KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Straż Miejska może kontrolować paleniska

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

W okresie grzewczym w powietrzu zauważalny jest wyraźny wzrost zanieczyszczeń powietrza, ostatnio potwierdza to system czujników. Przypominamy: Straż Miejska może sprawdzać paleniska i zwalczać palenie odpadów w piecach!

REKLAMA


W Krośnie został uruchomiony system monitoringu powietrza, który mierzy poziom stężenia pyłu PM 10 i PM 2,5 w powietrzu. 12 czujników, rozmieszczonych w różnych punktach miasta, stale monitoruje poziom zanieczyszczeń, a zarejestrowane wyniki i stan zanieczyszczenia powietrza w Krośnie można sprawdzić na www.powietrze.krosnocity.pl

Niestety zdarzają się przypadki spalania wszelkiego rodzaju odpadów w domowych kotłowniach i piecach obok węgla, czy drewna. Przypominamy! Spalanie odpadów w piecach jest zabronione! W szczególności zabronione jest palenie: plastikowych opakowań, butelek PET, folii, odpadów z płyt wiórowych, drewna pokrytego farbą lub lakierem, gumy, skór, tkanin czy nawet opon.


Fot. archiwum SM Krosno

W procesie spalania odpadów do powietrza dostaje się mnóstwo szkodliwych substancji m.in. metali ciężkich, dioksyn, furanów, chlorowodoru, siarkowodoru, cyjanowodoru i wiele innych często rakotwórczych substancji. Paląc w piecu śmieciami zatruwamy siebie, swoją rodzinę oraz najbliższych sąsiadów.

W  piecu domowym można spalać tylko: węgiel, koks, drewno, trociny, wióry, ścinki pod warunkiem, że nie są zanieczyszczone impregnatami i powłokami ochronnymi, nie pokryty farbami papier, tekturę oraz karton.

Uwaga! Straż Miejska jest uprawniona do kontroli palenisk i pobierania próbek popiołu z pieców na oznaczanie substancji chemicznych. W przypadku stwierdzenia spalania odpadów na właścicieli nieruchomości zostanie nałożony mandat karny wraz z kosztami wykonanej analizy popiołu.


Fot. archiwum SM Krosno

Strażnicy w tym sezonie grzewczym mają już pierwsze sukcesy. Namierzono właściciela, który palił w piecu starymi oknami. Nie było to sporadyczne działanie, strażnicy znaleźli u niego zmagazynowaną dużą ilość pociętego i przygotowanego takiego "opału" zawierającego stare farby i lakiery. W wyniku kontroli wpadł też właściciel firmy, który palił odpady meblowe zawierające lakiery i klej.

pd

 • autor: pd

5 komentarzy

 • Swiadomy

  Straż miejska nie ma nic wspólnego z wolnymi ludźmi bo polska jest korporacja tak jak cała reszta czyli sądy policja ZUS urzędy więc my nie mamy z nimi żadnych umów czy kontraktów podpisanych żeby oni w ogóle coś do nas mieli te sługusy okupanta polski książka "jesteś człowiekiem nie osoba" wszystko tłumaczy oni działają na domniemaniu i strachu takie Bohatery ludzie obudźcie sie

  Zgłoś nadużycie Swiadomy czwartek, 30, listopad 2023 16:27 Link do komentarza
 • Grzegorz2

  Nie do końca chyba jest legalna kontrola przez straż miejską. Owszem mają imienne upoważnienie ale takiej kontroli mogą dokonać tylko, jeżeli ktoś złoży zawiadomienie o tym że jego sąsiad spala odpady. I tu jest podstawa prawna do karania o ile okaże się, że faktycznie w popiele znajdują się toksyny. Nie zgadzam się też z tym, żeby dostać mandat tylko za to, że w obrębie pieca leży drzewo pomalowane lub kawałki np. Okien. Mogę mieć przecież złożone takie rzeczy a nimi nie palić.

  Zgłoś nadużycie Grzegorz2 sobota, 27, styczeń 2018 20:53 Link do komentarza
 • Ronaldo

  Mam zasadnicze pytanie do władz w Krosnie. Czy wiedza dlaczego obywatele pala w piecach stare gumowce i butelki PCW? Czy jest to złosliwośc czy tez sa inne powody natury finansowej! Zatem karać mozna za zaniedbanie złosliwośc czy celowe trucie sasiadów-ale tutaj czy ma zgoła prozaiczna przyczynę-bieda P. prezydencie totalna bieda i brak funduszy na lepszy opał. No tak mozna zatem nie palić!!

  Zgłoś nadużycie Ronaldo piątek, 26, styczeń 2018 09:17 Link do komentarza
 • brw

  Bardzo dobrze, niech kontrolują. I nie tylko domy prywatne, ale też mniejsze i większe firmy - i zakłady produkcyjne! Na nie też trzeba zwrócić uwagę!

  Zgłoś nadużycie brw wtorek, 23, styczeń 2018 23:41 Link do komentarza
 • ktosktowie

  ludzie nie wpuszczac nikogo pod zadnym pozozrem, troche honoru odwagi i przegonicz, no chyba ze chcecie by na kazdym kroku ograniczano wam swobode i wolnosc

  Zgłoś nadużycie ktosktowie wtorek, 23, styczeń 2018 23:11 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?