KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Modernizacja oczyszczalni w Krośnie. Podpisano umowę

Modernizacja oczyszczalni w Krośnie. Podpisano umowę Fot. Marcin Gnap

MPGK Krosno podpisało umowę z Mostostal Warszawa na modernizację krośnieńskiej oczyszczalni. Inwestycja ma wartość 33 mln złotych. Efektem ma być poprawa działania oczyszczalni, ale i zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Niewykluczone, że wzrosną opłaty.

REKLAMA


Mostostal Warszawa S.A. zmodernizuje krośnieńską oczyszczalnię. Na wykonanie zadania ma 48 miesięcy. Umowę podpisano 29 sierpnia.

- Z dużym zadowoleniem przyjmujemy fakt, że wykonawcą tego zadania będzie Mostostal Warszawa, firma bardzo dobrze znana w Krośnie z realizowanych wcześniej w naszym mieście kilku kontraktów - mówił przy podpisaniu umowy Piotr Przytocki, prezydent Krosna.

Mostostal Warszawa Spółka Akcyjna należy do grona największych firm budowlanych w Polsce. Występując w roli generalnego wykonawcy, realizuje inwestycje we wszystkich kluczowych sektorach rynku budowlanego w kraju i za granicą. W swoim działaniu Spółka łączy wieloletnią tradycję polskiej myśli inżynierskiej z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii.

- Modernizacja oczyszczalni jest kolejną inwestycją, którą Mostostal Warszawa będzie realizował dla miasta Krosna. Dla wodociągów krośnieńskich modernizowaliśmy parę lat temu Zakład Uzdatniania Wody "Sieniawa". W Krośnie rozbudowaliśmy także zakład utylizacji odpadów komunalnych i przygotowywaliśmy tereny pod inwestycje, aby zwiększyć atrakcyjność miasta. Teraz będziemy wykonawcą kolejnej proekologicznej inwestycji w regionie. Cieszy nas fakt, że powracamy do Krosna. Jest to jedno z tych miejsc, z którym łączy nas dłuższa współpraca - powiedział Andrzej Goławski, prezes Mostostal Warszawa.

Co oznacza ta inwestycja? Przede wszystkim duże zmiany na oczyszczalni ścieków, w tym ograniczenie odoru.

Krośnieńska oczyszczalnia została oddana do eksploatacji blisko, ponad 40 lat temu i pomimo, że w międzyczasie była dwukrotnie modernizowana, konieczna jest kolejna, gruntowna modernizacja istniejących obiektów (głównie części biologicznej oczyszczalni).

- Są dwa główne powody rozpoczęcia modernizacji naszej oczyszczalni, a mianowicie konieczność  odtworzenia zużytych i przestarzałych urządzeń oraz potrzeby dostosowania oczyszczalni do spełnienia podwyższonych norm środowiskowych. Zakres zadania obejmował będzie zarówno modernizację istniejących obiektów jak również budowę nowych, głównie w obszarze biologicznego oczyszczania ścieków. Wymianie oraz przebudowie poddany zostanie również układ automatyki i sterowania urządzeniami i procesami technologicznymi, co będzie miało przełożenie na sprawność i skuteczność pracy oczyszczalni - powiedział Janusz Fic, prezes zarządu MPGK Krosno Sp. z o.o.

Niestety w efekcie mogą wzrosnąć opłaty za ścieki. O ile? Tego nikt nie potrafił oszacować.

Prezydent Przytocki zaznaczył, że bliskie jest porozumienie z gminą Dukla, która prawdopodobnie zrezygnuje z własnej oczyszczalni, a będzie korzystać z usług Krosna.

Realizacja modernizacji Oczyszczalni Ścieków możliwa jest dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z Unii Europejskiej w ramach Projektu pod nazwą "Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej miasta Krosna - II etap", w ramach działania 2.3 "Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach", Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wartość tego projektu to 44 202 510,00 zł (brutto), a kwota dofinansowania wynosi 22 888 800,00 zł (netto).

mpgk/pd
Fot. Marcin Gnap

  • autor: mpgk/pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?