KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Krośnieński "Mechanik" w Europie

Krośnieński "Mechanik" w Europie Fot. archiwum ZSP nr 3 ("Mechanik")

Od dwóch lat uczniowie krośnieńskiego "Mechanika" uczestniczą w  programie Erasmus+, w ramach którego wyjeżdżają na praktyki zawodowe do Austrii, Hiszpanii i Portugalii. Pracują, zwiedzają, poznają, uczą się języka - co jeszcze daje im "Erasmus+" ?

REKLAMA


3 kraje, 75 uczniów, 11 opiekunów, kilkaset godzin kursów językowych, kilkanaście tysięcy godzin praktyk, kilkanaście tysięcy przejechanych kilometrów, 200 000 € dofinansowania - wyliczają nauczyciele ZSP 3.

- Dla naszych uczniów i uczestników programu Erasmus+ za tą statystyką kryją się  długie przygotowywania, nauka i zbieranie doświadczeń, pokonywanie barier jak również wielka przygoda, mnóstwo wspomnień i emocji - podkreślają.

Zarówno uczniowie jak i nauczyciele ZSP3 stawali wobec nowego, wymagającego wyzwania. O ile dla większości kadry dydaktycznej temat programów i funduszy unijnych nie był niczym nowym, o tyle dla uczniów był to kontakt z nieznanym dotąd światem.

- Do tej pory o pieniądzach i programach Unii Europejskiej słyszałem tylko w telewizji. Drogi, autostrady, jakieś dopłaty dla rolników... - aha..., no i sprzęt  w szkole. Niby wszystko w jakiś sposób było blisko ale tym razem Unia Europejska zapukała do moich drzwi - tak swoje wspomnienia o udziale w Erasmusie zaczyna Bartek uczestnik mobilności zagranicznej, a w podobnym tonie wypowiadają się  niemal wszyscy uczestnicy projektu.

O miejsce na liście zakwalifikowanych do udziału w "Erasmusie" nie było wcale łatwo: oceny, zachowanie, poziom znajomości języka, opinia wychowawcy - to tylko niektóre z kryteriów, jeszcze tylko test językowy, rozmowa kwalifikacyjna i można było się pakować.

Dla Natalii i innych mechaników lotniczych radość z wyjazdu była tak duża, że na lęki i obawy nie pozostało już wiele miejsca:

- Ciężko jest zawrzeć miesiąc pełen wrażeń i nowych doznań w jednej wypowiedzi. Jeszcze rok temu zapewne nikt z naszej sześcioosobowej lotniczej ekipy na wieść o tym, że jedziemy na miesięczne praktyki do firmy lotniczej w Portugalii powiedziałby - to niemożliwe, dlatego też gdy dowiedzieliśmy się o szczegółach wyjazdu, wręcz nie mogliśmy uwierzyć w nasze szczęście. Wiedzieliśmy, że będzie to dla nas ogromna szansa na rozwój jak i również wielka przygoda.


- Praca w Austrii czy Portugalii nie różniła się zbytnio od tego z czym spotkamy się w polskich firmach, ale fakt przebywania w obcym językowo, jak też  kulturowo otoczeniu wiele jej aspektów znacznie utrudnia Wymiana oleju w samochodzie w Austrii i w Polsce to ciągle ta sama czynność - ta sama a jednak inna. Na początku zwracano uwagę na wszystko co robię - to czasami "wiązało" ręce - wspominają uczniowie "Mechanika".

- W Pracy nabraliśmy dużego doświadczenia i zdobyliśmy wiele nowych umiejętności. Nawiązaliśmy też nowe znajomości a nawet przyjaźnie z niektórymi z mechaników. Oprócz tego, że uczyli nas fachu, byli dla nas bardzo życzliwi, pomagali nam kiedy tylko tego potrzebowaliśmy, żartowali z nami, uczyli nas portugalskiego, a nam udało się nawet wpoić im kilka polskich słów… .J Nie żyliśmy tam jednak tylko pracą. W każdy weekend odbywaliśmy wycieczki krajoznawcze, zwiedzaliśmy, spędziliśmy najlepszy miesiąc nauki w szkole - Natalia wspomina pobyt w Portugalii.

zsp3/red.
Fot. archiwum ZSP  nr 3 ("Mechanik")

  • autor: zsp3/red.

2 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?