KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

70-lecie "Naftówki" w Krośnie [ZDJĘCIA]

70-lecie "Naftówki" w Krośnie [ZDJĘCIA] Fot. KrosnoCity.pl

Szkoła Naftowa (obecnie ZSP nr 4 w Krośnie) ma już 70 lat! 16 i 17 czerwca odbyły się jubileuszowe uroczystości. Do Krosna zjechali absolwenci szkoły. Wspólnie świętowali, spotkali się też w swoich klasach.

REKLAMA


Krośnieńska "Naftówka" rozpoczęła działalność 1 września 1947 roku. Pierwsza siedziba szkoły mieściła się w budynku przy obecnej ul. Kolejowej.
Zasłużeni dyrektorzy, około 20 tysięcy absolwentów, kolejne budynki, a także zmiany nazw, składają się na dorobek i 70-letnią historię szkoły, która jest unikatowa w skali Polski.

Dwudniowe uroczystości rozpoczęła Msza Święta w krośnieńskiej Farze w piątek. Po mszy pochód uczniów i absolwentów przeszedł wraz z orkiestrą pod pomnik Ignacego Łukasiewicza. Tam uroczyście złożono kwiaty. 

Dalsze uroczystości odbyły się w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce. Tam też odbyła się "Studniówka po latach", czyli Bal Naftowca.

W sobotę, w budynku szkoły, przy ul. Bohaterów Westerplatte odbyły się sesja popularnonaukowa i spotkania absolwentów w klasach.

pd
Fot. Piotr Dymiński

 • autor: pd

10 komentarzy

 • kazek

  Kolejowa zawsze była Kolejową i stary budynek Naftówki zawsze stał przy Kolejowej.Jest po prostu błąd w artykule.Mieszkałem tam i doskonale pamiętam te czasy.

  Zgłoś nadużycie kazek wtorek, 20, czerwiec 2017 13:48 Link do komentarza
 • senior

  Historia Naftówki

  Za datę utworzenia "Naftówki" uważa się 1 marca 1947 roku, ale ze szkołą ściśle łączy się też rok 1945. Wtedy to powstały właśnie Instytut Naftowy, w ramach swojej działalności, podjął się zorganizowania "Szkoły Majstrów". Jej siedzibą stał się Dom Robotniczy przy ul. Kolejowej. Nauka była bezpłatna, odbywała się na zmianę, tydzień uczniowie chodzili do szkoły, tydzień pracowali. Wszystkim na czas nauki udzielano płatnych urlopów, bezpłatne zakwaterowanie z wyżywieniem w internacie.

  W marcu 1947 roku Instytut Naftowy na podstawie zezwolenia Ministerstwa Przemysłu i Handlu powołał szkołę dla młodocianych "Gimnazjum Przemysłowe Kopalnictwa Naftowego w Krośnie". Cykl nauczania wynosił 3 lata. Pierwszą siedzibą szkoły był porafineryjny budynek przy ul. Naftowej, nazywany kiedyś domem "Nad Stawkiem".

  W czerwcu 1950 roku Gimnazjum Przemysłowe Kopalnictwa Naftowego zakończyło swe istnienie. Na jego miejsce zostało otwarte Liceum Przemysłowe Kopalnictwa Naftowego. Równocześnie otwarto Technikum Przemysłu Naftowego oraz Zasadniczą Szkołę Przemysłu Naftowego. Po rocznym istnieniu Liceum zostało zlikwidowane, a jego uczniowie przeszli do Technikum. Zasadnicza Szkoła Przemysłu Naftowego istniała w Krośnie do 31 sierpnia 1955 r., kiedy to z powodu kłopotów lokalowych została przeniesiona do Jasła.

  W 1960 roku Kuratorium otworzyło drugą szkołę o nazwie Zasadnicza Szkoła Przemysłu Naftowego. Rozbudowa szkoły stała się niezbędna. Budowę nowego obiektu przy dzisiejszej ul. Bohaterów Westerplatte ukończono w 1967 roku. W dniu otwarcia nadano szkole imię Ignacego Łukasiewicza. Wtedy też szkoła zmieniła nazwę na Technikum Górnictwa Naftowego.

  Zgłoś nadużycie senior wtorek, 20, czerwiec 2017 13:08 Link do komentarza
 • senior

  Do Arek .Mieszkałem bardzo blisko szkoły i na pewno to ten budynek był szkoła / przynajmniej w latach 50/Ludzie mylą ul Kolejowa z Naftowa .Jeszcze by sprawdzic czy czasem Kolejowa nie była Naftową .Po wybudowaniu bloków i zrobienie drogi równoległej do ul Kolejowej dokonano zmiany nazw ulic/po prostu tego nie pamiętam/

  Zgłoś nadużycie senior wtorek, 20, czerwiec 2017 12:09 Link do komentarza
 • Arek

  @senior
  Ale ten budynek o którym piszesz jest na ul. Kolejowej a w artykule pisze, że pierwsza szkoła była przy ul. Naftowej.

  Zgłoś nadużycie Arek wtorek, 20, czerwiec 2017 00:01 Link do komentarza
 • ernest_99

  @cynik, ja już dawno wniósłbym za takie komentarze sprawę do sądu. Tylko gość nie pisze z imienia i nazwiska i tak na prawdę, nie wiadomo kogo pomawia. Tzn wiadomo praktycznie, w teorii nie używa nazwisk i dlatego taki chojrak z niego. A redakcja też mu nie może zabronić pisać bo jest wolność słowa i on sam za nie odpowiada, choć widziałem, że coś już kasowali więc musiał przegiąć pałę... nie wolno gościowi odpisywać bo się nakręca. To jakaś choroba chyba...

  A uczniom i nauczycielom, dyrekcji "Naftówki" wszystkiego dobrego i wielu sukcesów na arenie lokalnej, krajowej i międzynarodowej życzę :)

  Zgłoś nadużycie ernest_99 niedziela, 18, czerwiec 2017 18:46 Link do komentarza
 • Lewak

  szkoda, że nie ma już nafty i tego potężnego przemysłu w Polsce. Z resztą górnictwo, stocznie, huty też szlag trafił.

  Zgłoś nadużycie Lewak niedziela, 18, czerwiec 2017 16:11 Link do komentarza
 • senior

  To budynek gdzie teraz jest blok socjalny .Jak idziesz od RCKP do dworca to po lewej stronie .Szkola tu była chyba do roku 2000

  Zgłoś nadużycie senior niedziela, 18, czerwiec 2017 15:46 Link do komentarza
 • Arek

  W którym budynku przy ul. Naftowej była pierwsza siedziba szkoły?

  Zgłoś nadużycie Arek niedziela, 18, czerwiec 2017 15:24 Link do komentarza
 • cynik

  Ty inbecylo-debilo-tumano-matole odczep się od najlepszego w dziejach Krosna prezydenta. Do pięt mu nie dorastasz śmieciu. Przestań wypisywać bzdury bo Cię zaskarży do sądu i będziesz beczał jak baran przed zarżnięciem.

  Zgłoś nadużycie cynik niedziela, 18, czerwiec 2017 14:49 Link do komentarza
 • Dyzma jak alkazelcer

  no Dyzma nie zawiodłeś mnie Teraz w odpowiednim zwisem przednim i kolorem Dostosowanym do pochodzenia komunistycznego i ubeckiego. Czy żadna impreza spotkanie nie może się odbyc bez tego głupola i oszusta Dyzmy. Poza tym imprezka spoko Wszystkiego dobrego naftowce życze

  Zgłoś nadużycie Dyzma jak alkazelcer niedziela, 18, czerwiec 2017 13:46 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?