Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Samorząd zdecyduje kiedy i gdzie można będzie kupić alkohol

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

Krosno może ograniczyć liczbę zezwoleń na sprzedaż alkoholu w danej części miasta, może też ograniczyć godziny sprzedaży i będzie to obowiązywało wszystkich, łącznie ze stacjami benzynowymi. Może też ustalić minimalne odległości pomiędzy punktami sprzedaży i minimalne odległości od obiektów edukacyjnych i sakralnych.

REKLAMA


Radni Krosna podczas lutowej sesji zajmowali się corocznym sprawozdaniem z realizacji Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.

Przy tej okazji radny Adam Przybysz (PiS) poruszył temat nowej ustawy, zgodnie z którą samorząd może ograniczyć liczbę punktów sprzedaży alkoholu, ich zagęszczenie, a nawet godziny pracy. Zastępca prezydenta, Bronisław Baran zapowiedział przystąpienie do konsultacji w tej sprawie w dzielnicach i osiedlach.

- 12 marca chcemy poprosić jednostki pomocnicze o przeprowadzenie konsultacji - mówił na sesji Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna.

Rozstrzygnięty zostanie między innymi sposób rozumienia "miejsca publicznego". Nowa ustawa dotyczy także alkoholu do 4,5%, pozwala limitować zezwolenia na każdy rodzaj.

Konsultacje potrwają kilka miesięcy.

- Ustawa uchwalona 10 stycznia, obowiązująca od początku marca dotyczy przeciwdziałaniu alkoholizmowi, wychowaniu w trzeźwości i imprez masowych nakłada obowiązek na organy gmin, aby w terminie 6 miesięcy uchwalić zasady sprzedaży alkoholu na terenie własnej gminy. Ustawa zdecydowanie zwiększa nasze uprawnienia i wychodzi naprzeciw naszym oczekiwaniom - komentuje Bronisław Baran.

- Będziemy mogli w prawie miejscowym uchwalić liczbę zezwoleń nie na punkty sprzedaży (jak dotychczas), tylko na dany rodzaj alkoholu - wyjaśnia zastępca prezydenta. Do tej pory limitami nie był objęty alkohol do 4,5%.

- Ustawa oznacza generalną zmianę. Możemy ograniczyć też liczbę zezwoleń w danej części miasta. Możemy też ograniczyć godziny funkcjonowania podmiotów i będzie to obowiązywało wszystkich, łącznie ze stacjami benzynowymi. Możemy też ustalić odległości pomiędzy punktami sprzedaży i minimalne odległości od obiektów edukacyjnych i sakralnych. Nie chcemy gwałtownej zmiany, nie chcemy, żeby powstawała "szara strefa", natomiast zależy nam na tym, żeby wprowadzić ład na terenie całego miasta - dodaje Bronisław Baran. Zaznacza, że będzie to prawo bezwzględnie przestrzegane.

Obecnie funkcjonujące zezwolenia obowiązywać będą terminowo, do czasu ich wygaśnięcia.

Nowe przepisy będą konsultowane w samorządzie każdej dzielnicy i osiedla. Ostateczną wersję uchwały podejmie Rada Miasta Krosna.

pd

5 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj