KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Porody w godnych warunkach" - w szpitalu zakończono I etap inwestycji

"Porody w godnych warunkach" - w szpitalu zakończono I etap inwestycji Fot. KrosnoCity.pl

Zakończono I etap prac związanych z realizacją projektu: "Regionalne Centrum Południowego Podkarpacia "Kobieta i Dziecko" - wysokospecjalistyczna opieka zdrowotna." Trwają dalsze prace. W programie przewidziany jest zakup dla szpitala nowoczesnego mammografu.

REKLAMA


W spotkaniu dla mediów, na którym zaprezentowano zmodernizowaną część szpitala uczestniczył Stanisław Kruczek, członek zarządu województwa Podkarpackiego, odpowiedzialny za służbę zdrowia. Podkreślał, że porody w Krośnie odbywają się w godnych warunkach.

Stanisław Kruczek dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji inwestycji, w tym dyrekcji szpitala i radnym wojewódzkim. Podkreślał, że sprawy zdrowia dla samorządu województwa są kwestią rozwiązywaną ponad wszelkimi podziałami.

Nie ma już "sal ogólnych"
- To ewidentny skok cywilizacyjny. Pracujemy w nowych strukturach sali porodowej, która w swoim zakresie ma cztery pojedyncze sale, w których mogą odbywać się porody rodzinne. Mamy salę cięć cesarskich, gdzie pacjentka może trafić bezpośrednio z sali porodów, jeśli pojawi się taka konieczność. Posiadamy sale przedporodowe i salę po porodach powikłanych - powiedziała Krystyna Krygowska, położna oddziałowa. - Podczas remontu, oddział funkcjonował bez przerw. Nie odesłaliśmy ani jednej pacjentki - dodała.

Przez pierwsze 9 dni pracy nowego traktu porodowego odebrano już 20 porodów, a 15 kolejnych przeprowadzono przez cesarskie cięcie.

W ramach I etapu inwestycji zostały kompleksowo zmodernizowane i wyremontowane następujące oddziały: Oddział Dziecięcy - odcinek dzieci młodszych do lat 3, Odcinek Patologii Ciąży i Trakt Porodowy wraz z salą cięć cesarskich.

W pododdziale dzieci młodszych obejmujących obecnie jedno piętro budynku C, gdzie może być hospitalizowanych jednocześnie 22 małych pacjentów, w pokojach dwuosobowych lub jednoosobowych oraz w izolatce.

Do każdego z pokoju chorych wchodzi się poprzez śluzy. Pozostałe pomieszczenia to: dyżurki lekarskie i pielęgniarskie, kuchnia oddziałowa wraz ze zmywalnią, magazyn, pokój pielęgniarki oddziałowej, łazienki, brudownik, pokój socjalny, gabinet zabiegowy, magazyn bielizny czystej, pokój ordynatora oraz pokój pobytu dziennego.

W salach chorych znajduje jest całodobowy monitoring obrazu. Trwa remont piętra, na którym docelowo znajdą się dzieci starsze. Prawdopodobny termin zakończenia prac to 15 października.

Odcinek Patologii Ciąży znajduje się na poziomie +1 w budynku C i liczy 11 łóżek. Jest bezpośrednio połączony z Traktem Porodowym oraz Oddziałem Położniczym.

Podczas przebudowy dokonano zmian aranżacyjnych umożliwiających podniesienie jakości usług, jak również spełnienie kryteriów związanych z realizacją tzw. "porodów rodzinnych".

Łączny koszt inwestycji ma wynieść 19 524 215,37 złotych, w tym: środki z UE: 13 241 628,08 złotych, z budżetu państwa: 3 783 322,20 złotych, z budżetu samorządu województwa podkarpackiego: 1 891 661,29 złotych, wkład własny szpitala: 607 603,80 złotych.

II etap prac będzie obejmował: Oddział Dziecięcy - odcinek dzieci starsze, Odcinek Ginekologiczny, Odcinek Położniczy, Oddział Noworodkowy z Pododdziałem Intensywnej Opieki Noworodków.

Będzie mammograf
W ramach projektu "Kobieta i Dziecko" do końca roku zostaną zrealizowane następujące zakupy:
- mammograf (dostosowanie i modernizacja Pracowni Mammografii),
- karetka neonatologiczna wraz z wyposażeniem,
- aparat USG,
- inkubatory,
- stanowiska do resuscytacji noworodków,
- kardiomonitory,
- pulsoksymetry,
- systemy do selektywnego chłodzenia głowy,
- aparaty KTG z telemetria i centralą,
- kolposkopy.

pd
Fot. KrosnoCity.pl

  • autor: pd

1 komentarz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?