KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Krosno: unikniemy paraliżu drogowego?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. KrosnoCity.pl

Przez środek Krosna przebiega linia kolejowa, istnieje też kilka przejazdów, w tym trzy na dużych, newralgicznych dla ruchu skrzyżowaniach. Gdy na trasę na dobre wrócą pociągi, można się spodziewać paraliżu drogowego. Zapobiec temu może przebudowa skrzyżowań. Rada Miasta Krosna jednomyślnie wyraziła zgodę na zwiększenie środków na ten cel.

REKLAMA


Czym jest projekt "likwidacji problemów komunikacyjnych"? Chodzi o obniżenie torowiska. Dzięki temu pociągi przejeżdżałyby bezkolizyjnie pod dotychczasowymi przejazdami kolejowymi.

"Zetka" to skrzyżowanie, które ma pięć dwukierunkowych wlotów. Sam przejazd kolejowy jest także zamykany ze względu na manewry lokomotyw (zmiana toru) na sąsiedniej stacji. W efekcie ruch kołowy jest zatrzymywany częściej, niż wynika to z rozkładów jazdy pociągów pasażerskich i towarowych.

Ulica Czajkowskiego to jedna z głównych arterii miasta, łącząca centrum Krosna z drogą krajową numer 28. W bezpośrednim sąsiedztwie obecnego przejazdu kolejowego znajduje się "mini rondo" i skrzyżowanie z innymi istotnymi ulicami, jak z ul. Jagiellońską, która od niedawna wyprowadza ruch z jednego z największych krośnieńskich osiedli mieszkaniowych.

Ulica Lwowska to kolejna z ważnych arterii łącząca centrum Krosna z DK28, która jest przecięta torowiskiem. W niedużej odległości od przejazdu kolejowego znajdują się między innymi: urząd miasta, starostwo powiatowe, delegatury urzędu wojewódzkiego, ZUS i komenda Policji. Specyficzną okolicznością jest bliskie sąsiedztwo przystanku kolejowego Krosno Miasto. W efekcie rogatki zamykane nie tylko na czas przejazdu pociągu, ale również w czasie, gdy pociąg stoi na peronie. To powoduje długotrwałe zamknięcie drogi i doprowadza do tworzenia się korków, aż do skrzyżowania z ul. Niepodległości.

Krosno niebawem czeka okres gruntownej modernizacji linii kolejowej. Jeżeli nie uda się tego połączyć z obniżeniem torów, to zostaniemy z problemem na wiele lat.

O pomyśle obniżenia torów przez Krosno informowaliśmy wielokrotnie. W tej sprawie mieszkańcy podpisywali petycję do Marszałka i do PKP. Zobacz: Nie chcemy paraliżu drogowego. Petycja do władz województwa.

Rok temu w sprawie obniżenia torów podpisano porozumienie z Marszałkiem Ortylem, zobacz: Tory w Krośnie zostaną obniżone. Podpisano porozumienie

Teraz jesteśmy coraz bliżsi rozwiązania problemów. Rada Miasta wyraziła zgodę na zwiększenie środków na ten cel. Umożliwi to wyłonienie projektanta, którego zadaniem będzie opracowanie dokumentacji projektowe i uzyskanie zezwoleń. Prace mają zostać przeprowadzone w ramach modernizacji linii.

Więcej informacji podamy w najbliższym czasie.

Zobacz także:
- Krosno: "Do pociągu będziemy wsiadali jak do Metra"

pd

 • autor: pd

5 komentarzy

 • LoL

  Ta rogol "fizolof". Dikładnie jak mówi przedmówca, przy obniżaniu jedni pod torami nie trzeba ziemi wywozić? Wyparuje? eh

  Zgłoś nadużycie LoL piątek, 24, listopad 2017 22:43 Link do komentarza
 • moHer

  rogol ... czy wtedy nie będzie trzeba wywieźć ziemi? Pytam bo nie wiem o co Ci chodzi :)

  Zgłoś nadużycie moHer czwartek, 23, listopad 2017 20:26 Link do komentarza
 • rogol

  To budowa na lata a nie miesiace.
  Tysiace metrow szesciennych ziemi trzeba z placu budowy wywiesc.GDZIE?
  Dziesiatki ciezarowk,wielkich ciezarowekwywozacych ziemie i prztwozacych material na budoew bedzie zawalidrogami a ponadto znszcza ulicew miescietak ze: do remontu pojda na kilka miesiecy.
  W normalnym kraju obniza sie jezdnie i puszcza ruch samochodowy pod torami.

  Zgłoś nadużycie rogol czwartek, 23, listopad 2017 18:44 Link do komentarza
 • Maniek

  Jeden pociąg nie groźny. Chwilę kierowcy postoją i po problemie.
  Gorzej będzie jak po remoncie linii kolejowej która teraz jest przeprowadzana. Wznowione zostaną połączenia i przejazdy towarowych od str. Rzeszowa przez Krosno. To już będzie ponad 10 razy dziennie. To już będzie stwarzało spore utrudnienia.

  Zgłoś nadużycie Maniek czwartek, 23, listopad 2017 17:23 Link do komentarza
 • PKP

  Pociąg jedzie raz na tydzień i już paraliż

  Zgłoś nadużycie PKP czwartek, 23, listopad 2017 16:43 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?