KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Stały pojemnik na elektrośmieci zastąpi sobotnią zbiórkę

Stały pojemnik na elektrośmieci zastąpi sobotnią zbiórkę Fot. archiwum

Od 1 sierpnia na parkingu przy supermarkecie Kaufland będzie ustawiony pojemnik na drobne elektrośmieci dostępny dla mieszkańców całą dobę, 7 dni w tygodniu. "Kontener" zastąpi dotychczasową formę odbioru elektrośmieci z parkingu przy urzędzie miasta Krosna w pierwszą sobotę miesiąca.

REKLAMA


Czym są elektrośmieci?
Elektrośmieci to zużyty, nie działający, już nieużywany sprzęt działający kiedyś na prąd lub baterie, np. pralki, lodówki, miksery, telewizory, komputery czy świetlówki. Zgodnie z Ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym uznawane są za odpady niebezpieczne, wymagające selektywnej zbiórki. Za wyrzucenie ich do zwykłego kosza grozi kara grzywny do 5 000 zł.

Pojemnik przy supermarkecie Kaufland dostępny będzie całą dobę, 7 dni w tygodniu. Umieszczać w nim można wszelkie zużyte urządzenia małogabarytowe za wyjątkiem świetlówek. Zmiana oznacza koniec odbioru elektrośmieci w pierwsze soboty miesiąca, z parkingu przy urzędzie miasta Krosna (ul. Lwowska).

Dla mieszkańców Krosna dostępna jest usługa bezpłatnego odbioru dużych elektrośmieci bezpośrednio z domu. Wystarczy zadzwonić pod numer infolinii 2222 333 00 lub wypełnić formularz na stronie www.elektrosmieci.pl.  Odpowiednio przygotowany sprzęt (a więc np. odłączony od prądu, wodociągów) odbierany jest ze wskazanej lokalizacji w ustalonym terminie. Usługa dotyczy dużych elektrośmieci (np. pralek, lodówek, telewizorów powyżej 24 cali), ale przy tej okazji może być zabrany również mały sprzęt.

Dlaczego to takie ważne?
Elektrośmieci wyrzucone do śmietnika lub porzucone na łonie przyrody, bezpośrednio zanieczyszczają środowisko stwarzając tym samym zagrożenie dla zdrowia ludzi.

Szkodliwe substancje (np. freon w lodówkach, rtęć w świetlówkach i kineskopach) mogą wydostać się na zewnątrz ze źle zagospodarowanych lub zdemontowanych zużytych urządzeń, następnie przenikają z deszczem do gleby i wód gruntowych. W konsekwencji, niewłaściwe pozbywanie się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego może być w przyszłości przyczyną poważnych problemów zdrowotnych u ludzi i zwierząt.

Zebrane elektrośmieci są w bezpieczny sposób demontowane, szkodliwe substancje są neutralizowane, a odzyskane w procesie surowce przekazywane do recyklingu.

red.

  • autor: red.

2 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?