KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Sprawa w sądzie trwa za długo? Idź uzupełnić bilecik parkingowy!

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. KrosnoCity.pl

Krosno, strefa płatnego parkowania. W centrum, gdzie znajdują się ważne instytucje za jedną godzinę parkowania płacimy 2 zł. Wydaje się, że cała godzina to dość czasu, by załatwić sprawę w rektoracie, urzędzie lub, by złożyć zeznania jako świadek. Co w sytuacji, gdy są opóźnienia, kolejka jest niespodziewanie długa lub wystąpiły inne komplikacje?

REKLAMA


Do naszej redakcji zwrócił się mieszkaniec Krosna, któremu naliczono karną opłatę parkingową w wysokości 30 zł. Za parkowanie zapłacił, jednak z powodu przedłużającej się sprawy urzędowej przekroczył czas parkowania.

- W uchwale jest zapis o opłacie karnej dodatkowej za brak biletu parkingowego, a nie za przekroczenie czasu. Mam być wróżką, by dokładnie przewidzieć czas wizyty w urzędzie? Niech pobierają opłatę za kolejną godzinę, a nie karną - mówi Krzysztof z Krosna.

Sprawdziliśmy. Paragrafy 8 i 9 obowiązującej w Krośnie uchwały w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania przewidują naliczenie opłaty karnej za nieuiszczenie opłaty, a także w razie stwierdzenia braku dowodu opłaty parkingowej. Nie jest doprecyzowana sytuacja, gdy kierowca opłacił postój i umieścił dowód opłaty parkingowej, ale np. nie zdążył załatwić spraw w urzędzie w przewidywanym czasie.

Urząd Miasta odpowiada, że w uchwale chodzi o "aktualną opłatę".

- Opłata dodatkowa jest naliczana w przypadku, kiedy parkingowy stwierdzi brak aktualnej opłaty (biletu parkingowego, który wskazuje opłacony czas postoju). Jeżeli ktoś nie zdążył "załatwić sprawy" w czasie, w którym ma opłacone parkowanie, powinien przed upływem tego czasu wrócić do pojazdu i wnieść opłatę za postój na kolejny okres czasu. Jeżeli nie uiści takiej opłaty za dodatkowy czas, musi liczyć się z naliczeniem opłaty dodatkowej w wysokości 30 zł - odpowiada Joanna Niepokój z urzędu miasta.

- Czyli w trakcie załatwiania sprawy mówisz do urzędnika "zrób sobie pan kawę, ja idę po bilecik"? To  nonsens! W uchwale jest zapis o opłacie karnej dodatkowej za brak biletu parkingowego, a nie za przekroczenie czasu - denerwuje się mieszkaniec Krosna.

Z wyjściem w celu "dopłacenia" za kolejną godzinę mogą mieć problem szczególnie osoby przebywające w sądzie np. jako świadkowie. Nie sposób jest przewidzieć, jak długo będą trwały zeznania, ani jak duże będą opóźnienia. Wyjście z sali rozpraw w czasie przesłuchania też raczej nie wchodzi w rachubę.

Czy pomysł pana Krzysztofa, żeby w razie przekroczenia czasu parkowania, po prostu naliczać opłatę za kolejną godzinę byłby dobrym rozwiązaniem? Jakie jest Wasze zdanie?

pd

 • autor: pd

9 komentarzy

 • Prowler

  No, akurat ten parking kolo sądu jest bezplatny. I to od strony ul Czajkowskiego jak i od strony wjazdu do rynku. Ze brak na nim zwykle miejca to juz inna sprawa.

  Zgłoś nadużycie Prowler niedziela, 23, lipiec 2017 21:09 Link do komentarza
 • Birkut

  Panie Gibalski - Ci co będą chcieli oszukać to i tak to zrobią. Janajczęściej wykupuje bilecik i po 10 czy 15 minutach mnie nie ma a kilka razy zdarzyło mi się przeciągnąc czas o jakieś 5 minut i nie dopłaciłem. Prawdopodobnie tak robi większość. Najważniejsze abyśmy nie poszukiwali w każdym potencjalnego przestępcy który chce kogoś okraś. Panie czy Pani ludzie najczęściej są uczciwi a robienie polowania na czarownice na parkingach jest niesprawiedliwe i podłe.

  Zgłoś nadużycie Birkut niedziela, 23, lipiec 2017 17:35 Link do komentarza
 • Gibalski

  A jak to widzisz od strony praktycznej?
  Stoi na każdym parkingu człowiek kontrolujący i pyta czy będzie pan stał godzinę czy 5 minut dłużej?
  Oczywiście będzie to emerytowany milicjant albo SB-ek na umowę o pracę? Stoją tak na straży w lato i w zimę, w upał i w siarczysty mróz. Pilnują czy Gibalski będzie w sądzie albo na mszy świętej o chwilkę za długo.
  Widzę tutaj prostactwo i małostkowość wielu piszących, którzy za 2 złote gnali by rudą sukę do Berlina.

  Zgłoś nadużycie Gibalski niedziela, 23, lipiec 2017 14:58 Link do komentarza
 • Birkut

  Dawniej w Związku Radzieckim najpierw sie płaciło a później otrzymywało towar. Śmiem podejrzewać , iż pomysłodawcy takiego rozwiązania problemu bilecików parkingowych i nakładania opłat karnych musieli na kimś się wzorować. Za co normalny Kowalski ma płacić karę? Czyżby każdy miał wykupić bilecik z wyprzedzeniem....... na wszelki wypadek - Zgoda tylko, czy wtenczas nie honorowo o ile takie słowo jest znane pomysłodawcom byłoby zwrot nadplaconej kwoty w razie niewykorzystania czasu? A może jest to celowe działanie aby łupić swoich chlebodawców?

  Zgłoś nadużycie Birkut niedziela, 23, lipiec 2017 11:48 Link do komentarza
 • mafiozox

  a co z przypadkiem jesteś na sali rozpraw składasz zeznania lukasz na zegarek i mówisz przepraszam panie sędzio/sędzino muszę na chwilkę wyjść przedłużyć bilecik za parkowanie bo dostanę mandat 30 zł zupełne ną sens powinno być z 15 minut przywileju jak w innych miastach czekam na wasze odpowiedzi

  Zgłoś nadużycie mafiozox niedziela, 23, lipiec 2017 03:40 Link do komentarza
 • Talon

  Parking 2 złote ! Parking w pakiecie z osraną szybą przez kanarki ;) Wam na auta srają, a ja sobie jeżdżę rowerkiem, więc nie mam problemu ;)

  Zgłoś nadużycie Talon niedziela, 23, lipiec 2017 01:18 Link do komentarza
 • sedzia

  a nieuczciwi "sędziowie" maja parkowanie za darmo Kasta, mafia ma zawsze wszystko za darmo i wszystko w d....e. Was tez obrońcy szui

  Zgłoś nadużycie sedzia sobota, 22, lipiec 2017 14:42 Link do komentarza
 • a

  w Krosnie wogole jest tragedia. oni uwazaja ze w czasie rozprawy sadowej nagle mamy wstac i wyjsc bo konczy sie bilecik na parkowanie. chore to jest jak zreszta wszystkie przepisy w Polsce

  Zgłoś nadużycie a sobota, 22, lipiec 2017 12:19 Link do komentarza
 • K.

  Też kiedyś mieliśmy taką sytuację, uważam, że to chore. Wygląda na to, że mamy zapłacić do przodu, mimo, że być może wystarczy godzina- a za nadpłacony czas przecież nikt nie zwróci. Też uważam, że należy to zmienić, powinni wystawiać bilet z obowiązkiem dopłaty za realny czas postoju, a nie mandat. Mandat to można jak ktoś w ogóle nie ma biletu. Wyszło na to, że niepotrzebnie kupowaliśmy bilet na 1h, skoro i tak dostaliśmy mandat na 30zł.

  Zgłoś nadużycie K. sobota, 22, lipiec 2017 12:10 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?