Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Dotacje dla żłobków i klubów dziecięcych

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

Krosno oferuje dopłaty do prowadzenia żłobków i klubów dziecięcych, zaprasza do współpracy z Wydziałem Polityki Społecznej i Zdrowia urzędu miasta.

Żłobek i klub dziecięcy to jedne z kilku form opieki nad dziećmi do 3 roku życia. Jest to niezwykle ważna forma pomocy rodzicom, którzy chcą pogodzić opieką nad dziećmi z pracą zawodową. Żłobek i klub dziecięcy zapewniają dzieciom opiekę w warunkach jak najbardziej zbliżonych do warunków domowych, a więc ma w nich być przytulnie i bezpiecznie.

W żłobku dzieci przebywają pod stałym nadzorem opiekunów do 10 godzin dziennie względem każdego dziecka, w klubie dziecięcym do 5 godzin dziennie. Jeden opiekun w żłobku lub klubie dziecięcym może sprawować opiekę nad maksymalnie ośmiorgiem dzieci. W przypadku, gdy w grupie znajduje się dziecko niepełnosprawne, dziecko wymagające szczególnej opieki lub dziecko, które nie ukończyło pierwszego roku życia (dotyczy tylko żłobka) opiekun może zajmować się maksymalnie pięciorgiem dzieci.

Do żłobka mogą uczęszczać dzieci w wieku od ukończenia dwudziestego tygodnia życia do trzech lat, natomiast w klubie dziecięcym dzieci powyżej pierwszego roku życia do trzech lat.

Kto może tworzyć i prowadzić żłobek lub klub dziecięcy?
Żłobki i kluby dziecięce mogą tworzyć osoby, które mają zarejestrowaną działalność gospodarczą związaną z opieką nad dziećmi. Prowadzenie żłobka lub klubu dziecięcego wymaga jednak wpisu do rejestru żłobków i klubów dziecięcych. Rejestr jest prowadzony przez Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia w urzędzie miasta.

Wymagane dokumenty do rejestracji żłobka lub klubu dziecięcego. Wniosek o wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych zawiera:
- w przypadku osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej - numer lub indeks identyfikujący podmiot we właściwym rejestrze publicznym, potwierdzający status podmiotu, numer NIP i REGON, o ile wnioskodawcy te numery nadano, oświadczenie o spełnianiu warunków lokalowych,

- w przypadku osoby fizycznej oświadczenie o niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie, oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego do lokalu, w którym ma być prowadzony żłobek lub klub dziecięcy, w przypadku osoby fizycznej - numer PESEL.

Osoby, które są zainteresowane prowadzeniem żłobka lub klubu dziecięcego w Krośnie powinny kontaktować się z Anną Dziadosz (Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia, ul. Lwowska 28a, II piętro pokój 214, tel. 13 47 43 214, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ).

Akty prawne obowiązujące podmioty prowadzące działalność związana z opieką nad dziećmi poniżej trzeciego roku życia:

1. Ustawa o opiece nad dziećmi do lat 3.

2. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 lipca 2014 r. w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych jakie musi spełniać lokal, w którym ma być prowadzony żłobek lub klub  dziecięcy.

3. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 31 stycznia 2014 r. w sprawie wzorów dokumentów elektronicznych o wpis, zmianę oraz wykreślenie w rejestrze żłobków i klubów dziecięcych.

umk/red.

REKLAMA


Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj