KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Srebrny Krzyż Zasługi za "Wielkie Serce"

Srebrny Krzyż Zasługi za "Wielkie Serce" Fot. archiwum

8 czerwca na V Kongresie Rodzicielstwa Zastępczego w Warszawie rodzice zastępczy z Krosna zostali odznaczeni przez prezydenta RP, Andrzeja Dudę, Srebrnym Krzyżem Zasług.

REKLAMA


Jadwiga i Wojciech Irzyk od 2002 roku sprawują na terenie miasta Krosna funkcję rodziny zastępczej, a od stycznia 2014 roku rodziny zastępczej zawodowej. Wychowali troje biologicznych dzieci, z których jedno jest osobą z niepełnosprawnością.

Troski i trudy związane z wychowaniem własnych dzieci nie stanowiły dla państwa Irzyków przeszkody w przyjęciu i otoczeniu troskliwą opieką niemowląt pozostawionych w szpitalu przez biologiczne matki oraz dzieci z interwencji. Chociaż nie pełnili funkcji pogotowia rodzinnego, niejednokrotnie sprawowali opiekę jednocześnie nad trójką niemowląt. Często dzieci te wymagały specjalistycznej opieki, a niekiedy nawet długotrwałej rehabilitacji. Ich głównym celem było i jest danie dziecku poczucia bezpieczeństwa i bezwarunkowej akceptacji oraz korygowanie negatywnych doświadczeń i minimalizowanie ich skutków.


Jadwiga i Wojciech Irzykowie z dziećmi. Fot. archiwum

W okresie 15 lat działalności w rodzinie Irzyków swoje miejsce znalazło 49 dzieci. Większość z nich trafiła do rodzin adopcyjnych. Wiele z tych rodzin nadal utrzymuje kontakt z małżonkami,  niejednokrotnie korzystając z ich pomocy i wsparcia.

Jadwiga i Wojciech Irzykowie od lat promują rodzicielstwo zastępcze. Stanowią duże wsparcie dla kandydatów do sprawowania funkcji rodziny zastępczej dzieląc się z nimi swoim doświadczeniem dotyczącym opieki i wychowania małego dziecka. Wśród mieszkańców szerzą pozytywny wizerunek rodzin zastępczych, chętnie współpracują z organizacjami  pozarządowymi, które wspierają rodziny. Ich postawa wpłynęła również na decyzję córki, która ukończyła psychologię i stanowi dla nich dużą pomoc.  

Wypełniając obowiązki związane z pełnieniem funkcji rodziny zastępczej, Jadwiga i Wojciech Irzyk kierują się dobrem dzieci. Znają ich potrzeby i możliwości. Zawsze otaczają je rodzicielską miłością.

Ich otwarte serce zostało dostrzeżone i uhonorowane Członkostwem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Przemyskiej im. Świętego Józefa Sebastiana Pelczara Biskupa oraz statuetką prezydenta Krosna „za wrażliwość na potrzeby społeczne Krosna i jego mieszkańców".

- Rodzicielstwo zastępcze to misja tylko dla wybranych, którzy potrafią kochać i uzdrawiać  zranione dziecko. To ogromne wyzwanie dla osób, które w ten sposób chcą naprawiać kawałek świata! To cudowne, że budzi się w wielu sercach myśl o tym, że mogą sprostać temu zadaniu. To naprawdę wspaniałe patrzeć, jak dorastają powierzone nam dzieci. Ci młodzi ludzie zakładają rodziny i dzięki nam mogą funkcjonować w społeczeństwie - mówi Jadwiga Jagieło z fundacji “Wielkie Serce".

red.

  • autor: red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?