KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Serce Krosna ma zawał" - dramatyczna diagnoza dla miasta [NAGRANIE]

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. KrosnoCity.pl

"Mam wrażenie, że Rynek dostaje zawału" - mówił podczas sesji Rady Miasta Krosna lokalny restaurator i wydawca portalu internetowego, Adrian Krzanowski. Przedstawił przy tym "diagnozę problemu" zarzucając błędy władzom miasta. Odpowiedzi mówcy udzielił Piotr Przytocki, prezydent Krosna, który wskazał gdzie przedstawiona "diagnoza" rozmija się z faktami.

REKLAMA


"Rynek ma zawał, a to zły znak dla całego miasta"
Radni przecierali oczy z niedowierzania, podczas sierpniowej sesji Rady Miasta. Samorząd został skrytykowany przez wydawcę jednego z krośnieńskich portali internetowych. Adrian Krzanowski prosił samorządowców o pochylenie się nad problemem jakim jest sytuacja na krośnieńskim Rynku.

- Rok temu zainicjowałem taką akcję, przy współudziale prezydenta: "Rynek Krosna Serce Miasta". Dzisiaj mam wrażenie, że ten Rynek dostaje zawału. Mamy bardzo poważny kryzys i problem ekonomiczny na Rynku - mówił Adrian Krzanowski.

- Coś, co zainicjowałem rok temu zostało bardzo popsute - Adrian Krzanowski krytykował tegoroczną odsłonę "Serca Miasta".

Następnie przedstawił swoją diagnozę. Za największy problem uznał potężny niż demograficzny i depopulację miasta, czyli spadająca liczbę mieszkańców. W pierwszej kolejności uderza to w gastronomię, którą Krzanowski nazwał "papierkiem lakmusowym gospodarki". Podkreślił, że jeżeli gastronomia nie działa prawidłowo, to znaczy, że dzieje się coś złego.

Kolejny wskazany problem to przemieszczanie centrum miasta w kierunku nowych obiektów, jak galeria VIVO!, która zostanie otwarta pod koniec września.Fragment nagrania pochodzi z 48. Sesji Rady Miasta Krosna (30 sierpnia 2017).
Nagranie zostało udostępnione przez Urząd Miasta Krosna.

- Kolejny problem, to brak turystów. W tym roku bardzo widoczne jest to zjawisko. Moim zdaniem jest to element związany z obniżeniem poziomu dofinansowania Centrum Dziedzictwa Szkła - powiedział Adrian Krzanowski. Dodał, że na początku było dużo informacji o CDS w mediach. - Dzisiaj jest bardzo wyraźny spadek obecności turystów na krośnieńskim Rynku - podkreślał.

Dalej skrytykował władze miasta za podniesienie czynszów oraz za drobne zaniedbania, takie jak zbyt późne umieszczenie zabawek w piaskownicy, dostępnej w sezonie letnim na krośnieńskim Rynku. Dodał też, że na złą sytuację przedsiębiorców składa się błędna polityka rządu. - Gospodarka dołuje - alarmował.

- W tym roku nie odbyło się "Kino Letnie", które organizowała Klubokawiarnia Ferment. Była niefortunna decyzja władz miasta, aby ulokować obok "ogródek" - mówił Adrian Krzanowski. Dodał przy tym: - Nikt tego z nami nie konsultował, nikt nie zapytał co będzie z "Kinem Letnim".

W swoim wystąpieniu zwracał też uwagę na bardzo liczne puste lokale w obrębie Rynku. Przestrzegał, że po obecnym sezonie będzie ich jeszcze więcej. Nie jest to problem nowy, tak wyglądało Krosno, gdy zwracaliśmy na to uwagę ponad 4 lata temu: Krosno do wynajęcia. Od zaraz!

Na koniec wystąpienia Adrian Krzanowski podkreślił, że jego współpraca z prezydentem niezbyt dobrze się potoczyła, a jego pomysły się wyczerpały.

Odpowiedź prezydenta
Piotr Przytocki stwierdził, że musi odpowiedzieć na słowa, które zostały wypowiedziane. Następnie zaczął sprostowywać informacje podawane w ramach "diagnozy" przez Adriana Krzanowskiego.

- Pierwsza sprawa: pan realizował zlecenie, które zainicjował prezydent Krosna, a nie pan - Piotr Przytocki zwracał się do Adriana Krzanowskiego, podkreślając, że inicjatywa "Serce Miasta" wyszła od prezydenta. Można tu dodać, że pierwsza umowa w ramach zlecenia, o którym mówił prezydent opiewała na ponad 30 tysięcy złotych.

- Nikt nie popsuł współpracy. W nowym roku budżetowym była propozycja skierowana w innym profilu, pan nie podjął działania, w związku z tym jest ono realizowane przez inną firmę i może ma pan żal, że to nie pan realizuje usługę - powiedział prezydent.

W kwestii ruchu turystycznego Piotr Przytocki podał dane z Punktu Informacji Turystycznej, w którym co roku pojawia się coraz więcej turystów. W porównaniu do 2015 roku, według danych przedstawionych przez prezydenta wzrost jest ponad dwukrotny.

- Zupełnie odwrotna tendencja niż przedstawiona przez pana, który zabrał głos - podsumowywał prezydent.

Piotr Przytocki przypomniał przy tym dane przedstawione na tej samej sesji, a dotyczące CDS. O dyskusji nt. CDS informowaliśmy tutaj: Co dalej z CDS?

Wbrew twierdzeniu Adriana Krzanowskiego finansowanie CDS nie zostało obniżone, spółka otrzymuje z miasta regularne wsparcie w wysokości około 1,3 mln złotych, są też dodatkowe kwoty np. na spłatę kredytu lub dostosowanie pomieszczeń. Prezes CDS, prezydent i radni dopiero rozważają w jaki sposób obniżyć ponoszone straty finansowe. Według przedstawionej informacji liczba zwiedzających określana na podstawie sprzedanych biletów nie spadła, a wrosła. Informacja zawiera też listę 55 doniesień medialnych o CDS w samym 2017 roku, a także o kilkudziesięciu wystawach, imprezach i innych wydarzeniach kulturalnych związanych z CDS.

- Miesiące letnie w bieżącym i ubiegłym roku są szczytowymi i nic nie zapowiada spadku liczby turystów w CDS - podkreśla Piotr Przytocki. - To jest naga prawda - podsumowywał prezydent.

pd

 • autor: pd

38 komentarzy

 • Tadxiu sroka

  Miejmy nadzieje ze brzydki olbrzym go spłaci i sie odetnie od tej p.y

  Zgłoś nadużycie Tadxiu sroka środa, 04, październik 2017 21:08 Link do komentarza
 • karramba

  Cytując klasyka : "Jak ktoś śmiał śmieć postawić ogródek w miejscu naszego multipleksu"!!

  Zgłoś nadużycie karramba poniedziałek, 25, wrzesień 2017 20:35 Link do komentarza
 • debilek Dyzma

  debilek Dyzma jak zwykle nie przyzna się do debilnych poczynań w mieście.. A co się stało Krzanowskiemu Sprzeciwia się swojemu panu Za mało placi

  Zgłoś nadużycie debilek Dyzma poniedziałek, 25, wrzesień 2017 10:42 Link do komentarza
 • cynikagerrooms

  Mój nieżyjący dziadek mawiał tak: " jeśli chcesz całe życie lawirować, czyli do południa nie robić nic, a po południu mieć wolne, to musisz być szują ciągle zmieniającym poglądy". Dlatego pan redaktorek K24 musi na nadchodzące lata zmienić zapatrywania mając nadzieję na zapomogi z budżetu miasta. Dobra rada, z KOD-owcami w najbliższych latach będzie nie po drodze.
  PiS-iory robią porządną zmianę. I chcąc nadal jakoś pykać (tj. lawirować), należy na jakiś czas zmienić poglądy i zaprzeć się KOD-u jak św. Piotr - Jezusa Chrystusa.
  Głupi nie posłuchałem dziadka, podobnie jak mój ojciec. Więc teraz żyję na państwowej zupce, na marnej pensyjce.
  "Choć tyłek mam goły, alem jest wesoły"- jak mawiał klasyk.

  Zgłoś nadużycie cynikagerrooms środa, 20, wrzesień 2017 12:23 Link do komentarza
 • wojtek310

  czyzby Adrianowi K spadly obroty, zusy trzeba placic, dokladac pieniadze z portalu i podniesli czynsz lokalu ? dawniej,l jak pieniadze nie wchodzily w gre, z tego co czytam chyba zyli w lepszych stosunkach z prezydentem miasta

  Zgłoś nadużycie wojtek310 wtorek, 19, wrzesień 2017 14:42 Link do komentarza
 • Vetinari

  "jedyne co niezmiennie śmieszy i smuci zarazem to to jak człowiek teoretycznie o "lewicowej wrażliwości" z "kapitalistycznym zacięciem" godnym dziewiętnastowiecznych "wyzyskiwaczy" traktuje swoich pracowników w Fermencie"."

  Amen

  Zgłoś nadużycie Vetinari wtorek, 19, wrzesień 2017 14:05 Link do komentarza
 • mieszkaniec

  Proponuję podnieść opłaty za parkowanie na parkingach do 5 zł płatne przez 24/7dni w tyg postawić wszędzie zakazy parkowania zamknąć całkowicie ruch na rynku i wokół niego wtedy zawał rynku murowany.

  Zgłoś nadużycie mieszkaniec wtorek, 19, wrzesień 2017 09:58 Link do komentarza
 • bigger

  jedyne co niezmiennie śmieszy i smuci zarazem to to jak człowiek teoretycznie o "lewicowej wrażliwości" z "kapitalistycznym zacięciem" godnym dziewiętnastowiecznych "wyzyskiwaczy" traktuje swoich pracowników w Fermencie".

  Zgłoś nadużycie bigger wtorek, 19, wrzesień 2017 01:58 Link do komentarza
 • number

  Targowica też miala paść wiele lat temu jak narobili galerii i chińczyków a ma się dobrze bo w tych galeriach i chińczykach nic nie ma lub jeden rozmiar(najczęściej XXL) a po dobre buty aby mieć wybór trzeba jechać do Rzeszowa.Bedzie Vivo i tyle jedyne co może padać to lokale tam umieszczone za wysoki czynsz a niedostateczną ilość klientów.

  Zgłoś nadużycie number poniedziałek, 18, wrzesień 2017 20:52 Link do komentarza
 • Mali entrada

  przeciez ty nie masz dzieci ani zony ani dziewczyny,

  Zgłoś nadużycie Mali entrada poniedziałek, 18, wrzesień 2017 20:51 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?