KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Oferta dla szóstoklasistów: powstaną dwujęzyczne klasy siódme

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

Reforma edukacji wygasza gimnazja. W tym roku rekrutacja do podstawówek dotyczy nie tylko pierwszoklasistów. Nową szkołę wybierają również szóstoklasiści, którzy zamiast do gimnazjum będą mogli ubiegać się o miejsce w klasie siódmej innej, niż ich dotychczasowy oddział. Obecni gimnazjaliści jeszcze przez dwa lata będą się uczyć w klasach dotychczasowych gimnazjów, które będą w większości funkcjonować w szkołach podstawowych.

REKLAMA


Obecni szóstoklasiści mogą od września kontynuować naukę w klasie siódmej w tej samej szkole podstawowej i oddziale, ale mają też inne możliwości. W dwóch krośnieńskich szkołach podstawowych, do których zostały włączone gimnazja powstają oddziały dwujęzyczne (Szkoła Podstawowa nr 10 i Szkoła Podstawowa nr 15), które swoją ofertę językową będą kierować do klas szóstych. O takiej ofercie już informowaliśmy w KrosnoCity.pl: Z językami w świat... w szkole podstawowej

W SP nr 10 zostanie utworzony oddział z wiodącym językiem niemieckim, natomiast w SP nr 15 z językiem angielskim. Dodatkowo w każdej ze szkół będzie oferowany drugi język obcy: angielski, francuski lub niemiecki, a dla chętnych także rosyjski.

Szkoły zapowiadają poszerzenie oferty również dla klas młodszych. - Będziemy pionierami, bo do tej pory nie było dwujęzycznych podstawówek - mówią dyrektorzy.

- Nasze gimnazja w wyniku reformy edukacji od września połączą się ze szkołą podstawową. Współpracujemy z dyrekcją I LO, które w przyszłości prawdopodobnie będzie w dużej mierze przyjmowało naszych absolwentów do klas dwujęzycznych na poziomie licealnym. Oprócz nas żadna z okolicznych szkół podstawowych nie planuje, jak na razie kształcenia dwujęzycznego - dodają.

W SP nr 14 jest prowadzony nabór do oddziałów sportowych w zakresie piłki nożnej, strzelectwa sportowego i koszykówki dziewcząt.
 
Zapisy do szkół dwujęzycznych i oddziałów sportowych rozpoczynają się już w poniedziałek (24 kwietnia) i potrwają do 5 maja.
 
W przypadku oddziałów dwujęzycznych o przyjęciu decyduje test kompetencji językowych. Dodatkowo punkty przyznaje się za świadectwo ukończenia klasy szóstej z wyróżnieniem.

Rekrutacja jest prowadzona w formie tradycyjnej na wniosek rodziców kandydata. Formularze wniosków są dostępne w sekretariatach szkół prowadzących rekrutację. Można je również pobrać ze strony internetowej danej szkoły lub ze strony naboru: www.nabor.pcss.pl/krosno

Więcej informacji na stronach internetowych szkół prowadzących rekrutację do oddziałów dwujęzycznych i sportowych oraz w szkołach w godzinach od 8.00 do 15.00.

- Szkoła Podstawowa Nr 10 w Miejskim Zespole Szkół Nr 1 w Krośnie (ul. ul. J. i S. Magurów 1, tel. 134321450, www.mzsnr1-krosno),
- Szkoła Podstawowa Nr 15 w Miejskim Zespole Szkół Nr 4 w Krośnie (ul. Kisielewskiego 18, tel. 134324949, www.sp15krosno.pl),
- Szkoła Podstawowa Nr 14 w Miejskim Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Krośnie (ul. Wojska Polskiego 45, tel. 134743940, www.mzszoi.eu).

Kształcenie dwujęzyczne w Krośnie jest prowadzone z powodzeniem od 2012 roku. Wygaszanie gimnazjów spowodowało, że nie będzie już naboru do Gimnazjum Dwujęzycznego im. M. Kopernika w Krośnie działającego w Zespole Szkół Ogólnokształcących. Klasy tego gimnazjum będą funkcjonowały do wygaszenia, zgodnie z wnioskiem rady szkoły i rady pedagogicznej obecnego zespołu w I LO, które w swojej ofercie ma oddziały dwujęzyczne.

umk/red.

 • autor: umk/red.

2 komentarzy

 • nie- sportowa 14

  Mieszkasz na Guzikówce to będziesz uczył się angielskiego, mieszkasz na Wojska Polskiego to musisz być sportowcem, a na Krakowskiej zostaje ci nauka niemieckiego. Mądre to? Jeśli byłaby w tyk jakaś idea, to wszystkie krośnieńskie podstawówki miałyby w swojej ofercie podobne propozycje. A tak jest to podbieranie uczniów i jednocześnie karanie pozostałych " tylko programową" edukacją.

  Zgłoś nadużycie nie- sportowa 14 niedziela, 23, kwiecień 2017 08:41 Link do komentarza
 • anty UE

  Brawo, niemcy potrzebują niewolników bo araby nie chcą robić :-)

  Zgłoś nadużycie anty UE sobota, 22, kwiecień 2017 20:03 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?