KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Kolej podmiejska w Krośnie? Jedlicze milczy

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. KrosnoCity.pl

Szynobus przez Krosno mógłby kursować częściej, spełniając rolę połączenia "podmiejskiego". Taki pociąg mógłby obsługiwać np. odcinek między Jedliczem, a Rymanowem.

REKLAMA


Podmiejski szynobus najbardziej atrakcyjny byłby dla mieszkańców Jedlicza. W Krośnie są miejsca pracy, szkoły, uczelnia, sklepy, a także urzędy, z których korzystają mieszkańcy powiatu krośnieńskiego. Właśnie w Jedliczu znajduje się duże skupisko mieszkańców w pobliżu stacji. Dojazd pociągiem w rejon starostwa powiatowego i delegatury urzędu wojewódzkiego mógłby być wygodną alternatywą dla innych sposobów komunikacji.

Organizatorem przewozów jest urząd marszałkowski, a ich realizatorem PKP Przewozy Regionalne. PKP PLK jest właścicielem infrastruktury.

- Na spotkaniu w urzędzie marszałkowskim dotyczącym funkcjonowaniu linii 108 (przebiegającej przez Krosno) zawnioskowałem o uruchomienie takiego połączenia "podmiejskiego" w czasie postoju szynobusa, co zostało pozytywnie przyjęte i w konsekwencji uruchomiono trzy połączenia wahadłowe na odcinku Jasło-Targowiska. Obecnie otrzymaliśmy informację z urzędu, jako organizatora przewozów kolejowych, że te kursy nie cieszą się zainteresowaniem pasażerów i rozważana jest ich likwidacja. W tym obszarze nie mamy żadnych kompetencji i jako gmina nadal będziemy postulować i prosić o lepsze dostosowanie oferty przewozowej do potrzeb pasażerów - mówi zastępca prezydenta Krosna, dr Tomasz Soliński.

Krosno ma możliwość wsparcia finansowego takich przewozów, które są głównie finansowane z budżetu województwa. Gmina może podjąć uchwałę o udzieleniu pomocy innej jednostce samorządu, np. województwu.

- Żeby to miało sens, to musi być popyt na przewozy, a do tego potrzebne są właściwe godziny odjazdu, częstotliwość kursowania, lokalizacja przystanków, czas przejazdu, cena biletów. To wszystko musi być na tyle konkurencyjne, aby mieszkańcy Krosna chcieli z tego korzystać. Zgłosiliśmy do PKP PLK szereg usprawnień mających uatrakcyjnić podróżowanie koleją, również na obszarze naszego miasta, mam na myśli m.in. lokalizację nowych przystanków w miejscach, które generują ruch i przyciągają klientów - dodaje dr Soliński.

- Konieczna jest łącznica kolejowa. Dzisiaj widzimy zerowe zainteresowanie przejazdami koleją przez mieszkańców Krosna między Rzeszowem, a Krosnem. Prezydent Krosna, w odpowiedzi na zapytanie marszałka, wstępnie wyraził wolę partycypacji finansowej w przewozach Krosno-Rzeszów, jednak pod warunkiem wybudowania łącznicy i tym samym uzyskania atrakcyjnego czasu dojazdu do Rzeszowa. Wzrost zainteresowania przejazdów koleją może zwiększyć też zainteresowanie szynobusem podmiejskim. Inicjatywa powinna być jednak po stronie okolicznych gmin, bo takie połączenie jest głównie w interesie ich mieszkańców - podkreśla nasz rozmówca.

Pociąg podmiejski byłby szczególnie korzystny dla mieszkańców pobliskich gmin, głównie Jedlicza, ale też Rymanowa. Zwróciliśmy się do urzędów gmin z pytaniem, czy byłby zainteresowane współpracą, a także wsparciem finansowym takiego rozwiązania. Ani Rymanów, ani Jedlicze nie odpowiedziały.

pd

 • autor: pd

23 komentarzy

 • zgaga

  to mistrzowie zabaw i intryg

  Zgłoś nadużycie zgaga poniedziałek, 26, czerwiec 2017 19:17 Link do komentarza
 • krasnal

  jak mały człowiek może nadążyć za dużym???? p.s. nie będzie lepiej, ale na pewno będzie wesoło!

  Zgłoś nadużycie krasnal poniedziałek, 26, czerwiec 2017 02:59 Link do komentarza
 • klos

  Mam wrażenie że władza w Jedliczu juz się pogubiła

  Zgłoś nadużycie klos niedziela, 25, czerwiec 2017 18:10 Link do komentarza
 • mieszkanka

  Słusznie . Najwyższy czas na korzystne połączenia ze stolicą województwa. Na pewno będą chętni jeżeli będzie wybudowana krótka droga kolejowa i korzystne pory kursowania jak również skrócony czas podróży do Rzeszowa. Byłaby to najważniejsza dla mieszkańców miasta i przylegających wsi zmiana . Czy jeszcze długo mamy na to czekać? Żeby bezpiecznie dojechać do pracy, szkoły, uczelni, dostać się na dworzec czy lotnisko ?

  Zgłoś nadużycie mieszkanka niedziela, 25, czerwiec 2017 11:58 Link do komentarza
 • KOLEJARZ

  Ni I DOBRZE NAJPIERW NIECH SIE MAISTO WEXMIe Z TYCh SOKISTÓW DARMOZJADÓW Z KROSNA CO BEZPODSTAWNIE MADATY WYSTAWIAJA ZA NIC. I CO MY BIEDNI MIESZKANCY KROSNA MAMY SIE NA TO GODZIC? JA NIE ZAPŁACE IM ANi ZŁOTOWKI I SPRWAE ODDAM DO SADU. CALY TEN SOK TO ORGANIZACJA PREZEZSIAKÓW I DYREKTORKÓW Z PKP PLK I TERAZ TYLKO KASE ZGARNIAJA OD NIEWINNYCh LUDZI. ALE PRZYJDZIE NA NICH CZAS> BO TO JUZ A ZDUZO. NA DWORCU W KROSNIE ROI SIE OD PIJAKÓW I PIWOSZY CO ROZWALAJA BUTELKI TO TYM SIE NIE INTERSUJĄ PANOWIE SZANOWNI SOKISCI.

  Zgłoś nadużycie KOLEJARZ czwartek, 22, czerwiec 2017 15:08 Link do komentarza
 • Gosc

  Z MOF zrezygnowali, lacznicy nie będzie, na kolej podmiejska nie reagują, CO SIĘ TAM DZIEJE

  Zgłoś nadużycie Gosc środa, 21, czerwiec 2017 21:48 Link do komentarza
 • józek

  buhaha wszyscy mają bekę z jeddlicza , ogarnij się mała

  Zgłoś nadużycie józek środa, 21, czerwiec 2017 21:42 Link do komentarza
 • kucyk

  po co szynobus zakupić bryczkę konie będzie ekologicznie i wesoło przecież pani już odbyła podróż bryczką !

  Zgłoś nadużycie kucyk środa, 21, czerwiec 2017 21:21 Link do komentarza
 • snickers

  tomuś startuj na burmistrza masz poparcie 50% bankowo iq i wzrost wyższe

  Zgłoś nadużycie snickers środa, 21, czerwiec 2017 20:53 Link do komentarza
 • snicker

  wszyscy mamy dość radnych po zawodówkach

  Zgłoś nadużycie snicker środa, 21, czerwiec 2017 20:50 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?