KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Jednolite pliki kontrolne dla każdego przedsiębiorcy

Jednolite pliki kontrolne dla każdego przedsiębiorcy Fot. Ministerstwo Finansów

Od 1 stycznia 2018 roku każdy mikro przedsiębiorca jest obowiązany do przesyłania jednolitych plików kontrolnych. Mikroprzedsiebiorcą jest każda jednoosobowa działalność gospodarcza, nawet taka w której nie zatrudnia się pracowników. Zatem od stycznia 2018 roku wszystkie firmy będą musiały sprostać obowiązkowej, comiesięcznej (bez względu na to czy deklaracje składane są kwartalnie czy miesięczne) wysyłce JPK VAT do Ministerstwa Finansów.

REKLAMA


JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres. Dane do utworzenia JPK_VAT są pobierane bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych przedsiębiorstwa. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej, w określonym układzie i formacie  do 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, nawet jeśli podatnik rozlicza się kwartalnie. Nie ma więc możliwości prowadzenia ręcznie ewidencji sprzedaży oraz zakupów VAT.

Każdy kto prowadzi działalność gospodarczą musi korzystać z oprogramowania które zapewni możliwość  tworzenia i wysyłania JPK., albo powierzyć prowadzenie takich rejestrów biuru rachunkowemu, które posiada odpowiednie licencjonowane oprogramowania oraz podpis elektroniczny ponieważ bez niego nie można przesłać danych do urzędu skarbowego. Wprowadzenie JPK to największa rewolucja biurokratyczna od 1994 roku kiedy wprowadzono przepisy o podatku od towarów i usług.

Za brak przesłania JPK oraz za błędy w rozliczeniach przedsiębiorcy grożą sankcje karno-skarbowe. Zgodnie z art. 80 Kodeksu karnego skarbowego niezłożenie informacji podatkowej traktowane jest jako przestępstwo skarbowe i podlega karze grzywny od 10 do 120 stawek dziennych.

Stawki te są ustalane indywidualnie przez sąd, który bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe. Nawet w przypadku gdy są za nami okoliczności łagodzące i tak kary nie unikniemy. Jeżeli powierzamy prowadzenie księgowości naszej firmy do Biura Rachunkowego to na nim spoczywa obowiązek i odpowiedzialność za poprawność i terminowość przesyłania JPK.

Warto zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy z Biurem czy ten komu powierzamy prowadzenie naszej księgowości zapewnia nam kompleksową obsługę zgodnie z wymogami najnowszych przepisów prawa  podatkowego. Jednym z biur, które spełnia te wymogi to Biuro rachunkowe Dorsur w Krośnie.

To już ostatni dzwonek na to żeby wybrać odpowiednie Biuro Rachunkowe, które załatwi za nas wszystkie formalności i przeprowadzi nas przez wszystkie zawiłości prawa podatkowego.

Przedsiębiorca powinien skupić się na generowaniu zysku w swojej firmie, a nie na śledzeniu zmian w przepisach. Dlatego warto też skontaktować się z biurem rachunkowym Dorsur którego dane kontaktowe można znaleźć na stronie www.dorsur.pl

artykuł sponsorowany
  • autor: art. spons.

1 komentarz

  • prezes

    Nie dla każdego, nie dla kazdego, nie siejcie paniki !
    Tylko dla tych co prowadzą ewidencję VAT a np. większość małych firm na Podkarpaciu rozlicza się na karcie podatkowej i ich to nie dotyczy.

    Zgłoś nadużycie prezes wtorek, 05, grudzień 2017 06:32 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?