KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Powstaje pierwsza strefa "Kiss & Ride"

Powstaje pierwsza strefa "Kiss & Ride" Fot. KrosnoCity.pl

Problem braku miejsc do parkowania dotyka niemal wszystkich szkół  w Krośnie. Rodzice odwożący dzieci często nie mają gdzie się zatrzymać, by nie blokować ruchu, a do tego bezpiecznie i zgodnie z przepisami wysadzić pociechę. W tym roku szkolnym sytuacja zmieni się pod szkołą na ul. Wojska Polskiego.

REKLAMA


Zatoka Kiss & Ride umożliwia bezpieczne wysadzanie dzieci dowożonych do szkoły, bez utrudniania ruchu ulicznego. Strefy Kiss & Ride są miejscami gdzie nie wolno parkować a jedynie wysadzić pasażera, pożegnać się (dać buziaka)  i odjechać. Rozwiązanie stosowane jest już z powodzeniem w innych miastach, np. w Krakowie.

Pierwsza taka strefa w Krośnie już powstaje przy "czternastce" (Miejskim Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Krośnie) i będzie dostępna od nowego roku szkolnego. Realizowana właśnie inwestycja zwiększy bezpieczeństwo pieszych przy bardzo ruchliwej ulicy Wojska Polskiego.

Będą kolejne
Już rozpoczęto postępowanie przetargowe, które umożliwi powstanie podobnej strefy przy szkole w dzielnicy "Polanka" (ul. Decowskiego). Inwestycja związana jest z przebudową ogrodzenia szkoły.

Kolejne dwie przewidywane lokalizacje, to sąsiedztwo szkoły przy ul. Kisielewskiego ("piętnastce") i ul. Prochownia ("ósemce"). Przy "piętnastce" powstaje nowa hala sportowa, przy której przewidywane są nowe parkingi. Przy "ósemce" realizacja zatoczki "Kiss & Ride" jest utrudniona, ponieważ gmina nie jest właścicielem sąsiedniego terenu.

Inwestycja przy ul. Wojska Polskiego obejmuje:
- budowę zatoki postojowej o szerokości 3,5 m z pasem rozdziału z kostki kamiennej o szerokości 2,0 m,
- montaż urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego: słupków U-12b koloru biało-czerwonego w odległości 0,5 m od krawędzi jezdni,
- zamianę lokalizacji przejścia dla pieszych o około 35 m wraz z wykonaniem płytek wskaźnikowych koloru żółtego dla osób niewidomych i niedowidzących, nowego oznakowania, punktowego oświetlenia w poziomie jezdni oraz sygnalizacji świetlnej dla pieszych objętej monitoringiem.

Budowa zatoki w tej lokalizacji była możliwa z uwagi na szerokość pasa drogowego ul. Wojska Polskiego, a koszt budowy to: 382 693,95 zł.

pd
Fot. KrosnoCity.pl

 • autor: pd

3 komentarzy

 • kierowca

  Może wreszcie przestaną się zatrzymywać przed przejściem, przez które nikt nie przechodzi, wprowadzając w błąd innych jadących za nimi. Tylko nie wiem, co z jadącymi od strony ronda, będą mogli tam zajechać gdy na środku jest podwójna ciągła ?

  Zgłoś nadużycie kierowca poniedziałek, 31, lipiec 2017 16:22 Link do komentarza
 • mieszkaniec_tych_blokow

  @aga, to niech korzystają z chodnika po 2 stronie jezdni, przejścia są. Jak się nic nie robi, źle, jak się robi - też źle. Ale nikt nie pomyśli, że jak się już zrobi, to będzie duża wygoda...

  Zgłoś nadużycie mieszkaniec_tych_blokow poniedziałek, 31, lipiec 2017 15:16 Link do komentarza
 • aga

  a teraz mieszkancy okolicznych bloków musza chyba fruwać, bo nie ma jak przejsc.

  Zgłoś nadużycie aga poniedziałek, 31, lipiec 2017 11:02 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?