KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Jakie plany na przyszłość ma CDS? Spółka "nie puszcza pary"

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. KrosnoCity.pl

W sierpniu krośnieńscy radni dyskutowali o sytuacji Centrum Dziedzictwa Szkła. Prezes spółki enigmatycznie poinformował, że prowadzone są przygotowania do zmiany struktury CDS. Chcieliśmy poznać szczegóły, spółka zasłania się jednak "dokumentem wewnętrznym" i "tajemnicą przedsiębiorcy".

REKLAMA


Temat sytuacji i przyszłości Centrum Dziedzictwa Szkła miał być kompleksowo omówiony podczas czerwcowej sesji. Zobacz tutaj: Co dalej z CDS?

W praktyce spółka generuje wysokie straty, co w efekcie wymaga corocznego dofinansowania z miasta w kwocie około 1,3 mln złotych. Gmina spłaciła też kredyt, z którym według zapowiedzi spółka miała poradzić sobie sama. O tym informowaliśmy tutaj: Radni przekazali ponad 9 milionów dla CDS

Na sesji w czerwcu bardzo niewiele mówiono o planach zmian spółki. Prezes CDS ogólnikowo powiedział, że odbywają się spotkania, ale jest za wcześnie by o czymkolwiek mówić.

Zwróciliśmy się z bardziej szczegółowymi pytaniami dotyczącymi tych spotkań oraz dokonanych analiz. Spółka w odpowiedzi poinformowała o siedmiu takich posiedzeniach dotyczących zmiany struktury CDS, z czego część zaklasyfikowała jako "niejawne":

1. Posiedzenie zarządu z dnia 3 lutego 2017 r., (siedziba Spółki CDS) - niejawne,

2. Posiedzenie zarządu z dnia 28 kwietnia 2017 r., (siedziba Spółki CDS) - jawne,

3. Posiedzenie zarządu z dnia 30 sierpnia 2017 r., (siedziba Spółki CDS) - jawne,

4. Spotkanie z przedstawicielem firmy Centrum Konsultingu Business Expert sp. z o.o. sp.k. z dnia 4 kwietnia 2017 r., (siedziba Spółki CDS),

5. Spotkanie z przedstawicielem firmy Centrum Konsultingu Business Expert sp. z o.o. sp.k. z dnia 23 czerwca 2017 r., (siedziba Spółki CDS),

6. Spotkanie z przedstawicielem firmy Centrum Konsultingu Business Expert sp. z o.o. sp.k. z dnia 27 sierpnia 2017 r., (siedziba Spółki CDS),

7. Posiedzenie rady nadzorczej z dnia 12 lipca 2017 r., (siedziba MPGK Sp. z o. o. w Krośnie) - niejawne.

Ze spotkań z przedstawicielami Centrum Konsultingu Business Expert nie sporządzono żadnych notatek. Z posiedzeń zarządu z 28 kwietnia i 30 sierpnia spółka udostępniła jedynie bardzo zdawkowe protokoły. Informacje i dokumenty dotyczące spotkania zarządu z 3 lutego oraz posiedzenia rady nadzorczej 12 lipca sklasyfikowano jako "dokumenty wewnętrzne". W swojej odpowiedzi prezes CDS Paweł Szczygieł podkreślił, że są to materiały o "charakterze roboczym" i przytoczył orzecznictwo, które zdaniem spółki pozwala pozostawić te informacje jako niejawne.

Centrum Dziedzictwa Szkła zleciło Centrum Konsultingu Business Expert wykonanie opinii prawno-ekonomiczno-podatkowej. Umowa na to zadanie opiewa na 16.000 złotych (+VAT).

Zdaniem CDS przygotowana opinia podlega ograniczeniom ze względu na zawarte w niej informacje stanowiące tajemnicę przedsiębiorcy. Analiza nie może być też udostępniana bez zgody jej autorów. Każdorazowe udostępnienie osobom trzecim całości, bądź części opinii wymaga pisemnej zgody autorów.

Pojęcie "dokumentu wewnętrznego" jest krytykowane przez organizacje działające na rzecz jawności i kontroli obywatelskiej władzy. Przeciwnicy ukrywania informacji w ten sposób podkreślają, że nie ma to oparcia w Konstytucji, ani w ustawach. Na ten temat Sieć Obywatelska Watchdog nakręciła krótki spot informacyjny:
Według pierwszych zapowiedzi spółka CDS miała utrzymywać się sama, bez pomocy samorządu. Tymczasem kwoty przeznaczone na dokapitalizowanie spółki w pierwszych kilku latach działalności już zbliżają się do 20 milionów. Równocześnie władze spółki nie chcą informować samorządu i mieszkańców o przygotowywanych zmianach.

Czy tradycyjnie o efektach prac i przygotowanym projekcie radni dowiedzą się tuż przed obradami, lub w pośpiechu będą musieli podjąć decyzję na nadzwyczajnej sesji? Mieszkańcy o wszystkim dowiedzą się po fakcie? Już niejedna decyzja dotycząca znacznych kwot była tak podejmowana w Krośnie.

pd

 • autor: pd

9 komentarzy

 • mieszczuch

  Z CDS jest stosunkowo proste wyjście, a mianowicie. Wynająć albo sprzedać go jakiemuś prywaciarzowi. Ten zatrudni załogę na umowy śmieciowe lub na czarno za najniższą krajową. Jeszcze lepiej gdyby to było samozatrudnienie i problem sam się rozwiąże.

  Zgłoś nadużycie mieszczuch sobota, 21, październik 2017 17:09 Link do komentarza
 • Sprawdzam

  Tytuł pełny :
  Procedury likwidacji i przekształceń jednostek organizacyjnych samorządu terytorialnego : likwidacja zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych, komercjalizacja, prywatyzacja, PPP, koncesje, konsolidacja : poradnik dla praktyków / pod red. Zygmunta Jerzmanowskiego ; praca zbiorowa zespołu aut. Centrum Konsultingu Business Expert z Poznania
  Autorzy :
  Centrum Konsultingu Business Expert
  Współtwórcy :
  Jerzmanowski, Zygmunt. Red
  Wydawca :
  Warszawa : Municipium SA
  Rok wydania :
  2010

  Zgłoś nadużycie Sprawdzam piątek, 20, październik 2017 15:19 Link do komentarza
 • CDS FAN

  Plany CDS są proste, doić dalej publiczne pieniądze, drugie 20 mln czeka na wzięcie. A jak ktoś zapyta za co, to przecież mamy ruchome schody. A jak ktoś przypomni, że to się miało samo utrzymywać to się powie, że przecież schody są bezpłatne dla wszystkich, to trzeba dotować. O tym jest w tych tajnych wewnętrznych dokumentach za 16 000 + VAT zapewne.

  Zgłoś nadużycie CDS FAN piątek, 20, październik 2017 06:38 Link do komentarza
 • Tropiciel adrianka

  ty socjotechniku nie dorastasz "dyzmie" do pięt

  Zgłoś nadużycie Tropiciel adrianka piątek, 20, październik 2017 05:27 Link do komentarza
 • Jajco to

  Schody sa bardzo wygodne.ale tyle kasy za prąd ?farme postawta wiatrowo

  Zgłoś nadużycie Jajco to czwartek, 19, październik 2017 16:00 Link do komentarza
 • Mlody

  Przepraszam nie 10milionow dofinasowania tylko 15milionow

  Zgłoś nadużycie Mlody czwartek, 19, październik 2017 14:00 Link do komentarza
 • Mlody

  Czas zmienic wladze krosna a cds zamknac za ponad 10milionow ile mozna mieszkan dla mlodych wybudowac lub male domki dla seniorow z blokow Co mieszkaja na czwartym pietrze

  Zgłoś nadużycie Mlody czwartek, 19, październik 2017 13:54 Link do komentarza
 • nie dla oszusta dyzmy

  jeśli jest to instytucja miejska i finansowana z podatków miasta to Dyzma nie może robić tajemnicy na co ida publiczne pieniądze. A przydupasy z rady jak zawesze bezkrytycznie trzaskają naszymi pieniędzmi na lewo jak tylko im Dyzma nakaże. Bubla finansowego stworzyli i teraz mieszkańcy musza za głupotę Dyzmy i przydupasów płacic.

  Zgłoś nadużycie nie dla oszusta dyzmy czwartek, 19, październik 2017 12:17 Link do komentarza
 • cieć

  a co dyzma -bigodu na

  Zgłoś nadużycie cieć czwartek, 19, październik 2017 12:11 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?