KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Prawie 300 tysięcy na makietę Krosna. Miasto stara się o dofinansowanie

Krosno, 1617 rok. Miedzioryt z panoramą miasta z pracy G.Brauna i F.Hogenberga "Civitates orbis terrarum". Krosno, 1617 rok. Miedzioryt z panoramą miasta z pracy G.Brauna i F.Hogenberga "Civitates orbis terrarum".

Krosno chce realizować kolejny wspólny projekt turystyczny ze słowackim miastem - Prešov. Tym razem chodzi o makietę miasta wzorowaną na słynnej rycinie z XVII wieku. Radni niemal jednomyślnie poparli pomysł.

REKLAMA


W sprawie makiety radni zebrali się na nadzwyczajnej sesji 13 listopada. Pomysł przedstawił zastępca prezydenta - Bronisław Baran. W projekcie chodzi o pokazanie dziedzictwa historycznego Krosna.

- W tym projekcie zamierzamy wykonać makietę renesansowego Krosna, którą chcemy umieścić na krośnieńskiej studni - mówił Bronisław Baran.

Makieta ma odzwierciedlać wizerunek z atlasu "Civitates orbis terrarum" ("Miasta Świata"). Jej forma, to przestrzenny odlew.

Wygląd i detale makiety będą konsultowane z architektami, konserwatorami i historykami sztuki. Bronisław Baran zapowiedział, że makieta będzie oddawała liczne detale i będzie odporna na czynniki atmosferyczne i fizyczne. Makieta będzie miała też część opisową, w tym dla niewidomych.

Wartość projektu to blisko 300 tysięcy złotych (289.000), ale wkład własny miasta to 5% kwoty. Bronisław Baran szacuje, że koszt makiety wyniesie około 200 tysięcy, a pozostałe środki zostaną przeznaczone na "działania miękkie", czyli dodatkowe zajęcia historyczne dla dzieci, które w oparciu o makietę przybliża historię Krosna.

Radni zadawali pytania. Marcin Niepokój (Samorządne Krosno) pytał, czy makieta może być wykonana ze szkła. Bronisław Baran odparł, że ten materiał prawdopodobnie nie będzie spełniał stawianych wymagań.

Radny Paweł Krzanowski wyraził obawę, że do tej makiety będą wrzucane różne kapsle, czy gaszone papierosy.

Bronisław Baran nie podziela tych obaw. Makieta jego zdaniem ma zwiększać zainteresowanie krośnieńską starówką. To pierwszy taki projekt w Polsce.

Radni niemal jednomyślnie poparli pomysł głosując "za" przy 1 "wstrzymującym się".

pd

 • autor: pd

10 komentarzy

 • Marek Gransicki 3.11 2017

  Drogi Witku! Wydaje mi się, że to projekt będzie słono kosztował i długo się robił, jeżeli to nie będzie karykatura. Zadanie projektowe jest diablo trudne bo powinno być oparte o poszukiwania i kwerendy, studia i analizy porównawcze, a to wszystko po toby się nie ośmieszyć. Hmmm obraz Brauna to jest raczej cepelia malowana przez Autora, który miasta nigdy w życiu na oczy nie widział, więc mało wiarygodna i realistyczna. Sama makieta kosztuje sporo bo to z kolei jest odlew wielkogabarytowy lub coś tam (nie znam się na nazewnictwie, widziałem matrycę odlewu zespołu zabudowań eremu w Kartuzach i makietę o powierzchni 4 m2 w Szwecji przed montażem). Byleco, o które martwił się słusznie Paweł można zniszczyć papierosami... na tym się nie zaoszczędzi. Atrakcja byłaby naprawdę przednia!

  Zgłoś nadużycie Marek Gransicki 3.11 2017 czwartek, 16, listopad 2017 20:59 Link do komentarza
 • Witold Jan Żukowski architekt IARP ARB

  Dajcie spokój z tą krytyką ....

  Każdy pomysł i promocja naszego miasta Krosna jest wart uwagi i zachodu,
  a to co mamy trzeba bezwzględnie promować, a mamy tego niewiele !

  Jedyna uwaga mogłaby być cena za taką makietę? za 300 tys można wybudować niewielki dom, i to pod klucz
  Jeżeli makieta ma być w obudowie studni, domyślam się że będzie raczej niewielka ,
  domyślam się że jest już projekt wraz z kosztorysem.

  No ale cóż, Krosno jest miastem bogatym, stać i kropka.

  Poczekajmy na przetarg, pewnie wyjdzie 2 razy taniej, pod warunkiem że będzie to przetarg otwarty,
  a nie dla 2 wykonawców z góry ustalonych .


  Zgłoś nadużycie Witold Jan Żukowski architekt IARP ARB czwartek, 16, listopad 2017 15:11 Link do komentarza
 • Bratstefana

  Wyburzyli mury i posadzili rabatki ?hehe...

  Zgłoś nadużycie Bratstefana czwartek, 16, listopad 2017 08:32 Link do komentarza
 • architekt z pomysłami

  Podobne makiety, co prawda nie całego miasta, ale jego fragmentów mają pomorskie Kartuzy, w Krakowie też można zobaczyć kilka makiet starego Krakowa. Jest masa grafik jak wyglądał Kraków w różnych fazach rozwoju. Lublin również ma takie prezentacje - to dobre przykłady! Mój projekt wyglądał w ten sposób, że proponowałem wykonanie recenzowanych przez specjalistów trójwymiarowych wizualizacji komputerowych, które mogłyby być prezentowane w formie galerii w dowolnym miejscu, o ile sobie dobrze przypominam to proponowałem Etnocentrum w budynku starego dworca. Wcześniej grafiki stanowiłyby podstawę do opracowania wspomnianej w artykule makiety. Przepraszam, że się rozpisuję, ale trochę mi żal, że zapomniano wspomnieć o naszych pomysłach sprzed lat lub poinformować o ich wdrożeniu. Bynajmniej nie uzurpuję sobie wyłączności na pomysł makiety, ale jednak mi Szkoda! Szkoda, że poszukiwania naszego dziedzictwa musiałem przenieść do Dukli.

  Zgłoś nadużycie architekt z pomysłami środa, 15, listopad 2017 21:01 Link do komentarza
 • Marek Gransicki 11 2017

  Ciekaw jestem jak to będzie wyglądało. Onegdaj wraz z Panem Dr Piotrem Łopatkiewiczem zaproponowaliśmy wykonanie makiety wirtualnej miasta po dogłębnej analizie jak mogło wyglądać w XVII wieku. Odbyło się nawet spotkanie szerszego grona z Panem Prezydentem Przytockim na czele i... sprawa ucichła. Nasz pomysł zmierzał właśnie do budowy makiety i nic. A teraz czy to aby nie realizacja wcześniejszego pomysłu? No to pracowałem dalej nad historią i... W Dukli pozwolenie na budowę otrzymał projekt rewitalizacji placu rynkowego, którego jednym z elementów ma być studnia rynkowa z rekonstrukcją miasta w wieku XVII-tym. Czy Krosno kopiuje pomysły? Czy korzysta z naszej wcześniejszej propozycji bez poinformowania autorów o takiej inicjatywie? Z poważaniem Marek Gransicki architekt

  Zgłoś nadużycie Marek Gransicki 11 2017 środa, 15, listopad 2017 19:57 Link do komentarza
 • krulik

  Czy zaplanowano miejsce w rynku makiety dla króla ???

  Zgłoś nadużycie krulik środa, 15, listopad 2017 17:42 Link do komentarza
 • EWKA

  POPIERAM

  Zgłoś nadużycie EWKA środa, 15, listopad 2017 17:05 Link do komentarza
 • krośniak

  V-ce prezydent może wrócił by do szkoły podstawowej ze swoimi pomysłami, w klasie "0" miałby wielu słuchaczy nie rozumiejących ekonomi ale lubiących bajki, a to jest jego poziom.

  Zgłoś nadużycie krośniak środa, 15, listopad 2017 17:03 Link do komentarza
 • arek

  radni nie wiedzą co popierają również p Baran zburzyć fragmenty drugiej linii murów obronnych ul.podwale potrafili rabatki miasta szkła na profilu skarpy staromiejskiej jama smoka krośnienskiego przy ulBlich itd.. to himalaje niekompetencji

  Zgłoś nadużycie arek środa, 15, listopad 2017 14:49 Link do komentarza
 • jozio

  Super.. zazdroszce krosnianom takich wladz.. u nas w Jasle zero inwencji..:(

  Zgłoś nadużycie jozio środa, 15, listopad 2017 13:01 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?