KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Łącznica kolejowa: małe poparcie posłów

Łącznica kolejowa: małe poparcie posłów Fot. archiwum

Zwróciliśmy się z pytaniami do parlamentarzystów w sprawie budowy łącznicy kolejowej, która ma skrócić podróż z Krosna do Rzeszowa. Większość nie wyraziła poparcia dla tej inwestycji. Prawie połowa z nich w ogóle nie odpowiedziała na pytania.

REKLAMA


Pytania przesłaliśmy dwa tygodnie temu do wszystkich parlamentarzystów, ze wszystkich ugrupowań z naszego terenu (11 posłów i 1 senator). Pytaliśmy o to, czy popierają budowę łącznicy skracającej podróż między Krosnem, a Rzeszowem, a jeżeli tak, to w jakim wariancie. Informowaliśmy przy tym, że brak odpowiedzi będzie równoznaczny dla nas z brakiem poparcia sprzeciwem wobec inwestycji.

Naszym celem było sporządzenie zestawienia na temat tego, kto popiera tę ważną dla regionu inwestycję. Prawie połowa parlamentarzystów nie przesłała odpowiedzi.Prawo i Sprawiedliwość:
    
- Alicja Zając - zdecydowany sprzeciw,
- Marek Kuchciński - brak poparcia,
- Bogdan Rzońca - poparcie wariantu 2,
- Anna Schmidt-Rodziewicz - brak poparcia,
- Stanisław Piotrowicz - brak poparcia,
- Piotr Uruski - brak poparcia,
- Piotr Babinetz - poparcie wariantu 2,
- Andrzej Matusiewicz - brak poparcia.
 
Platforma Obywatelska:
- Marek Rząsa - brak poparcia,
- Joanna Frydrych - poparcie wariantu 3.
 
Kukiz’15:    
- Wojciech Bakun - poparcie dla łącznicy.
 
Polskie Stronnictwo Ludowe:    
- Mieczysław Kasprzak - poparcie dla łącznicy.Jak temat łącznicy komentują posłowie i senator?


Senator Alicja Zając (PiS)

Alicja Zając  z Jasła proponuje zamiast któregokolwiek z rozważanym wariantów, modernizację i wykorzystanie łącznicy nr 618 Jasło Towarowe-Sobniów. - Wariant ten wskazywała m.in. wstępna lista kolejowych przedsięwzięć priorytetowych o kluczowym znaczeniu dla rozwoju województwa podkarpackiego w perspektywie 2014-2020 - podkreśla Alicja Zając.

Senator dodatkowo podważa sposób prowadzenia konsultacji społecznych w sprawie łącznicy. - Zwracam również uwagę na brak szerokich konsultacji społecznych, również z mieszkańcami powiatów jasielskiego, gorlickiego i sanockiego oraz brak szczegółowych informacji dotyczących zainteresowania ew. połączeniem wraz z podaniem liczby potencjalnych pasażerów. Dodatkowo zwrócić należy uwagę, że w przypadku realizacji inwestycji i dostosowania ew. rozkładu jazdy do potrzeb mieszkańców będzie konieczny zakup taboru, co będzie generowało dodatkowe koszty - napisała Alicja Zając.Poseł Piotr Babinetz (PiS)


Piotr Babinetz  z Krosna zdecydowanie popiera budowę łącznicy. - Popieram budowę tej łącznicy w tzw. wariancie 2 Szebnie-Jedlicze (można ten wariant określić również jako Moderówka-Męcinka). Ten wariant jest dużo tańszy od wariantu 3, a tym samym jest realne jego wykonanie. Nie wzbudza również protestów społecznych, ponieważ nie przebiega przez tereny zamieszkane. "Wariant 2" został wskazany przez marszałka województwa podkarpackiego i potwierdzony przez PKP Polskie Linie Kolejowe - stwierdza poseł opowiadając się za "wariantem 2".

W kwestii odrzuconego "wariantu 3", który pozwoliłby jeszcze bardziej skrócić podróż poseł komentuje: - Taka inwestycja powodowałaby konieczność wyburzenia kilkunastu domów mieszkańców Ustrobnej w gminie Wojaszówka, a należy liczyć się z sytuacją ludzi, dla których byłoby to bardzo dotkliwe - odpisał poseł podkreślając, że południowa część Podkarpacia wymaga pilnego zwiększenia dostępności komunikacyjnej.

Zdaniem posła budowa tej łącznicy, jak też obniżenie niwelety torów w Krośnie (obok inwestycji drogowych takich, jak budowa południowego odcinka drogi ekspresowej S19) jest też zgodna z programem Prawa i Sprawiedliwości zrównoważonego i równomiernego rozwoju, czyli w tym przypadku wsparcia dla powiatu krośnieńskiego, Krosna i powiatów bieszczadzkich.Poseł Bogdan Rzońca (PiS)

W imieniu posła Bogdana Rzońcy  z Jasła odpowiedzi przesłał asystent. - Zdecydowanie popieram budowę, rewitalizację i modernizację  każdej linii kolejowej na Podkarpaciu. Jeśli są dostępne środki finansowe, to należy je wykorzystać najefektywniej jak można. Nie mam nic przeciwko szybszemu połączeniu kolejowemu z Krosna do Rzeszowa - czytamy w odpowiedzi. - Wariant drugi jest najmniej konfliktogenny - podkreśla poseł.

Zapowiada też, że dołoży starań, by linie kolejowe w stronę Słowacji i Ukrainy zostały uznane za strategiczne z punktu widzenia państwa.

Poparcie posła Rzońcy jest szczególnie istotne, ponieważ jest on przewodniczącym sejmowej komisji infrastruktury. Czy za deklaracją poparcia pójdą realne działania tak,  by nie zabrakło środków?Posłanka Joanna Frydrych (PO)

- Popieram budowę łącznicy kolejowej, ponieważ jest to strategiczna inwestycja dla Krosna, Bieszczad oraz szeroko pojętej turystyki w Beskidzie Niskim. Łącznica kolejowa jest konieczna dla przyspieszenia ruchu pomiędzy Rzeszowem, a Krosnem
- podkreśla posłanka z Targowisk.

Jej zdaniem najkorzystniejszy byłby wariant nr 3, który zapewniłby maksymalne skrócenie czasu podróży pomiędzy dwoma miastami. - Czas ten musi być zbliżony do ok. 60 min. Ze względu na duży opór społeczny związany z wyburzeniami domów w wariancie 3 można by zastanowić się nad jego modyfikacją, by uniknąć niekorzystnych skutków dla mieszkańców. Mam nadzieję, że wariant wybrany przez PKP PLK S.A., po konsultacjach społecznych spełni główny cel inwestycji, czyli skrócenie czasu dojazdu z Krosna do Rzeszowa. Jeżeli tak, będzie korzystnym rozwiązaniem - podkreśla Joanna Frydrych.Poseł Marek Rząsa (PO)


Inwestycji nie popiera jednak klubowy kolega Joanny Frydrych, poseł Marek Rząsa z Przemyśla. - Szkoda, że nie zapytał mnie Pan, czy jestem za tym, by być pięknym, młodym, zdrowym i bogatym. Czy brak odpowiedzi potraktowałby Pan jako mój sprzeciw? A czy ma Pan świadomość, że oba te łączniki (o ile się nie mylę?? Jeśli tak proszę mnie wyprostować) spowodują omijanie  i w pewnym sensie degradację Jasła. Aż strach pomyśleć, jak z takimi samymi pytaniami zwrócą się do mnie dziennikarze z Jasła. Co mam im odpowiedzieć? - czytamy w e-mailu od posła Rząsy zakończonego pozdrowieniami.

 Wojciech Bakun (Kukiz’15)

Za budową łącznicy opowiedział się poseł Wojciech Bakun spod Przemyśla. - Popieram budowę łącznicy linii 106 i 108. Rozwój ruchu kolejowego w naszym regionie jest bardzo ważny, nie tylko jako połączenie Krosna ze stolicą województwa Rzeszowem, ale również jako skomunikowanie kolejowe Bieszczad - podkreśla poseł z klubu Kukiza.

Wojciech Bakun wyraził poparcie dla inwestycji niezależnie od tego, który wariant byłby ostatecznie realizowany.

- Ciężko na tym etapie wybrać jeden najkorzystniejszy wariant, ale uważam że powinno się przeprowadzić niezależne analizy dla obu rozwiązań - napisał poseł Wojciech Bakun.Mieczysław Kasprzak (PSL)

- Pragnę poinformować, że popierałem i będę popierał wszystkie rozwiązania, które usprawnią  komunikację w rejonie krośnieńskim. Deklaruję poparcie dla wszystkich lokalnych propozycji w tym zakresie
- odpisał poseł PSL nie wskazując, który wariant uważa za lepszy. Zaprosił też na dyżur poselski, jaki będzie pełnił w Krośnie w marcu, by porozmawiać osobiście o rozwiązaniach komunikacyjnych w regionie.Pozostali posłowie z naszego okręgu, którzy nie odpisali na pytania.

pd
Fot. prywatne archiwum polityków / facebook.com

 • autor: pd

17 komentarzy

 • aqq

  @Aron:

  No właśnie! Miasto Krosno przedstawiło warianty alternatywne, bez wyburzeń, a nikt z decydentów nawet tego nie wziął pod uwagę.

  Zgłoś nadużycie aqq piątek, 24, marzec 2017 10:23 Link do komentarza
 • człowiekzkrosna

  Tym, którzy nie poparli należy "odwdzięczyć" się na wyborach. Wstyd Piotrowicz. Krośnianom polecam nie głosować na ludzi z Jasła (mam na myśli A. Zając)

  Zgłoś nadużycie człowiekzkrosna piątek, 03, marzec 2017 09:45 Link do komentarza
 • Aron

  Te konsutacje społeczne to jakaś szopka. Zgłasza się na tych konsultacjach wariant 3 omijający domy a oni nawet go nie biorą w rozważaniach.

  Zgłoś nadużycie Aron czwartek, 02, marzec 2017 00:09 Link do komentarza
 • Podatnik

  Krosno to miasto W.Gomułki i jest systematycznie niszczone !!!

  Zgłoś nadużycie Podatnik wtorek, 28, luty 2017 16:12 Link do komentarza
 • JW

  Zróbcie porządną drogę do Rzeszowa, a nie jakąś łącznicę kolejową, która jest potrzebna jak koziej dupie trąba. Szkoda kasy, przecież i tak nikt nie jeździ koleją.

  Zgłoś nadużycie JW wtorek, 28, luty 2017 08:33 Link do komentarza
 • niezadowolony

  Głosujmy na PIS z naszego regionu, mamy wsparcie i dużo inwestycji !

  Zgłoś nadużycie niezadowolony poniedziałek, 27, luty 2017 22:24 Link do komentarza
 • krosniak

  Pani Zając krosnianie będą pamiętać jak będą kolejne wybory,jak takie Jasło może teroryzowac Krosno Sanok Zagorz i Powiaty Leski i Bieszczadzki gdzie jest Wieszy Potencjał a można przecież połączyć wagony do Jasła i Gorlic w czym problem

  Zgłoś nadużycie krosniak poniedziałek, 27, luty 2017 22:02 Link do komentarza
 • maszynista

  Proszę mi wytłumaczyć w jaki sposób łącznica marginalizuje Jasło skoro miasto to ma połączenie kolejowe z Rzeszowem?
  Ten kto jest przeciwnikiem budowy łącznicy, szczególnie niektórzy Jasielscy radni mają coś nie "po kolei". Patrząc na to co dzieje się w Krośnie a Jaśle w kwestii inwestycji w infrastrukturę, to niestety Jasło stało się jakimś zaściankiem i samo się marginalizuje dzięki swoim włodarzom.

  Zgłoś nadużycie maszynista poniedziałek, 27, luty 2017 19:14 Link do komentarza
 • Hój wam w pupe

  Jestem młody i kończę szkołe w tym roku. Wyjeżdzam i nie wracam papa

  Zgłoś nadużycie Hój wam w pupe poniedziałek, 27, luty 2017 18:18 Link do komentarza
 • wyborca

  "Łącznica", a dzieli posłów.

  Już wiemy na kogo nie zagłosujemy!

  Zgłoś nadużycie wyborca poniedziałek, 27, luty 2017 16:01 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?