KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

ROTOR z Krosna ponownie w Shell Eco-marathon

ROTOR z Krosna ponownie w Shell Eco-marathon Fot. archiwum Koło Naukowe ROTOR

Czym jest Shell Eco-marathon? Jak przebiegła poprzednia edycja? Jakie nowe rozwiązania wprowadza drużyna z krośnieńskiej uczelni? Na te i inne pytania odpowiadają młodzi konstruktorzy z Koła Naukowego ROTOR!

REKLAMA


Co to jest Shell Eco-marathon i jakie są zasady rywalizacji?
Shell Eco-marathon Europe to jeden z najbardziej wymagających inżynierskich konkursów studenckich na świecie. Zespoły ze szkół średnich oraz uczelni wyższych z całego świata stają przed wyzwaniem zaprojektowania, zbudowania i przetestowania pojazdów jak najbardziej wydajnych pod względem energetycznym. Zadaniem zespołów biorących udział w rywalizacji jest skonstruowanie pojazdu, który pokona jak najdłuższy dystans na ekwiwalencie jednego litra paliwa. Pojazd przed wyścigiem musi przejść kontrolę techniczną, która sprawdza, czy wszystkie wymagania zawarte w regulaminie zawodów, są spełnione.
Kiedy powstało Koło Naukowe ROTOR, czym się zajmuje, kiedy narodził się pomysł startu w zawodach?
Koło Naukowe ROTOR powstało w roku akademickim 2014/15. Wtedy właśnie zrodził się pomysł, aby w ramach grupowej pracy inżynierskiej zaprojektować i zbudować pojazd cechujący się innowacyjnością i wykorzystujący najnowsze zdobycze techniki. Koło Naukowe ROTOR zajmuje się wszelkiego rodzaju nowinkami technicznymi oraz przede wszystkim budową oraz ulepszaniem powstałego już bolidu. Pomysł startu narodził się wraz z założeniem koła. Chęć rywalizacji i sprawdzenia samego siebie na arenie międzynarodowej to duże wyzwanie nie tylko dla samych mechaników, ale także i dla kierowcy.

Z czego jest zbudowany bolid, jakie elementy innowacyjne pojazdu pojawią się w tym roku?
Bolid jest zbudowany z lekkich stopów aluminium, włókna węglowego oraz innych materiałów pozwalających na zmniejszenie wagi do minimum. W tym roku wprowadziliśmy niezbędne zmiany w bolidzie, aby osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty. Zmiany dotyczą obniżenia oporów ruchu pojazdu, silnika oraz przeniesienia napędu. Wymieniliśmy łożyska kół na takie z obniżonym współczynnikiem tarcia, a zastosowane w tym roku opony mają mniejszy opór toczenia. Dodatkowo, ze względu na panującą aurę w Londynie oraz fakt zastosowania etanolu jako paliwa, nasz silnik został poddany zabiegom zwiększającym jego równowagę termiczną oraz szybkość nagrzewania. Elementy konstrukcji były zaprojektowane przez studentów mechaniki i budowy maszyn, natomiast zostały wykonane  we własnym zakresie lub przez okoliczne firmy: "Erko", "WSK-PZL Krosno", "Stefanik-cięcie wodą" i inne.

Jakie zadania ma kierowca pojazdu i jakie cechy musi posiadać?
Kierowca pojazdu ma za zadanie prowadzenie pojazdu w taki sposób, aby bolid pokonał jak najdłuższy dystans na ekwiwalencie jednego litra paliwa. Kierowca pojazdu musi być lekki i nie za wysoki, posiadać umiejętności szybkiego reagowania, spostrzegawczość, refleks oraz przede wszystkim szybko się uczyć.

Jaka jest główna nagroda w zawodach, czy wynikają z nich jeszcze jakieś inne korzyści?
Oczywiście istnieje nagroda za pierwsze miejsce, która za pojazd zasilany paliwem wynosi 1500 funtów. Suma ta jednak nie pokrywa zazwyczaj nawet kosztów transportu pojazdu na zawody, więc tak naprawdę nagrodą dla każdej drużyny jest sam fakt dostania się na SEM oraz to, że samodzielnie wybudowany przez studentów pojazd ukończył przejazd. Przygotowania do zawodów uczą także pracy zespołowej, dobrej komunikacji z innymi i brania odpowiedzialności za przydzielone nam zadania. Na samych zawodach poznajemy też inne drużyny z Polski oraz Europy. Na poprzednim Shell Eco-marathon zdobyliśmy ogromne doświadczenie, otrzymaliśmy wiele porad i wskazówek od teamów z całej Europy oraz nawiązaliśmy nowe współprace i przyjaźnie. W zeszłym roku zaprzyjaźniliśmy się z drużyną z Turcji, która zajmowała sąsiadujący z nami boks, co było bardzo ciekawym doświadczeniem.

W jakich kategorii startujecie i jakie są pozostałe kategorie?
Pojazdy są klasyfikowane w dwóch kategoriach, Urban Concept oraz Prototype. Kategorie te dzielą się na podkategorie w zależności od rodzaju zasilania, m.in. napęd silnikiem benzynowym, wysokoprężnym, zasilanym etanolem, napęd elektryczny ze źródłem energii w postaci baterii elektrochemicznych czy też ogniw wodorowych. Nasz bolid startuje w kategorii pojazdów napędzanych etanolem. W ubiegłym roku osiągnęliśmy wynik 136km/1l etanolu, co w naszej kategorii paliwowej dało nam 9 miejsce.

Kto was wspiera w przygotowaniach do Eco Shell-marathon i w trakcie zawodów?
Największe wsparcie w przygotowaniach do Eco Shell–marathon mamy przede wszystkim ze strony Uczelni. Wspiera ona nas nie tylko pod kątem finansowym, ale także popiera nasze działania i motywuje nas do dalszego rozwijania się. Pomocy  finansowej udzieliło nam kilka firm z Krosna i okolic (m.in.Nowy Styl, Splast, Lasy Państwowe, Apla, Auto-Kram). Zostaliśmy objęci patronatem medialnym portali internetowych i czasopism regionalnych, które promują działania naszego koła. Są to np. portale internetowe, jaslo4u.pl, Krosno112.pl czy KrosnoCity.pl, a także gazety, które zamieszczają o nas informacje, np. Nowe Podkarpacie i Nowiny. Po Eco Shell Maraton będziemy też w TVP Rzeszów, Radio Rzeszów, Eska Rzeszów. Niewątpliwie ogromne wsparcie posiadamy także od naszego opiekuna koła naukowego, mgr inż. Tomasza Kosztyły. Marketingiem i promocją koła zajmuje się dr Anna Słowik.

Jak wyglądał Eco Shell-marathon w tamtym roku, jakie macie wspomnienia?           
SEM 2016 był naszym debiutem. Pojechaliśmy do Londynu zdobyć doświadczenie, zobaczyć jak wyglądają zawody i przede wszystkim sprawdzić się. Podczas całego naszego pobytu w Anglii panowała bardzo miła i przyjazna atmosfera. Poznaliśmy tam bardzo dużo osób z różnych krajów, którzy w razie potrzeby pomagali sobie wzajemnie. Pozyskaliśmy także wiele informacji o nas samych, o naszych mocnych i słabych stronach. Dzięki tym zawodom dowiedzieliśmy się, co należy poprawić, aby w przyszłości osiągać coraz lepsze wyniki.

Dziękujemy za rozmowę. Powodzenia w kolejnym starcie!

Zobacz także: Sukces prototypowego pojazdu z Krosna!

red.
Fot. archiwum Koło Naukowe ROTOR

  • autor: red.

1 komentarz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?