KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Leonardo ze Wzdowa" będzie miał ulicę w Krośnie

"Leonardo ze Wzdowa" będzie miał ulicę w Krośnie Fot. KrosnoCity.pl

Nowa ulica łącząca Rondo Dywizjonu 303 z ulicami Lelewela i Batorego będzie miała nazwę. Jej patronem będzie konstruktor lotniczy: Adam Jan Ostaszewski. O taką nazwę wnioskowało blisko 400 mieszkańców Krosna. Temat poróżnił jednak radnych.

REKLAMA


Wniosek o nadanie nazwy powstał w ramach licealnego projektu uczniów "Kopernika". Pomysł zgłoszony przez Natalię Jórasz poparło podpisami 379 pełnoletnich mieszkańców Krosna. Wniosek pozytywnie zaopiniowała komisja ds. nazewnictwa, a Rada Osiedla nie skorzystała z uprawnienia do wyrażenia opinii. Projekt wywołał jednak gorącą dyskusję na sesji i poróżnił radnych.

Głos zabrał radny Łukasz Kwolek (PiS), który powiedział, że będzie głosował przeciw. - Z punktu formalno-prawnego wszystko tutaj się zgadza - mówił radny. - Rada osiedla Traugutta nie zdążyła wydać opinii w tej sprawie, a opinia była taka, że zgłosiliśmy dwie inne propozycje. Niestety nie zdążyliśmy w czasie - dodał radny Kwolek. Prosił o zastanowienie się i wstrzymanie z rozpatrzeniem uchwały i nadaniem nazwy.

Radny Zdzisław Dudycz (Samorządne Krosno) stwierdził, że obywatelski wniosek był złożony jeszcze w listopadzie ubiegłego roku, więc było dużo czasu, żeby rada osiedla się wypowiedziała.

W dyskusji przewinął się temat kontrowersji wokół nadania nazwy ul. Kruczkowskiego na ul. Kojdera w ubiegłym roku, zobacz:
- Polanka: Ks. Kojder będzie nowym patronem ulicy zamiast Leona Kruczkowskiego
- "Płachta na byka", czyli zmiana nazwy ul. Kruczkowskiego

Radny Robert Hanusek (Samorządne Krosno) sprzeciwił się porównaniom do "sprawy ul. Kruczkowskiego". - Został zrobiony "trochę gwałt" na nadaniu nazwy ulicy - powiedział radny o sytuacji z ubiegłego roku. Zaznaczył, że są to sprawy nie do porównania. Odnosząc się do projektu nadania imienia Adama Jana Ostaszewskiego podkreślił, że wniosek poparło prawie 400 obywateli, przeprowadzona została prawidłowo cała procedura, a sam proponowany patron nie budzi żadnych kontrowersji.

W głosowaniu projekt poparła większość radnych. Za głosowało 12. Przeciw głosowało 2 (PiS), wstrzymało się 7 (PiS i SK).

Adam Ostaszewski urodził się w 1860 roku. To polski naukowiec i wynalazca, konstruktor lotniczy nazywany "Leonardem ze Wzdowa". Nawiązanie do wynalazcy z epoki renesansu nie jest przypadkowe. Ostaszewski także rysował, malował, rzeźbił. Konstruował modele różnych pojazdów. Interesował się optyką, fizyką, akustyką, hydrostatyką, elektrycznością i magnetyzmem, chemią, mechaniką, zoologią, botaniką, mineralogią, paleontologią, geologią, agrotechniką, geografią, historią, archeologią, heraldyką, muzyką, architekturą, sztuką, sportem i techniką. Uprawiał jazdę konną, szermierkę i kolarstwo. Sam też latał pierwszymi samolotami i jeździł samochodami. Był konstruktorem szeregu modeli samolotów, samolotu odrzutowego, dwupłatowców Ost 1-3 (na których latał we Francji), helikoptera, modelu sterowca, automatu do gry w szachy oraz instrumentów naukowo-badawczych z zakresu fizyki, astronomii i techniki druku.

pd

 • autor: pd

2 komentarzy

 • Patriota

  I co z tego, żeby był radnym? chyba Leonardo ze Wzdowa jest bardziej znany wg mnie ma większe zasługi i chyba Rada Miejska wie co robi jak zdecydowała tak trzymajamy sie tego
  Ostaszewski to wybitna postac

  Zgłoś nadużycie Patriota poniedziałek, 14, maj 2018 11:13 Link do komentarza
 • Genealogia Krośnian

  To bardzo smutne, że w Krośnie szuka się patronów ulic spoza naszego miasta a byli przecież zasłużeni dla miasta krośnianie , którzy za swoją działalność na rzecz miasta na taki honor zasługują. Przykładem jest Jan Zygmuntowicz Z dziada, pradziada krośnianin, jak mało który patron krośnieńskich ulic, długoletni radny Rady Miejskiej w Krośnie.

  Zgłoś nadużycie Genealogia Krośnian poniedziałek, 14, maj 2018 10:06 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?