KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Kolejne miliony "na śmieci"

Kolejne miliony "na śmieci" Fot. archiwum MPGK Krosno

Ponad 35 mln złotych MPGK w Krośnie otrzyma na modernizację swojego zakładu i urządzeń. Ma to poprawić efektywność, a dzięki temu ograniczona ma zostać uciążliwość Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów. Zapowiadana jest też obniżka opłat za śmieci. Z inwestycji skorzysta 20 gmin.

REKLAMA


30 listopada w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, MPGK Krosno podpisało umowę o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej inwestycji w gospodarce odpadami na poziomie 35,3 mln zł.

Inwestycje realizowane będą w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów w Krośnie posiadającym status Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK), zarządzanej i eksploatowanej przez MPGK Krosno, której 100% udziałowcem jest Gmina Miasta Krosna.

MPGK przekonuje, że jest to inwestycja bardzo ważna dla naszego regionu. Krośnieńska instalacja obsługiwać będzie 20 gmin zamieszkanych przez około 250 tysięcy osób.

Gminy, które przystąpiły do projektu to: Brzozów, Domaradz, Haczów, Jasienica Rosielna, Chorkówka, Dukla, Iwonicz-Zdrój, Korczyna, Krościenko Wyżne, Miejsce Piastowe, Jaśliska, Bukowsko, Komańcza, Dydnia, Rymanów, Wojaszówka, Besko, Zarszyn, Jedlicze. Wymienione gminy zawarły porozumienia z Krosnem i tym samym przekazały swoje zadania z zakresu zagospodarowania odpadów. Taka współpraca gmin była niezbędnym warunkiem dla pozyskania dofinansowania ze środków Unii Europejskiej.

Najlepsze rozwiązania w gospodarce odpadami to współdziałanie gmin i pozyskanie środków unijnych na inwestycje. Cieszę się bardzo, że w  naszym regionie udało się taki projekt przygotować i jako jeden z pierwszych w kraju pozyskać dofinansowanie na jego realizację w obecnej perspektywie finansowej. Co prawda umowę o dofinansowanie tego projektu podpisała nasza Spółka ale prawdziwymi beneficjentami tej pomocy będą mieszkańcy Miasta Krosna oraz gmin, które przystąpiły do współpracy. Bardzo dziękuję wszystkim samorządowcom, którzy  podjęli decyzję o przystąpieniu do naszego projektu. Bez takiej współpracy gmin nie byłoby żadnej szansy na wsparcie unijne dla takiego projektu.

- powiedział Janusz Fic, prezes MPGK Krosno Sp. z o.o.

Planowane zadania w ramach inwestycji
Modernizacja części mechanicznej ZUO - zadanie będzie miało na celu zwiększenie stopnia automatyzacji prowadzonych procesów i zwiększenie efektywności sortowania odpadów (w szczególności wydzielania odpadów celem recyklingu, oraz wydzielania komponentów paliw alternatywnych z odpadów palnych nie nadających się do recyklingu).

Przetarg na wybór wykonawcy został już ogłoszony. Planowany termin podpisania umowy na realizację zadania przypada na I kwartał 2018 roku. Okres realizacji zadania będzie wynosił 22 miesiące, a jego wartość wynosi 24,5 mln zł.

Modernizacja części biologicznej - w ramach tego zadania zostanie wybudowana nowa infrastruktura do prowadzenia procesów biologicznego przetwarzania odpadów w zamkniętych reaktorach zapewniających oczyszczanie powietrza poprocesowego w celu całkowitego wyeliminowania uciążliwości zapachowych.
Termin ogłoszenia przetargu na wybór wykonawcy dla części biologicznej planowany jest na I kwartał 2018 roku. Okres realizacji zadania wynosi 18 miesięcy, a przewidywana wartość to 26 mln zł.

Działania zmierzające do zapobiegania powstawaniu odpadów poprzez budowę nowoczesnego, samowystarczalnego energetycznie punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) ze ścieżką edukacyjną oraz punktem "drugiego życia odpadu" umożliwiającym ich ponowne użycie. Termin ogłoszenia przetargu na wybór wykonawcy PSZOK planowany jest na I kwartał 2018 roku. Okres realizacji zadania wynosi 12 miesięcy, a wartość wynosi 4,9 mln zł.

7,4 mln zł brutto, to kwota którą należy przeznaczyć na zakup niezbędnych maszyn i urządzeń do obsługi poszczególnych części instalacji.

Efekty realizacji inwestycji
Ukierunkowanie instalacji na maksymalizowanie odzysku i ponowne użycie odpadów. W kolejnych latach wymagania w zakresie poziomów odzysku i recyklingu, za osiągnięcie których odpowiadają gminy, rosną lawinowo. Budowa zaawansowanej technologicznie instalacji w Krośnie ukierunkowanej na maksymalizowanie odzysku w połączeniu z intensyfikacją selektywnej zbiórki odpadów "u źródła" oraz  ścisła współpraca gmin i MPGK Krosno pozwolą wypełnić nałożone na gminy obowiązki w zakresie ponownego odzysku i recyklingu. Dzięki temu gminy unikną kar finansowych za brak wypełnienia prawa unijnego i krajowego.

Niższe ceny za odpady komunalne
Beneficjentami uzyskanej przez MPGK Krosno dotacji będą mieszkańcy gmin regionu, które zawarły porozumienia międzygminne. Dotacja wpłynie bowiem na obniżenie kosztów zagospodarowania odpadów i dzięki temu opłaty za zagospodarowanie odpadów ponoszone przez mieszkańców również będą niższe. Mieszkańcy gmin, które nie podpisały porozumienia międzygminnego, nie będą mogli liczyć na obniżenie cen z tytułu dotacji, gdyż nie pozwalają na to obowiązujące przepisy.

Nie będzie śmierdzieć
Znaczne środki finansowe zostaną przeznaczone na inwestycje, które zapewnią prowadzenie procesów przetwarzania odpadów w zamkniętych obiektach i reaktorach z oczyszczaniem powietrza po tych procesach za pomocą biofiltrów. To wpłynie na wyeliminowanie uciążliwości zapachowych.

Inżynierem Kontraktu będzie firma SAFEGE Oddział w Polsce. Środki zewnętrzne na te inwestycje pochodzą z Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Oś Priorytetowa II - Ochrona Środowiska, Działanie 2.2 Gospodarka odpadami komunalnymi. Wartość całego projektu to ok. 64 mln zł.

um, red.

 • autor: um, red.

7 komentarzy

 • abc

  Jak ktoś będzie chciał powiedzieć Krosno, to powie Wysypisko Śmieci... zostało już tylko zmienić nazwę na mapach.

  Zgłoś nadużycie abc czwartek, 28, grudzień 2017 14:32 Link do komentarza
 • obserwator

  Tak to wygląda jak ludzie za to odpowiadający i decydujący z MPGK i Urzędu Miasta nie mieszkają w Krośnie.

  Zgłoś nadużycie obserwator środa, 27, grudzień 2017 11:02 Link do komentarza
 • obywatel RK

  Kto odpowiada za taką decyzję i dlaczego tak nie lubi mieszkańców Krosna że 2 kilometry od Rynku tworzy Centralne Wysypisko Śmieci.

  Zgłoś nadużycie obywatel RK środa, 27, grudzień 2017 10:59 Link do komentarza
 • krosnianka

  Na wsi płacą mniej za śmieci niz my w miescie ,bo nie utrzymuja urzedasów i śmietniska A my jeszcze musimy wąchać ich smrody , mamy zanieczyszczenie powietrza i jeszcze dostalismy podwyżkę za śmieci .Drzewa wycinają na potęgę ,nie nasadzając nowych ,które by chroniły przed zanieczyszczeniem powietrza Pytam gdzie są ci ekolodzy od obrony lasów? gdzie ochrona środowiska w Krośnie? nie potrafią obronić nas mieszkanców?

  Zgłoś nadużycie krosnianka wtorek, 26, grudzień 2017 15:30 Link do komentarza
 • Polak

  Szok. KTO wpada na takie pomysły by zwozić śmieci do Krosna. Prezydenta ie dość śmietniska z naszego miasta.

  Zgłoś nadużycie Polak wtorek, 26, grudzień 2017 11:46 Link do komentarza
 • stop prezydenturze kretynka Dyzmy

  zobaczycie obniżke, jak kret niebo Obniżkę to otrzymają gminy sąsiedzkie za podpisanie umowy z MPGK. Krośnianie tylko podwyżkę. Może, moderator by weryfikował głupoty pisane w artykułach. Pieniądze pójda na zatrudnienie kolejnych znajomych Dyzmy i jego przydupasów

  Zgłoś nadużycie stop prezydenturze kretynka Dyzmy wtorek, 26, grudzień 2017 11:04 Link do komentarza
 • Sprawdzam

  Póki co są podwyżki, a nie obniżki. Są straty, a mieszkańcy muszą do tego dopłacać. Na Białobrzegach systematycznie śmierdzi po 22.
  A pensja prezesa znów pójdzie do góry? W ciągu 12 lat prezesowania ile wzrosła? Z niemal 100 tys. rocznie do ponad 200 tys? :D

  Zgłoś nadużycie Sprawdzam wtorek, 26, grudzień 2017 10:30 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?