Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Radni podzieleni w sprawie działek dla TBS w Turaszówce

Radni podzieleni w sprawie działek dla TBS w Turaszówce Fot. Piotr Dymiński

Zdaniem części radnych działki pomiędzy basenem, a stadionem w Turaszówce powinny zostać zagospodarowane na tereny zielone i rekreacyjne. Jednak większość widzi tam kolejne bloki TBS. Jak wyglądały dyskusja i głosowanie?

REKLAMANiedawno w Turaszówce oddano dwa bloki mieszkalne, które powstały dzięki przebudowie mocno zniszczonego i zaniedbanego dawnego internatu: Turaszówka: mieszkania zamiast starych ruder

Teraz w planie jest budowa dwóch kolejnych bloków TBS na terenie pomiędzy niedawno oddanymi budynkami, basenem i powstającym stadionem.

Przekazanie terenu TBS-owi wzbudzało kontrowersje już w 2015 roku. Zobacz: Kontrowersje wokół działek dla TBS. Wtedy prezydent Piotr Przytocki unikał odpowiedzi na pytanie, jakie są plany zagospodarowania terenu. Miało chodzić tylko o zwiększenie wkładu własnego TBS, żeby spółka mogła uzyskać dotację na budowę mieszkań.

- Ja nie będę dzisiaj dywagował, czy to ma być to, czy tamto. Zajmujemy się głównie złożeniem wniosku o dotację dla TBS-u - ucinał dyskusję w 2015 roku Przytocki.

Budowie bloków w tym miejscu sprzeciwia się konsekwentnie zarząd osiedla, który jest za zagospodarowaniem terenu na kompleks sportowo-rekreacyjny. Lokalizacja na taki cel wydaje się bardzo dobra, bo teren już leży pomiędzy pływalnią, a powstającym stadionem lekkoatletycznym.

Jednak w czerwcu rada miasta podjęła kolejną uchwałę przybliżająca budowę bloków. Niewielka działka należała do Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Wadą Słuchu. Miasto wymieniło ją ze stowarzyszeniem działkę za inną, a prezydent złożył projekt przekazania jej do TBS. Dzięki temu spółka posiada już cały teren pomiędzy niedawno oddanymi budynkami, basenem i powstającym stadionem.

I tym razem nie zabrakło sprzeciwu i kontrowersji w radzie miasta. Część radnych popiera samorząd osiedla, uważają, że to obszar, który powinien być przeznaczony na rekreację, tereny zielone, a nie budowę bloków. Projekt uchwały negatywnie zaopiniowała Komisja Urbanistyki, Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami (większością głosów 3 do 2). To bardzo rzadka sytuacja w radzie, by projekt zgłoszony przez prezydenta został negatywnie zaopiniowany.

Radny Stanisław Czaja (Klub Samorządowy) jako pierwszy zabrał głos w dyskusji. Podkreślił, że pozytywnie ocenia politykę mieszkaniową Krosna oraz dodał, że "każda cząstka ziemi w Krośnie jest pożyteczna, by rozwijać na niej budownictwo mieszkaniowe".

Adam Przybysz (PiS) podkreślał, że dyskusja dotyczy terenu rekreacyjnego. Dodał, że budowa bloków zablokuje zagospodarowanie terenu pod rekreację.

Robert Hanusek (Samorządne Krosno) także był przeciwny budowie bloków - Próbowałem przekonać pana prezydenta, żeby się z tego pomysłu wycofał, bo jeszcze jest na to czas - mówił na sesji.

Radny przybliżył argumenty, które przekonują go, żeby głosować przeciw przekazaniu działki do TBS i budowie w tamtym miejscu kolejnych bloków. Podkreślił, że nikt nie jest przeciw budowie mieszkań, trzeba tylko dobrze zaplanować, gdzie je budować. Dodał, że jednym z zadań gminy jest kreowanie układu urbanistycznego miasta.

Negatywnie ocenił umieszczanie bloków na niewielkiej działce. - My nieodwracalnie ten teren zmieniamy. Blokujemy jego zagospodarowanie pod kątem rekreacyjnym i sportowym. Mamy tam dwie fajne rzeczy: basen i stadion, który za chwilę będzie wyremontowany - mówił Hanusek.

Dodał, że w sąsiedztwie gmina ma kolejne 3 hektary, które można zagospodarować pod budownictwo, dlatego nie ma potrzeby, żeby zajmować akurat tę nieduża działkę pod bloki. - Jeżeli tam będzie plac zabaw, czy nawet parkingi, to będzie można je łatwo przenieść, jeżeli zechcemy wybudować na tym terenie np. aquapark. Jeżeli tam będą mieszkania z 80 mieszkającymi rodzinami, to ich już nie przeniesiemy - podkreślał kilka razy, że teren będzie bezpowrotnie stracony dla funkcji rekreacyjnych.

Zdzisław Dudycz (Samorządne Krosno) opowiedział się za inwestycją. - Gdzie byśmy nie chcieli budować, to wszędzie są protesty, że "tereny zielone" i tak dalej - mówił Dudycz. Przytoczył przykład ulicy Żwirki i Wigury. - Pamiętam jak tam było, te pokrzywska. Teraz tam mieszkają ludzie - podkreślał. Na tereny rekreacyjne proponował sąsiednie działki, które trzeba wykupić.

Radny Paweł Krzanowski (PiS) powiedział: - Jedne inwestycje TBS podobają mi się, tak jak na Żwirki i Wigury, ale np. nie podoba mi się to, co stało się na ul. Szklarskiej - w dalszej wypowiedzi Krzanowski poparł argumenty Hanuska. - To jest robienie "plomb architektonicznych. Nie mogę się z tym zgodzić - krytykował pomysł budowy bloków obok basenu.

Głos zabrał też prezydent. - Mam na uwadze wniosek zarządu osiedla. Bardzo cenię sobie współpracę z zarządem - mówił. - Moje wypowiedzi sprzed kilku lat dotyczyły kwestii też bardzo istotnych dla Turaszówki, czyli rozbudowy terenów rekreacyjnych - dodał prezydent. Podkreślił przy tym, że budowany od nowa jest stadion lekkoatletyczny i powstaje boisko wielofunkcyjne.

Następnie Piotr Przytocki stwierdził, że w planach jest budowa maksymalnie 36 mieszkań na omawianym terenie, wraz z dwoma placami: jeden dla dzieci i jeden dla młodzieży. Tym samym zachowana ma być funkcja rekreacyjna. Natomiast dodatkowe miejsca parkingowe będą uzyskane poprzez poszerzenie parkingu przed basenem.

Dodatkowo prezydent przypomniał, że teren jest oddzielony od powstającego stadionu potokiem Małka. - Jest to zapomniany ciek wodny, którym nikt nie chciał się zająć - powiedział. Dzięki budowie stadionu i osiedla także brzegi potoku Małka mają być przybliżone i udostępnione mieszkańcom w celach rekreacyjnych.

Projekt przeszedł w głosowaniu. "Za": 9 (SK i PO), "przeciw": 7 (SK i PiS), "wstrzymało się": 1 (SK). W głosowaniu nad przekazaniem działki do spółki TBS głosowała też radna Daria Balon, która pracuje w TBS.

"Przeciw" głosowali: Adam Przybysz, Janusz Hejnar, Kazimierz Mazur, Paweł Krzanowski i Bogdan Józefowicz z Klubu PiS oraz Robert Hanusek i Grzegorz Rachwał z Samorządnego Krosna.

"Za" głosowali: Zbigniew Kubit, Zdzisław Dudycz, Stanisław Buczyński, Stanisław Czaja, Anna Dubiel, Jerzy Lorenc, Marcin Niepokój z Samorządnego Krosna oraz Daria Balon i Tomasz Biały z PO.

"Wstrzymał się": Piotr Grudysz z Samorządnego Krosna.

Nieobecni na sesji: Sławomir Bęben z Klubu PiS, Witold Skiba i Maria Moskal z Samorządnego Krosna.

Nieobecna podczas tego punktu sesji: Bogumiła Romanowska z Klubu PiS.

pd

15 komentarzy

 • mmm

  Jestem bardzo rozgoryczona... Dlaczego Pan Buczyński głosuje przeciw swojej dzielnicy? My Panu zaufaliśmy, przykro...

  Zgłoś nadużycie mmm piątek, 18, sierpień 2017 09:59 Link do komentarza
 • Ktos

  Mieszkańcy nie tbs na Szklarskiej narzekają ze powstal ten blok a pierwsi parkują na parkingach mieszkańców bloku tbs !

  Zgłoś nadużycie Ktos sobota, 05, sierpień 2017 17:38 Link do komentarza
 • elaton

  mieszkaniec
  Teren na Żwirki i Wigury był zagospodarowany na potrzeby CWL. Był to teren przeznaczony na szkolenie dla potrzeb wojska. Kością w gardle stało komuś ,że jest tutaj cisza, spokój i świeże powietrze więc wsadzono na siłę TBS-y. Teraz mamy spaliny, śmieci i wrzaski do 3 nad ranem.

  Zgłoś nadużycie elaton sobota, 05, sierpień 2017 12:18 Link do komentarza
 • Tike Myson

  Zamiast dotować TBSy które oferują wynajem mieszkań na lichwiarskich zasadach miasto powinno przystąpić do programu MIESZKANIE+ wzorem innych miast Polski i Podkarpacia. Brak dobrej woli władz czy zbyt mocne lobby TBS w mieście?

  Zgłoś nadużycie Tike Myson sobota, 05, sierpień 2017 10:05 Link do komentarza
 • głos

  to nie kto inny jak mieszkańcy Turaszówki głosowali (80 głosów) na Balon z Traugutta. To jest wasz przedstawiciel. .A więc najlepiej wie gdzie bloki socjalne sa potrzebne Glosuję na Balon - mieszkaniec Polanki

  Zgłoś nadużycie głos piątek, 04, sierpień 2017 16:40 Link do komentarza
 • AAA+

  Wielkie brawa za wypowiedż dla osoby o nicku ''mieszkaniec'' . Pamietajcie w dniu wyborów do rad dzielnic czy tych do rady miejskiej, rozliczajcie swoich przedstawicieli z obietnic wyborczych. Po czynach ( owocach ) ich poznacie, nie po słowach rzucanych na wiatr.

  Zgłoś nadużycie AAA+ piątek, 04, sierpień 2017 14:49 Link do komentarza
 • sw

  Ci sami co są przeciwko blokom pewnie też narzekają, że miasto wymiera i na nic nie ma pieniędzy. Będą bloki, będą ludzie , będą podatki, miejsca pracy w szkołach, sklepy więcej zarobią itd. Sprawa jest oczywista. Można dyskutować gdzie budować a nie czy budować. Lokalizacja jest dość sensowna, pewnie mogą być gdzieś lepsze, tego nie wiem. Ale przeraża mnie negacja wszystkiego ( bryluje w tym pewne Stowarzyszenie), a potem narzekanie że jest źle, że miasto nie tętni życiem i inne tego rodzaju banialuki

  Zgłoś nadużycie sw piątek, 04, sierpień 2017 14:47 Link do komentarza
 • Mieszkaniec turaszówki

  Szkoda słów. Radny z Turaszówki glosuje wbrew woli mieszkańcow i rady dzielnicy. Radna Balon - nie mogła beać udziału w głosowaniu bo przecież pracuje w TBS który ma budować bloki - temat dla CBA.

  Zgłoś nadużycie Mieszkaniec turaszówki piątek, 04, sierpień 2017 14:07 Link do komentarza
 • mieszkaniec

  Pan Paweł Krzanowski ma nasz głos w wyborach ,Szkoda ,ze nie on jest prezydentem bo na pewno by nie dopuścił do zlikwidowania placu zabaw ,który był uzytkowany przez nasze bloki przez ponad 30 lat /to juz nawet przez zasiedzenie należał się ten skrawek ziemi naszym mieszkańcom ./Wszędzie gdzie sa bloki z tak zwanej wielkiej płyty jest dużo zieleni i przestrzeni bo takie były wymogi architektoniczne tylko w Krosnie na Szklarskiej to przekreslono!!!!Na siłę wcisnęli blok z TBS -u w którym jak na lekarstwo mieszkanców Krosna .same RKR i tym podobne rejestracje .Skoro wybudowany blok miał byc dla oczekujacych obywateli Krosna to pytam sie dlaczego to oni nie mieszkają .Blok i działka jest z naszych podatkowych pieniedzy .Zapraszamy tych co sie przyczynili do tej budowy niech przyjda teraz w te upały do naszych mieszkań gdzie nie ma deko przewiewu i w mieszkaniach mamy ok 40 st. I wachamy opary dymy papierosowego od sasiadów ,którzy z balkonów zrobili sobie palarnie .Drzewa które powycinaliście dawały ochronę przed zanieczyszczeniami z zakładów po drugiej stronie torów. .Wszędzie dostają place zabaw ,pytanie do pana prezydenta gdzie ten najpiekniejszy plac zabaw jaki mieliscie zrobic dla dzieci w miejsce zlikwidowanego?Może chwalicie sie tym co zrobiony za nasze lokatorów pieniadze .?Pan Dudycz to nie wie ,ze na Zwirki i Wigury nie było uciążliwe wybudowanie bloków,bo tam był teren dziki nie zagospodarowany ,ale jak się nie jest z Krosna to się tego nie wie.Co robi dla swojej dzielnicy? kółko za nie długo sie pewnie zawali ,szpeci centrum dzielnicy ,a mozna by cos ciekawego zrobic .Chętnie by się emeryci tam spotykali a w wakacje dzieci A może przedszkole ze złobkiem? Tyle lat niszczeje ,starsi ludzie mówią ze ich serce boli bo na swoich plecach nosili cegły na budowę..Niech ci co mieszkaja w tym bloku TBS nie mysla ze jestesmy złosliwi ale i oni tez tam kokosów nie maja ,/blok wybudowany na studni / podobnie jak my ,tylko ta róznica że nam włodarze ten los zgotowali nie patrząc ze jestesmy spracowani i troszkę zieleni na odpoczynek by sie nam należało .Dlaczego jak kupowalismy za cięzko uciułane pieniądze nie powiedzieli nam że bedziemy za nie długo mieszkać jak w kurniku.Parking miał byc ale nie pod naszymi balkonami ,gdzie dotrzymanie słowa ,że to tylko droga tymczasowa?A gdzie droga tak jak wspomniał poprzednik wzdłóz torów ?A co przez ten czas kadencji zrobił pan Biały? jakos cisza o jego sukcesach dla swojej dzielnicy ! Nawet chasze mu nie przeszkadzaja !

  Zgłoś nadużycie mieszkaniec piątek, 04, sierpień 2017 13:36 Link do komentarza
 • LoloBolo

  Po wybudowaniu tych mieszkań trzeba będzie zamknąć stadion bo będzie za głośno :( a co do radnego z Turaszówki który głosował za to brak słów po prostu.

  Zgłoś nadużycie LoloBolo czwartek, 03, sierpień 2017 17:04 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj