KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Ukraińscy uczniowie w krośnieńskich szkołach

Ukraińscy uczniowie w krośnieńskich szkołach Fot. UMK Krosno

Siedmioro ukraińskich uczniów rozpoczęło naukę w trzech krośnieńskich technikach. W "Szczepaniku" będą się uczyć cztery uczennice, w "Mechaniku" dwóch uczniów, a w ZSKU - jeden uczeń z Ukrainy. To efekt współpracy z kijowską firmą Pan Polski.

REKLAMA


Firma Pan Polski od kilku lat współpracuje z wieloma polskimi uczelniami i szkołami ponadgimnazjalnymi.

W ramach ustalonych na ten rok limitów pomiędzy między miastem, a firmą Pan Polski dyrektorzy szkół przyjęli łącznie siedmiu uczniów:

- do Technikum Nr 1 im. Jana Szczepanika w ZSP1 - 4  uczennice do zawodów technik obsługi turystycznej i technik przemysłu mody,
- do Technikum ZSP3 im. Stanisława Staszica - 2 uczniów do zawodu technik mechatronik,
- do Technikum Nr 7 w ZSKU - 1 ucznia do zawodu technik cyfrowych procesów graficznych.

Wszyscy uczniowie otrzymają niezbędne podręczniki do kształcenia zawodowego. Mają już legitymacje szkolne oraz bilety miesięczne. Ustalono również, że najbliższa wizyta w domach rodzinnych przewidziana jest w okresie przerwy świątecznej.

Po uroczystości rozpoczynającej nowy rok szkolny w ZSP Nr 1 Bronisław Baran - Zastępca Prezydenta Miasta Krosna, spotkał się z uczennicami z Ukrainy i ich rodzicami. W uroczystości wzięli udział także zaproszeni goście w tym Witalij Czuchmanenko - dyrektor firmy Pan Polski z Kijowa inicjator kształcenia ukraińskich uczniów w Krośnie.

- Wszystkim uczniom życzę dobrych ocen, wytrwałości w zdobywaniu wiedzy, wspaniałych szkolnych przyjaźni oraz ciekawych zajęć w przyjemnej szkolnej atmosferze, nauczycielom i pozostałym pracownikom szkoły dobrego roku szkolnego. Szczególnie ciepłe życzenia kieruję do pierwszoklasistów, w tym do uczniów, którzy przybyli z daleka by uczyć się w krośnieńskiej szkole - powiedział do uczniów Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna. Bronisław Baran zwrócił się także do obecnych na sali rodziców, podkreślając ich rolę w wychowaniu młodych ludzi  zachęcał do systematycznej współpracy ze szkołą.

- Kształcenie uczniów z innego kraju jest nowym wyzwaniem dla szkoły - powiedział po roboczym spotkaniu z rodzicami dyrektor szkoły, Andrzej Gregorczyk.

- Wszystkie uczennice są po kursie języka polskiego w Kijowie, ale już po pierwszych rozmowach widać, że konieczne będą dodatkowe lekcje języka polskiego, szczególnie w zakresie umiejętności pisania i szybkiego czytania. Uczennice będą też uczestniczyć w zajęciach  dodatkowych, aby wyrównać  różnice programowe, ale do tego potrzebna jest wcześniejsza diagnoza nauczycieli poszczególnych przedmiotów. Jestem jednak przekonany, że wybór naszej szkoły okaże się trafny i uda się bez większych problemów zrealizować Wasze wspólne marzenia o dobrym wykształceniu - powiedział do rodziców dyrektor.

- Chcemy nadal współpracować z krośnieńskimi szkołami, które są znane z jakości kształcenia i różnorodności oferty edukacyjnej. Bardzo się cieszę, że siedmioro  młodych ludzi może rozpocząć naukę w Krośnie. Mam nadzieję, że już w kolejnym roku uda się zwiększyć limit miejsc i za rok jeszcze większa grupa młodych ludzi będzie mogła uczyć się w tym mieście - powiedział Witalij Czuchmanenko reprezentujący firmę Pan Polski.

Rodzice uczniów z Ukrainy mieli także okazję poznać wychowawcę klasy i pedagoga szkolnego, otrzymali hasła dostępu do dziennika elektronicznego i przeszli krótki kurs jego obsługi, dzięki czemu na bieżąco będą mogli śledzić postępy dzieci. Mieli też okazję obejrzeć pracownie szkolne.

4 września w obecności Naczelnika Wydziału Edukacji - Grażyny Gregorczyk i dyrektora Witalija Czuchmanenko odbyły się spotkania robocze uczniów, rodziców i wychowawców z dyrektorami pozostałych szkół, które przyjęły młodzież z Ukrainy do pierwszych klas. W spotkaniu uczestniczył także dyrektor Bursy Międzyszkolnej, gdzie będą mieszkać uczniowie przez okres nauki.

Po spotkaniach rodzice mieli okazję obejrzeć Krosno.

umk/red.

  • autor: umk/red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?