KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Kolejna zmiana prawa dotycząca wycinki drzew

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

Od początku 2017 roku obowiązywały nowe przepisy dotyczące wycinki drzew. Teraz w życie wchodzi kolejna zmiana. Od 17 czerwca obowiązuje nowelizacja ustawy o ochronie przyrody. Zgodnie z najnowszymi przepisami każdy, kto chce wyciąć drzewo w swoim ogródku, musi zgłosić wycinkę w urzędzie.

REKLAMA


Urząd miasta przybliża najważniejsze informacje dla mieszkańców. Przedsiębiorcy i firmy nadal potrzebują zezwolenia, ale jak jest w przypadku przysłowiowego "Kowalskiego"?

Kowalski chce wyciąć drzewo w swoim ogródku
Każdy, kto chce wyciąć drzewo na swojej posesji na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej, musi zgłosić taki zamiar w urzędzie. Ale nie zawsze i nie wszystkie gatunki drzew.

Zgłoszenie zamiaru wycinki jest obowiązkiem, jeśli obwód pnia na wysokości 5 cm będzie przekraczał:
- 80 cm: w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
- 65 cm: w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
- 50 cm: w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Kto decyduje i w jakim czasie?
W ciągu 21 dni komisja ds. wycinki drzew ma obowiązek wykonać oględziny drzew przeznaczonych do wycięcia. Jeśli komisja sprzeciwi się wycince, to w ciągu 14 dni od oględzin, zostanie wydana decyzja administracyjna. Zgłoszenie zamiaru wycięcia drzewa jest ważne pół roku od daty oględzin. Jeśli Kowalski nie zetnie w tym czasie drzewa, musi ponownie złożyć wniosek w urzędzie.

Kowalski wyciął drzewo bez zezwolenia. Co dalej?
Usunięcie drzewa bez zgłoszenia lub wbrew wydanemu sprzeciwowi traktowane jest jako wycinka bez zezwolenia i w tym przypadku będą nakładane kary pieniężne. Wysokość kar zależy od gatunku drzewa, obwodu pnia i stawek ustalonych przez ministerstwo.

Kiedy urząd może odmówić wydania zgody na wycięcie drzew
Komisja ds. wycinki drzew może nie zgodzić się na wycinkę m. in.:
- kiedy wycinka wskazana jest na nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków,
-na terenie przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na zieleń lub chronionym innymi zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Liczy się każdy dzień
Jeśli nam się spieszy z wycięciem drzewa, urząd może wydać zaświadczenie o braku sprzeciwu do wycięcia. Opłata skarbowa za wydanie takiego zaświadczenia wynosi 17 zł.

Drzewa wycięte a za dwa, trzy lata może będzie tu firma?
Nowelizacja ustawy wprowadza dodatkowe obostrzenia. Jeśli przed upływem pięciu lat od oględzin właściciel będzie chciał na tym terenie, gdzie rosły usunięte drzewa otworzyć firmę i wystąpi o pozwolenie na budowę związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej, będzie musiał uiścić opłatę za wycięte wcześniej drzewa.

Przedsiębiorcy i firmy nadal potrzebują zezwolenia
Przedsiębiorcy, firmy i osoby prawne tak, jak dotychczas, zobowiązane są do złożenia wniosku i uzyskania zgody na wycinkę w postaci decyzji wydawanej przez Wydział Ochrony Środowiska urzędu miasta (ul. Staszica 2, pok. 15 (parter), tel. 13 47 43 626).

red./umk

  • autor: red./umk

2 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?