscowości wzdłuż przebiegu LK108, w sumie to kilkaset tysięcy, mają prawo domagać się poprawy w tym zakresie, aby w sposób bezpieczny i szybki dojechać szynobusem do pracy czy też szkoły. Łącznica kolejowa ten problem rozwiąże - przekonuje nasz rozmówca.

Zastępca prezydenta Krosna wprost odnosi się do stanowiska przyjętego przez powiat jasielski:

- Stanowisko sprzeciwiające się budowie łącznicy kolejowej przyjęte przez powiat jasielski jest dla mnie niezrozumiałe i zmierzające w kierunku ograniczania możliwości rozwojowych zarówno miast, jak i powiatów na przebiegu LK 108 w kierunku Bieszczad. Wszystkie samorządy, a szczególnie sąsiedzkie, powinny ze sobą współpracować dla dobra mieszkańców, bo jest to wspólny rynek pracy, prowadzenia biznesu i edukacji. Jeżeli takie działania będą nadal podejmowane, to wszyscy na tym stracimy, a problemy takie jak emigracja ludzi młodych, depopulacja i odpływ inwestorów jeszcze mocniej odczujemy - mówi dr Soliński.

Podczas dyskusji w radzie powiatu jasielskiego wiele uwagi poświęcono też innym tematom, w tym o usprawnieniu połączeń kolejowych na zachód od Jasła, w tym pociągów Jasło-Kraków.

- Jeżeli takie połączenie będzie możliwe, to dobrze i już postulujemy o przedłużenie tego połączenia do Krosna, a nawet w Bieszczady. Pozwoli to pozyskać dodatkowych pasażerów, na czym szczególnie powinno zależeć organizatorowi przewozów, aby mniej dopłacać do tych kursów - podkreśla, wyrażając poparcie dla połączeń w stronę Krakowa.

Zobacz także: Jasło: "Nie dla łącznicy Krosno-Rzeszów"

pd

10 komentarzy

 • Anty Portius 1667

  Nowe Żukowice - Jodłówka Wałki - Pogórska Wola - drogi wąskie ale po modernizacji ten łącznik zrobiłby robotę. Niestety przepustowość drogi 73 jest taka jaka jest. Jaka by jednak nie była, jest bardzo zatłoczona ale jak widać niezbędna. Krosno leży w dużej odległości od kręgosłupa komunikacyjnego województwa i głównego szlaku jakim jest A4 i to jest jeden z jego problemów. Droga z Ropczyc przez Wielopole Skrzyńskie może tez być uznana za ciąg odciążający drogę z Pilzna, ale jest kręta i ciasna. Zostaje Pilzno - i jest nieszczęsne bez dwóch zdań ze względu na ciąg TIRÓW.

  Zgłoś nadużycie Anty Portius 1667 piątek, 24, luty 2017 20:45 Link do komentarza
 • b52

  AntyPortius1667, pojedź do tego nieszczęsnego Pilzna. Zrób fotorelację, gdzie można zrobić ten zjazd z autostrady biegnącej przez to Pilzno. Dołącz kilka mapek, nawet w googlu i zamieść tu na portalu. Pooglądamy z chęcią.

  Zgłoś nadużycie b52 piątek, 24, luty 2017 11:04 Link do komentarza
 • AntyPortius1667

  Drogi są zatłoczone z cała pewnością, ale czy właściwym kierunkiem rozwoju miasta jest ułatwienie wyjazdu mieszkańców do innych bardziej atrakcyjnych ośrodków, w których jest praca lepiej się zarabia. Panie Prezydencie, może trzeba się skupić na programie działań, który wprowadzi do naszego miasta uwarunkowania sprzyjające rozwojowi rynku miejsc pracy lub go zintensyfikować. Może zamiast robić łącznicę kolejową, postarać się o zjazd z autostrady w Pilznie??? Ile zyskają pasażerowie jeżeli w Rzeszowie będą musieli stracić ten czas na przemieszczenie się z dworca do miejsc pracy środkami komunikacji miejskiej? Busy też dają zarobi naszym Mieszkańcom.

  Zgłoś nadużycie AntyPortius1667 piątek, 24, luty 2017 07:30 Link do komentarza
 • Jasiek

  "chłop" proponuję Ci w ciepły dzień a najlepiej weekend odwiedzić rynek w Krośnie i Jaśle.
  Uwierz mi zobaczysz różnice.
  Deklasacja jest olbrzymia.
  Co tu dożo mówić współczuję Jaślanie.

  Zgłoś nadużycie Jasiek czwartek, 23, luty 2017 23:10 Link do komentarza
 • Krosno Rejtan

  Zgadzam się z @mieszkaniec Krosna w ramach rewanżu torpedujmy wszystkie inicjatywy Jasła. Krosno jest przeciw strefie w Jaśle, nie pozwalamy na rewitalizację linii kolejowej od Przybówki do Jasła. Nie godzimy się na obwodnicę Jasła. Jak ktoś z Krosna jeszcze nie godzi się na coś w Jaśle, to niech pisze.

  Zgłoś nadużycie Krosno Rejtan czwartek, 23, luty 2017 22:36 Link do komentarza
 • wonski bokobród

  Aj waj, a skąd to była ta kobiecina, co to ją serce bolało jak miała podpisywać dokumnety przyznające pieniądze na inwestycje dla Krosna. Po kim oni mają taką mentalość niemiłą?

  Zgłoś nadużycie wonski bokobród czwartek, 23, luty 2017 17:53 Link do komentarza
 • chłop

  Ja proponuje wybudować metro które połączy krosno-Miasto z Rynkiem. To pozwoli na ożywienie krośnieńskiego rynku.

  Zgłoś nadużycie chłop czwartek, 23, luty 2017 15:53 Link do komentarza
 • Adams

  Jeszcze postulujmy budowę łącznicy z Frysztaka do Dębicy by jechać koleją do Warszawy przez Mielec ,Tarnobrzeg no to konkretnie wkurzymy jaslakow , No i też dobra droga z Frysztaka do Brzostku też by się przydała by wygodnie omijać Jasło

  Zgłoś nadużycie Adams czwartek, 23, luty 2017 15:45 Link do komentarza
 • mieszkaniec Krosna

  Skoro Jasło wtrąca się w zasadzie nie do swojej sprawy (linia KROSNO-Rzeszów), to ja mam postulat - napiszmy petycję i zróbmy szum medialny jako Krosno: NIE DLA POŁĄCZENIA JASŁO-KRAKÓW !!!!! TO POŁĄCZENIE ZMARGINALIZUJE KROSNO !!!! PRZEZ TO POŁĄCZENIE BĘDZIEMY ODCIĘCI OD ŚWIATA !!!! KATEGORYCZNE NIE DLA POŁĄCZENIA JASŁO-KRAKÓW !!! MY JAKO MIESZKAŃCY KROSNA WYRAŻAMY SWÓJ STANOWCZY SPRZECIW TEMU POŁĄCZENIU I ZROBIMY WSZYSTKO, ABY NIGDY NIE DOSZŁO DO JEGO REALIZACJI !!!!

  Zgłoś nadużycie mieszkaniec Krosna czwartek, 23, luty 2017 15:10 Link do komentarza
 • Normy

  Jasło jako miasto i jego samorządowcy to jeden wielki dramat.
  Wystarczy przyjechać do tego miasto i już wszystko widać gołym okiem.
  Radni bezradni z Jasła przechodzą jakaś menopauzę , to powinno się leczyć.
  Widać syndrom Kalego, jak kali ukraść krowę to ok. ale jak Kolemu ukradną to już
  Koniec świata.

  Zgłoś nadużycie Normy czwartek, 23, luty 2017 14:39 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj