KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Radni omawiali projekt budżetu

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. KrosnoCity.pl

Połączone komisje Rady Miasta Krosna omawiały projekt budżetu na 2018 rok. Już wiadomo, że planowany jest rekordowo wysoki deficyt. Głosowanie nad uchwałą budżetową odbędzie się na sesji 28 grudnia.

REKLAMA


Na pytania radnych odpowiadał prezydent Piotr Przytocki, jego zastępcy: Bronisław Baran i Tomasz Solinski oraz skarbnik Marcin Połomski. W pracach połączonych komisji brali udział wszyscy radni. W planach są liczne inwestycje, jednak niepokojący jest planowany deficyt na rekordowym poziomie.

Radni pytali między innymi o "lotnisko Iwonicz", w budżecie zaplanowano 5 mln na zakup obiektu w sąsiednich gminach (zobacz: Ekspansja Krosna: prezydent i radni chcą nowych terenów oraz Krosno wycofuje się z poszerzenia granic?).

Odpowiadając na to pytanie Januszowi Hejnarowi (Klub PiS) prezydent stwierdził tylko enigmatycznie, że powie więcej podczas podsumowania roku.

Janusz Hejnar pytał też o mniejsze wydatki, np. o planowany remont przystanku przy ul. Grodzkiej za ponad 60 tysięcy złotych. Piotr Przytocki odpowiedział, że chodzi nie tylko o wiatę, ale o całe otoczenie, w tym o murek, który jest w złym stanie.

Radny Hejnar dopytywał też o "e-usługi miast" i przewidzianą na ten cel kwotę 1,4 mln złotych. Zastępca prezydenta Tomasz Soliński wyjaśnił, że to nie są nowe działania, a już wcześniej przygotowany projekt we współpracy z innymi gminami (zobacz: E-usługi dla Krosna i komputery dla radnych) tylko wydatki z projektu będą przeniesione na 2018 rok.

Radny Marcin Niepokój (Samorządne Krosno) dopytywał o remont "obiektu mostowego w ciągu ul. Białobrzeskiej" - Gdzie mamy taki obiekt? - pytał radny Niepokój.

Prosił też o więcej informacji o zawartym w projekcie budżetu remoncie mostu na ul. Drzymały i o wybiegu dla psów - Czy to jest konieczne? - Marcin Niepokój pytał w kontekście wybiegu (o taką inwestycję wnioskowały stowarzyszenia: "Zielone Krosno" za wybiegami dla psów i prostymi rozwiązaniami, "Animalsi" złożyli wniosek o ogrodzony wybieg dla psów). Ostatnie pytanie radnego dotyczyło remontu hali sportowej.

- Obiekt mostowy na Białobrzeskiej to mostek na styku z gminą Korczyna, jest nieznaczny, ale wymaga remontu - odpowiadał prezydent Piotr Przytocki.

Dyskutowano też o rozwiązaniach komunikacyjnych. Na przebudowę przejazdów kolejowych i obniżenie torów w projekcie budżetu zabezpieczono na tym etapie 1,7 mln złotych. Prezydenci poinformowali, że trwają rozmowy i możliwe będzie obniżenie torów też na przejeździe z ul. Czajkowskiego i na niesławnej "Zetce".

Odnośnie mostu na ul. Drzymały prezydent odpowiedział, że obiekt jest prowizoryczny i ma 30 lat, więc wymaga remontu, natomiast na horyzoncie nie ma możliwości budowy nowego mostu, tym bardziej, że konieczne jest też przeprowadzenie badań i uspokojenie obaw mieszkańców związanych z "budową grobli" w poprzek koryta rzeki (o tych obawach i o dyskusji z mieszkańcami informowaliśmy tutaj: Czy Krosnu grozi spiętrzenie wód powodziowych? oraz Białobrzegi: nowa droga to większa powódź?).

Radna Anna Dubiel (Samorządne Krosno) zapytała, kto opiniował zapisane w projekcie dotacje do renowacji zabytków. Zaznaczyła, że chociaż jest przewodniczącą w komisji, to nie została zapytana o opinię. Zastępca prezydenta, Bronisław Baran odpowiedział, że zadaniem zajmuje się Miejski Konserwator Zabytków, a konsultacje przeprowadzono telefonicznie. Zgodnie z informacją od prezydenta w konsultacjach obok prezydentów brał udział Wydział Kultury - I według zapewnień też pani przewodnicząca, ale dziś widzę, że nie wszystko było dotrzymane - skomentował Bronisław Baran.

Podkreślił, że dotacje kierowano na te obiekty, które mają największy wpływ na estetykę starego miasta. Skarbnik dodał, że przyznanie dotacji będzie wymagało jeszcze osobnej uchwały Rady Miasta.

Więcej informacji o budżecie na 2018 rok podamy po jego uchwaleniu.

Zobacz także: Uchwalenie budżetu, dofinansowanie spółek - sesja przed Nowym Rokiem

pd

  • autor: pd

2 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?