KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Ekspansja Krosna: prezydent i radni chcą nowych terenów

Ekspansja Krosna: prezydent i radni chcą nowych terenów Fot. Google

Prezydent Krosna chce zakupić "lotnisko Iwonicz" w Targowiskach, a następnie przyłączyć ten teren do Krosna. Rada Miasta po długiej dyskusji i wymianie argumentów, jednomyślnie poparła ten pomysł.

REKLAMA


Czy Krosno poszerzy swoje granice? Jest taki plan. Temat poszerzania granic Krosna ostatni raz szerzej był dyskutowany w 2010 roku, gdy taki pomysł w kampanii wyborczej przedstawił Paweł Krzanowski (obecnie lider Klubu PiS w Radzie Miasta). Prezydent Piotr Przytocki, który od tamtej pory dwa razy wygrywał wybory samorządowe był przeciwny poszerzaniu granic Krosna. Teraz sam przedstawia plany ekspansji krośnieńskim radnym.

Chodzi o zakup od banku terenu "lotniska Iwonicz" zlokalizowanego w pobliskich Targowiskach. Dalszymi krokami ma być administracyjne przyłączenie terenu do Krosna, uchwalenie nowego planu zagospodarowania, zmiana przeznaczenia terenu i jego zainwestowanie. Część zostanie przeznaczona na budowę łącznika komunikującego Krosno z droga krajową, a w przyszłości z S19, a reszta pod tereny inwestycyjne lub mieszkaniowe.

Radni zgłaszali szereg pytań i wątpliwości. Robert Hanusek (Klub Samorządowy) podkreślał, że po drodze jest wiele czynników, różne ryzyka, które nie zależą od krośnieńskiego samorządu.

Pomysł prezydenta poparła także opozycja, w tym Paweł Krzanowski, który przypomniał, że od dawna popiera poszerzenie granic miasta o nowe tereny. Także Janusz Hejnar (Klub PiS) poparł projekt już na etapie komisji - Są wydatki, które uważam za błędne, np. CDS, ale ten pomysł uważam za bardzo dobry - mówił jeszcze na komisji.

Dyskusja trwała długo. Prezydent Piotr Przytocki, skarbnik oraz naczelnik wydziału geodezji odpowiadali na pytania, rozwiewali wątpliwości radnych.

- Oszacowaliśmy ryzyka. One nie są duże, ale trzeba je przejść proceduralnie - stwierdził Piotr Przytocki dodając, że to będzie długodystansowa inwestycja.

Lotnisko zostanie zakupione na raty do 2020 roku. Koszt nabycia prawa użytkowania wieczystego tego terenu to 11 milionów 800 tysięcy złotych. Dalsze działania będą rozproszone na kolejne lata. Wszyscy przyznawali, że największe ryzyko związane jest z tym, czy uda się poszerzyć granice miasta.

Zastępca prezydenta, Tomasz Soliński mówił, że praktycznie codziennie odbywają się spotkania z inwestorami zainteresowanymi gruntami w Krośnie. To oznacza, że wkrótce takich terenów może zabraknąć. Stąd zainteresowanie gruntami, które mogą zostać łatwo skomunikowane z Droga Krajową, a następnie z S19. Zdaniem Tomasza Solińskiego będzie to sprzyjało rozwojowi firm w Krośnie.

- To daje szansę połączenia drogowego Krosna z węzłem położonym w Iskrzyni. Ten obszar ma duży potencjał, duże możliwości. Myślę, że nie będzie łąką, którą trzeba wykosić, tylko będzie zainwestowany - mówił prezydent, Piotr Przytocki. Dodał, że obciążenia związane z zakupem omawianej nieruchomości nie wpływają na wskaźniki zadłużenia gminy.

Kolejnym działaniem jest wniosek o zmianę nazw węzłów drogowych tak, by węzeł w rejonie Iskrzyni nazywał się "Krosno Północ", a w rejonie Miejsca Piastowego "Krosno Południe".

Rada Miasta jednomyślnie poparła pomysł ekspansji Krosna.

pd

 • autor: pd

7 komentarzy

 • monk

  Jeżeli taki malutki Sokołów Małopolski ma węzeł 'Sokołów Wschód', a w planie pewny przy kontynuacji drogi S19 węzeł 'Sokołów Północ', to tym bardziej Krosno może mieć dwa węzły północ i południe...

  Zgłoś nadużycie monk poniedziałek, 04, wrzesień 2017 22:08 Link do komentarza
 • przydupasy Dyzmy

  MODERATOR: KOMENTARZ ZOSTAŁ USUNIĘTY. JEGO TREŚĆ ZAWIERA POMÓWIENIA.

  Zgłoś nadużycie przydupasy Dyzmy niedziela, 03, wrzesień 2017 18:29 Link do komentarza
 • Hermenegilda

  Jocie krynce !!! To my bedziem takooom metropoliom południowego Podkarpocia ? Ida se zapurzyć ziółek, tak dla spókujności bo mom słabe syrce a lykorz kazoł mi uwożać.

  Zgłoś nadużycie Hermenegilda sobota, 02, wrzesień 2017 11:20 Link do komentarza
 • podatnikupadający

  Czy wyście uzedasy oczadzieli A KIEDY OBNIŻKA PODATKÓW jak jest tak dobrze w Krośnie i okolicach ? A takie pytanie ludzi w mieście coraz mniej to PO CO 3 prezydentów ?????????????

  Zgłoś nadużycie podatnikupadający piątek, 01, wrzesień 2017 22:47 Link do komentarza
 • dawid392

  @wwq I można wiedzieć z czego tak rżysz? Co takiego śmiesznego jest w nazwaniu węzłów nazwą miasta znajdującego się w pobliżu? W każdym normalnym kraju tak się robi.

  Bardzo doby pomysł z tymi terenami.

  Zgłoś nadużycie dawid392 piątek, 01, wrzesień 2017 22:46 Link do komentarza
 • wwq

  krosno północ i południe hahahahahahahaha

  Zgłoś nadużycie wwq piątek, 01, wrzesień 2017 20:05 Link do komentarza
 • koza

  To strasznie ogromna cena. Lecz mniej boli zakup ze środków podatnika aniżeli inwestor miałby kupić to z własnej kieszeni.

  Zgłoś nadużycie koza piątek, 01, wrzesień 2017 13:29 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?