KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Dyrekcja szpitala na sesji Rady Miasta

Dyrekcja szpitala na sesji Rady Miasta Fot. Piotr Dymiński

Dyrekcja szpitala gościła na lutowej sesji Rady Miasta Krosna. Dyskutowano o sytuacji szpitala, w tym o inwestycjach, proteście lekarzy i problemach, z jakimi boryka się lecznica.

REKLAMA


Rada Miasta Krosna skierowała do szpitala kilkanaście pytań. Odpowiedzi na te pytania zostaną przekazane w marcu. Tymczasem ze względu na sytuację związaną z protestem lekarzy postanowiono zaprosić przedstawicieli szpitala na lutową sesję.

Pełniący obowiązki dyrektora szpitala Piotr Czerwiński poinformował radnych o zakończeniu protestu. Ta wiadomość przyjęta została z ulgą. Informowaliśmy też o tym w Krosnocity.pl: Koniec protestu w szpitalu

To ważna informacja, bo w samym 2017 roku szpital przyjął około 250000 pacjentów. Na to składają się hospitalizacje na oddziałach, Opieka Nocno-Świąteczna wraz z Pogotowiem Stomatologicznym oraz Szpitalny Oddział Ratunkowy. - Nasze starania o jak najlepsze funkcjonowanie SORu powodują, że mamy coraz więcej pacjentów. SOR to bardzo trudny odcinek. Staje się miejscem newralgicznym, gdzie zdarzają się sytuacje, w których pacjentom wydaje się, że czas oczekiwania powinien być krótszy, ale naprawdę robimy wszystko co możemy, żeby było lepiej - mówił Piotr Czerwiński.

Dyrektor przybliżył inwestycje zrealizowane w 2017 roku. Największa był projekt "Matka i Dziecko". - Zabiegaliśmy o to przez kilka lat - zaznaczył Piotr Czerwiński. O tym projekcie informowaliśmy na bieżąco naszych czytelników. Zobacz: Szpital w Krośnie przystępuje do dużej inwestycji. Poprawi się opieka nad kobietami i dziećmi oraz "Porody w godnych warunkach" - w szpitalu zakończono I etap inwestycji

Szczegóły Piotr Czerwiński przybliżył radnym. - To było ogromne przedsięwzięcie. Wiązało się z wymianą wind, przeniesieniem oddziałów w inne miejsce na czas remontów. Konieczne było kilkadziesiąt postępowań przetargowych - mówił dyrektor.

Wartość projektu to blisko 20 mln złotych. Całkowicie przebudowano trakt porodowy, zakupiono między innymi mammograf, karetkę neonatologiczną wraz z wyposażeniem, inkubatory, stanowiska do resuscytacji noworodków.

Istotnymi inwestycjami były też remonty oddziałów: dziecięcego, okulistyki i okulistyki dziecięcej oraz otolaryngologii i otolaryngologii dziecięcej.

Co do finansowej sytuacji szpitala poinformował, że szansą na poprawę jest kredyt konsolidacyjny, który pozwoli obniżyć koszty obsługi zadłużenia. Z drugiej strony zagrożeniem jest zmiana interpretacji przepisów przez ZUS. Sposób rozliczania składek, który jeszcze w ubiegłym roku był uznany przez kontrolę za prawidłowy, w tym roku może zostać zakwestionowany. Szpital obawia się naliczenia składek ZUS wstecz, co spowoduje wzrost należności.

W dyskusji z radnymi poruszono temat kolejek do poradni i funkcjonowania nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Zastępca dyrektora ds. lecznictwa, lek. Piotr Jurczak, poinformował, że brakuje lekarzy. Dyrektor Jurczak stwierdził, że szpital mógłby utworzyć dodatkowy etat, np. w nocnej i świątecznej opiece, ale nie ma lekarza, którego mógłby tam zatrudnić. Jego zdaniem nadrobienie zaległości pod tym względem może zająć nawet około 10 lat.

- Nie możemy państwu obiecać, że nie nastąpią perturbacje, nie w wyniku strajku, tylko w wyniku braku kadry lekarskiej. Staramy się pozyskać lekarzy, ale średnia wieku jest już tak wysoka, że koledzy nawet nie pytają o wynagrodzenie. Mają np. 60 lat, są po zawale mięśnia sercowego i nie interesuje ich nawet stawka z kosmosu. Nie chcę, żeby Państwo wyszli wystraszeni, ale to jest problem, z którym będziemy musieli się zmierzyć - mówił lek. Piotr Jurczak.

Dyrektor Piotr Czerwiński poruszył też kwestię pozycji krośnieńskiej lecznicy w ogólnopolskiej sieci szpitali. Poinformował, że zakwalifikowanie szpitala do II stopnia jest skutkiem braku osobnych kontraktów na okulistykę dziecięcą i otolaryngologię dziecięcą. Piotr Czerwiński zapewnił, że zakwalifikowanie szpitala do II stopnia nie niesie obecnie zagrożenia, a podjęte działania powinny pozwolić na zakwalifikowanie krośnieńskiej lecznicy do stopnia III.

Radni podkreślali, że bardzo dobrze się stało, że przedstawiciele dyrekcji szpitala przyszli na sesję Rady Miasta Krosna. Wyrażono nadzieję, że w przyszłości dobra wymiana informacji pomiędzy samorządem, a szpitalem będzie kontynuowana.

pd

 • autor: pd

9 komentarzy

 • all

  @stefan burczymucha - i wychodzi to składanie zdecydowanie lepiej niż robione przez tych latami długimi uczących się w tych szkołach.

  Zgłoś nadużycie all środa, 07, marzec 2018 09:19 Link do komentarza
 • stefan burczymucha

  Do Dornfelder, są w Krośnie przykłady, że do składania kości ani szkoła ani rentgen nie są potrzebne ;-)

  Zgłoś nadużycie stefan burczymucha wtorek, 06, marzec 2018 13:19 Link do komentarza
 • dornfelder

  Rozwiązanie jest proste.Otworzyć kierunek lekarski 3-letni na PWSZ i kształcić od razu specjalistów,bo im wiedza ogólnomedyczna i tak potrzebna nie jest.Niech okulista nauczy się przypisywać okulary i wyciągać opiłki z oka,ortopeda składać kości ,itp,itd.

  Zgłoś nadużycie dornfelder wtorek, 06, marzec 2018 12:37 Link do komentarza
 • doktorek

  każdy szpital jest zły jak działa ....dobrym staje się około pół roku po zamknięciu.

  Zgłoś nadużycie doktorek wtorek, 06, marzec 2018 09:36 Link do komentarza
 • Ronaldo

  Jeżeli władze szpitala nie maja szans na znalezienie lekarza-radze dodać ogłoszenie w Liwowskiej gazecie , lub na portalu ukraińskim. Sytuacja jest niebezpieczna i trzeba korzystać z wszystkich form zatrudnienia-nawet z zagranicy.

  Zgłoś nadużycie Ronaldo wtorek, 06, marzec 2018 09:19 Link do komentarza
 • Irena

  Drogi Josku! przepracowłam w służbie zdrowia przeszło 34 lata z tego w szpitalu jako pielegniarka 27 a reszte w otwartym lecznictwie jako pielegniarka..to że niektórzy jak piszesz dbali o to aby " nie patrzyli im na rece" to powiedz kto to lubi..chyba tylko pianista i to pewnie nie kazdy..to że mamy dzis specjalistów to zasługa poprzednich starszych mistrzów a to że kazdy jest "dobry" w tym co robi ..no cóz nie kazdy ma to "coś"... z drugiej strony w kazdym człowieku jest aby wiedze czy tez sztuke robienia czegoś przekazywac wszystkim za darmo..altruisci zdażaja sie rzadko choc sa przeciez w latach siedemdziesiatych nasz Szpital był rankingach ogolnokrajowych na bardzo wysokim miejscu..starsi / a wtedy młodsi/ pamietaja szpitalne oddziały /kilka/w latach 70 i ich dynamiczny rozwój w latach 80/90 i duzo młodych robiacych specjalizacje w nowych dziedzinach co wiazało sie z pobytami na klinikach i tam pobieraniu wiedzy,.. a dziś? sam sobie odpowiedz..to tyle z moich osobistych spostrzeżeń..

  Zgłoś nadużycie Irena wtorek, 06, marzec 2018 08:46 Link do komentarza
 • Josiek

  Irenko,
  Ja mam wrażenie, że niektórzy doświadczeni lekarze przez wiele lat robili wszystko, aby nie mieć konkurencji i żeby nikt na ręce im nie patrzył. A teraz kiedy już nie mogą pracować, to nie ma zastępstwa. Było kilku dyrektorów co mieli rożne pomysły, ale ekipa nie chciała żadnych zmian. Z tych m.in.powodów co bardziej ambitni poszukali sobie pracy w innych szpitalach.
  Wśród pacjentów zresztą krążą delikatnie mówiąc niezbyt pochlebne" opinie nt. jakości leczenia.

  Zgłoś nadużycie Josiek wtorek, 06, marzec 2018 00:32 Link do komentarza
 • Irena

  Zniszczono tak dobry szpital, pozbył się starszych doświadczonych specjalistów część wywaliło na emeryturę, części pozwolono na odejście do brzozowa, "ciemny lud" zadowolony był że wreszcie zabrali się za lekarzy bo przecież ich nie lubimy (jak jest zdrowko) kochamy jak są nam potrzebni...ot taka nasza polską zaleta..po prostu nie lubimy rodaków którzy WG naszego osąd lepiej się mają niż my...rozwalono coś co budowano przez ponad dwadzieścia lat...wielkie podziękowania dla zarządzających tym szpitalem w ostatnich latach oraz radach społecznych które miały reprezentować naszą społeczność..

  Zgłoś nadużycie Irena poniedziałek, 05, marzec 2018 20:44 Link do komentarza
 • doktorek

  a Ja radzę już się bać....

  Zgłoś nadużycie doktorek poniedziałek, 05, marzec 2018 11:32 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?