KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Nie będzie nazwy dla mostu. Prezydent "nie zgadza się"

Nie będzie nazwy dla mostu. Prezydent "nie zgadza się" Fot. facebook.com/Idea.Carpathia

Wśród projektów uchwał na listopadową sesję przygotowano dwie propozycje nazw dla mostu na ul. Okrzei. Rada Miasta nie wybrała żadnej. Obie zostały odrzucone. Była to jedna z najbardziej emocjonujących części obrad 29 listopada.

REKLAMA


Dwa projekty uchwał zawierały dwie propozycje nazw: im. Tytusa Trzecieskiego, na cześć działacza niepodległościowego i zasłużonego dla regionu współzałożyciela kopalni nafty w Bóbrce oraz im. Danuty Siedzikówny "Inki", sanitariuszki AK zamordowanej przez władze komunistyczne po wojnie.

Było to kolejne podejście do nadania nazwy dla tego mostu. Pierwszy raz nie udało się nadać nazwy podczas sesji 30 maja. Zobacz: Nie będzie mostu im. "Inki". Przynajmniej na razie

Podczas obrad (29 listopada), radny Adam Przybysz (Klub PiS) na wstępie dyskusji zarzucił prezydentowi brak otwartości na konstruktywny dialog. Podkreślił, że z nieznanych powodów pozytywnie zaopiniowana i zgłoszona wcześniej propozycja nazwy mostu im. "Inki" znalazła się na dalszym miejscu w programie obrad. Radny zwrócił też uwagę na niebywałą adnotację prezydenta pod projektem uchwały: "Nie zgadzam się".

Fotografię tej adnotacji zamieściło na swoim Facebook'u Stowarzyszenie Idea Carpathia.

Przewodniczący Rady, Zbigniew Kubit wyjaśnił, że kolejność uchwał jest taka, jaką przyjęło prezydium Rady. Nie wyjaśnił przy tym, jakimi względami kierowało się prezydium ustalając kolejność.

Zastępca prezydenta, Bronisław Baran przekonywał, że nie ma żadnych zastrzeżeń do obu proponowanych postaci patronów. - Dyskusja jest nie nad oceną proponowanej osoby, tylko dyskusja dotyczyła tego, czy obiekt jest wystarczająco właściwy, żeby otrzymał nazwę tej osoby - mówił prezydent.

Podczas dyskusji przytoczono stanowisko prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej okręg Krosno. Wyraził zdanie, że most nie jest najlepszym obiektem dla upamiętnienia "Inki". Prezes wyraził radość, że miasto chce upamiętnić "Inkę", zaproponował jednak, by upamiętnić w ten sposób skwer lub park, gdzie można przyjść z młodzieżą.

Radny Marcin Niepokój (Samorządne Krosno) podkreślał, że w Krośnie powołano komisję do spraw nazewnictwa, a jednym z celów miało być utrzymanie spójności nazw w poszczególnych rejonach. Jego zdaniem ani imię Tytusa Trzecieskiego, ani "Inki" nie wpisuje się w nazewnictwo tego obszaru miasta.

Pomimo opinii radnego, nazwa na cześć "Inki" była pozytywnie zaopiniowana właśnie przez wspomnianą komisję ds. nazewnictwa. Natomiast sam most znajduje się w ciągu ul. Okrzei, noszącej imię działacza niepodległościowego PPS skazanego na śmierć za walkę przeciw carskiej Rosji, tymczasem "Inka" została skazana na śmierć za walkę przeciw sowieckiej Rosji.

Radny Niepokój podkreślał, że jest za upamiętnieniem "Inki", tylko, że jego zdaniem powinien to być skwer, albo ulica.

Radny Robert Hanusek (Samorządne Krosno) zaapelował, żeby się nie spieszyć. Przypomniał problem z ul. Kruczkowskiego, której nazwę zmieniono w pośpiechu, w sposób, który nie odpowiada wielu mieszkańcom. - Nie wzięto pod uwagę choćby wniosku Stowarzyszenia Idea Carpathia - mówił radny. Dodał też, że zignorowano wniosek blisko 100 mieszkańców opowiadających się za nazwą ul. Przygrody, nawiązującą do nazwy zwyczajowej.

- Chciałbym, aby decyzja była dobra, aby nie sytuacji jak z ul. Kojdera / Kruczkowskiego - apelował w sprawie nadania nazwy dla mostu radny Hanusek.

Projekt nadania nazwy im. Tytusa Trzecieskiego odrzucono 19 głosami "przeciw" przy 2 "wstrzymujących się".

Projekt nadania nazwy im. "Inki" odrzucono przy 6 głosach "za" i 12 "przeciw", a wstrzymało się 3 radnych.

Nadanie nazwy dla mostu odłożono na bliżej nieokreśloną przyszłość.

pd

 • autor: pd

15 komentarzy

 • nie prezydentura dla oszusta Dyzmy

  MODERATOR: KOMENTARZ ZOSTAŁ USUNIĘTY...

  Zgłoś nadużycie nie prezydentura dla oszusta Dyzmy czwartek, 07, grudzień 2017 20:42 Link do komentarza
 • riesling

  Jeszcze raz link bo tekst nie wkleił się;

  http://natemat.pl/88985,zmarl-japonski-zolnierz-ktory-ukrywal-sie-po-ii-wojnie-swiatowej-poznajcie-innych-lesnych-partyzantow

  Zgłoś nadużycie riesling czwartek, 07, grudzień 2017 18:54 Link do komentarza
 • riesling

  Japończycy -ci to dopiero mieli żołnierzy wykłętych.Jeden ukrywał się w lasach przez 30 lat i nie chciał przyjąć do wiadomości,że wojna się skończyła .Ale tam nie nazwano jego imieniem ani jednego mostu czy placu,bo tam liczy się pozytywna praca.A tacy Niemcy nie mieli ani jednego żołnierza wyklętego,ale zaraz po wojnie wzięli się do solidnej mądrej pracy.I oba te państwa są obecnie jednymi z najpotężniejszych państw,którym my z naszą armią bohaterów pewnie nigdy nie dorównamy.

  [tekst z sieci z roku 2014]:
  PODZIEL SIĘ [18]  TWEETNIJ

  Zgłoś nadużycie riesling czwartek, 07, grudzień 2017 18:47 Link do komentarza
 • j...

  Z Twoim uzasadnieniem, patrioto, zgadzam się.

  Zgłoś nadużycie j... czwartek, 07, grudzień 2017 10:41 Link do komentarza
 • patriota

  Są przecież lokalni, tutejsi bohaterowie walki o niepodległość Polski np Józef Cieśla, Józef Czuchra, Antoni Żubryd. Oni powinni być upamiętnieni.

  Zgłoś nadużycie patriota czwartek, 07, grudzień 2017 09:41 Link do komentarza
 • j...

  sw, twoje uzasadnienie jest kłamliwe, głupie i prymitywne.

  Zgłoś nadużycie j... środa, 06, grudzień 2017 23:18 Link do komentarza
 • sw

  Z tą Inka to przesada. Przecież ona była w oddziale Łupaszki, który wymordował sporo cywilów w tym malutkie dzieci. To była masakra ludności cywilnej. Czy nie ma już normalnych bohaterów, którzy coś dobrego zrobili na rzecz ludzi a nie tylko ich zabijali ? Szukajcie takich ludzi ja Łukasiewicz, Paderewski, Klobassa a nie idźcie za bezsensowną modą upamiętniania tych którzy tylko strzelali.

  Zgłoś nadużycie sw środa, 06, grudzień 2017 17:50 Link do komentarza
 • Albion

  Ludzie, ten most jak pamiętam zawsze był "mostem Okrzei" i niech tak zostanie - po co psuć!!!!

  Zgłoś nadużycie Albion wtorek, 05, grudzień 2017 02:06 Link do komentarza
 • kazek60

  Ten stary rozlatujący się most nie zasługuje nawet na nadanie mu nazwy.

  Zgłoś nadużycie kazek60 poniedziałek, 04, grudzień 2017 18:43 Link do komentarza
 • mo

  Lepiej aby ktoś podał propozycję przesunięcia przejścia na tym moście o kilka metrów bo jak pieszy wejdzie a pojazd się tam zatrzyma przed tym przejściem to przy okazji całe rondo zablokowane

  Zgłoś nadużycie mo poniedziałek, 04, grudzień 2017 17:38 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?