KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Krosno kupiło lotnisko w sąsiedniej gminie. Z terenu za 13 milionów będzie korzystać szkoła?

Krosno kupiło lotnisko w sąsiedniej gminie. Z terenu za 13 milionów będzie korzystać szkoła? Zdjęcie: Google

Krosno kupiło prawo do użytkowania wieczystego "Lotniska Iwonicz" w gminach Krościenko Wyżne i Miejsce Piastowe. Na ten cel przeznaczy w sumie 13 milionów złotych, płatne w ratach. Lotnisko będzie służyło krośnieńskiemu "Mechanikowi" na cele edukacyjne.

REKLAMA


Temat pojawił się po raz pierwszy na sesji Rady Miasta w sierpniu: Ekspansja Krosna: prezydent i radni chcą nowych terenów

Prezydent zaproponował radnym zakup, a następnie przyłączenie do Krosna terenu lotniska położonego w sąsiednich gminach. Kolejnym krokiem miała być zmiana granic i przeznaczenia terenu. Skarbnik roztoczył wizję zainwestowania całego obszaru i znacznego wzrostu wpływów podatkowych dla Krosna. Zapewniono przy tym, że nie popsuje to współpracy z sąsiadami. Radni jednomyślnie i entuzjastycznie poparli pomysł.

Okazało się, że to popsuło relacje z sąsiednimi gminami. Padły oskarżenia o brak transparentności, próba przejęcia lotniska została nazwana "rozbiorami", a nawet "wypowiedzeniem wojny": Nie ma zgody na poszerzenie Krosna. Sąsiednie gminy nie ustąpią

W październiku 2017 roku Miejsce Piastowe postanowiło skorzystać z prawa pierwokupu swojej części lotniska. W efekcie dwa dni później Krosno i Bank rozwiązały przedwstępną umowę: Krosno wycofuje się z poszerzenia granic?

Nie oznaczało to całkowitego wycofania się z pomysłu. W międzyczasie staraliśmy się uzyskać w trybie informacji publicznej  więcej informacji o korespondencji i ustaleniach z Bankiem, jednak prezydent Krosna najpierw przedłużył termin udzielenia odpowiedzi, a następnie poinformował, że wnioskowana informacja jest "tajemnica przedsiębiorstwa" lub w ogóle nie jest informacją publiczną.

Do samego końca prezydent nie zdradzał swoich działań nawet radnym. Chociaż w projekcie budżetu na 2018 rok zapisano 5 mln złotych na zakup "Lotniska Iwonicz", to podczas komisji opiniującej ten projekt Piotr Przytocki nie udzielał żadnych informacji: Radni omawiali projekt budżetu

Dopiero na sesji 28 grudnia prezydent Przytocki ogłosił, że lotnisko zostało zakupione. Informacja padła podczas obrad nad budżetem i nadal była bardzo skąpa.

Więcej niż radnym, prezydent powiedział dziennikarzom.

- Zakup jest w kilku ratach, miasto zapewniło finansowanie, w 2017 roku to jest 700.000 złotych - mówił Piotr Przytocki - miasto jest "wieczystym użytkownikiem" "Lotniska Iwonicz". W tej chwili powierzyło zarząd nieruchomości Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 ("Mechanik"), która będzie prowadziła zajęcia edukacyjne również na tej nieruchomości - zaznacza prezydent.

W kwestii pierwokupu, który miał przysługiwać gminom, prezydent powiedział, że były pewne perturbacje, ale obecne rozwiązanie jest optymalne.

Nieruchomość tym razem została sprzedana jako teren zabudowany, a co do takich nieruchomości nie ma prawa pierwokupu. Potwierdza to rzecznik banku, Paweł Kołodziejczyk, który podkreśla, że nieruchomość zawsze była zabudowana, a teraz jedynie udało się dotrzeć do dokumentów, które to potwierdzają.

- "SKANDAL w wykonaniu władz miasta Krosna i PBS. 19 grudnia zawarto umowę sprzedaży działek lotniska "Iwonicz" (to już drugie podejście). Tym razem pozbawili w akcie notarialnym - w moim poczuciu bezprawnie - gminy prawa pierwokupu tych terenów" - skomentował na Facebooku wójt Miejsca Piastowego, Marek Klara.

Wójt nie wyklucza przy tym zawiadomienia prokuratury.

Prezydent Krosna mówiąc o zagospodarowaniu terenu, nie mówi już o zmianie przeznaczenia i zabudowie. Lotnisko ma służyć szkole do celów dydaktycznych.

Jaki będzie dalszy los lotniska? - Przygotowujemy dokumenty i analizy, będziemy państwa informować - powiedział prezydent.

pd

 • autor: pd

25 komentarzy

 • mieszkaniec

  Teren stał odłogiem. W końcu ktoś coś zrobi i wykorzysta dla rozwoju regionu, zrobieniu strefy, wybudowaniu drogi czy fabryki itp. Jak by nie rozwijające się Krosno to mieszkańcy całego regionu (wioch do okola) nie mieli by gdzie pracować.
  Popatrzcie na Jasło i Sanok jakie to zadupia przy Krośnie. Tak się Krosno zmienia.

  Zgłoś nadużycie mieszkaniec piątek, 07, wrzesień 2018 18:39 Link do komentarza
 • Kolejny Złoty Interes

  Do Maniek,
  Tak to prawda.

  Zgłoś nadużycie Kolejny Złoty Interes piątek, 07, wrzesień 2018 07:40 Link do komentarza
 • Maniek

  Do "Kolejny Złoty Interes" pamiętaj że tereny stały latami odłogiem i nic tam nie robiono. Dopiero jak Krosno się zainteresowało kupnem to się wszyscy obudzili że jest wielki płaski teren do wykorzystania.

  Zgłoś nadużycie Maniek czwartek, 06, wrzesień 2018 19:07 Link do komentarza
 • szuia Dyzma

  MODERATOR: KOMENTARZ ZOSTAŁ USUNIĘTY.

  Zgłoś nadużycie szuia Dyzma poniedziałek, 01, styczeń 2018 15:27 Link do komentarza
 • blizniak

  @syzyf chcesz chodzić po sądach...? Są pewni komentatorzy, którzy wymagają leczenia i piszą pewne komentarze. Nie wiesz? nie wypowiadaj się. Kupę ludzi zwraca uwagę na pewnego komentatora, sama pisałam do redakcji by coś z tym zrobili. Wiele już osobó w kometach pisało, o tym co robi pewnie nakręcony gość. Nie można przekraczać pewnych granic. Szczęśliwego nowego roku.

  Zgłoś nadużycie blizniak niedziela, 31, grudzień 2017 11:07 Link do komentarza
 • syzyf

  Widać, że ten portal dopasował się do tej żałosnej i obłudnej rzeczywistości. Co nie pasuje to moderator usuwa, ale mamy demokrację.

  Zgłoś nadużycie syzyf niedziela, 31, grudzień 2017 10:33 Link do komentarza
 • stop prezydenturze pijaka Dyzmy

  moderator @ G -a co według ciebie są etyczne zwroty. Czy ty wiesz co znaczy słowo "etyczne" Uprawianie wazelina wobec szui Dyzmy nie jest etyczne. Mozesz nabawic sie choroby

  Zgłoś nadużycie stop prezydenturze pijaka Dyzmy niedziela, 31, grudzień 2017 09:16 Link do komentarza
 • wojt

  podobno spalarnie odpadów bedą chcieli wybudować na lotnisku

  Zgłoś nadużycie wojt sobota, 30, grudzień 2017 18:02 Link do komentarza
 • stop prezydenturze oszusta Dyzmy

  MODERATOR: KOMENTARZ ZOSTAŁ USUNIĘTY. ZAWIERA NIEETYCZNE ZWROTY.

  Zgłoś nadużycie stop prezydenturze oszusta Dyzmy sobota, 30, grudzień 2017 14:17 Link do komentarza
 • Krosnianin.c

  Brawo panie Przytocki,teraz trzeba te tereny włączyć do miasta a w następnej kolejności trzeba pomyśleć nad Głowienka która bezpośrednio przylega do miasta.

  Zgłoś nadużycie Krosnianin.c sobota, 30, grudzień 2017 13:20 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?