KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Przełom w sprawie łącznicy kolejowej do Rzeszowa

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. Piotr Dymiński

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły postępowanie na opracowanie dokumentacji projektowej  łącznicy kolejowej "Jedlicze – Szebnie". To rozwiązanie ma znacząco skrócić czas podróży z Krosna do Rzeszowa, a cena i czas przejazdu będą konkurencyjne dla busów. Szacunkowa wartość zamówienia to ponad 2,1 mln złotych netto.

REKLAMA


Oferty mają zostać otwarte 25 maja. Cena stanowi tylko 60 proc. kryterium wyboru oferty, 20 proc. można otrzymać za deklarowaną jakość, a pozostałe 20 - za dodatkowe wsparcie kluczowego personelu zespołu projektowego.

Projekt ma obejmować budowę nowej linii kolejowej dla połączenia linii kolejowych nr 106 i 108, wraz z dowiązaniem się do istniejącej infrastruktury w ramach branży: torowej, sterowania ruchem kolejowym, elektroenergetycznej, teletechnicznej, drogowej i obiektów inżynieryjnych. Linie nr 106 i 108 są liniami pierwszorzędnymi, na danym odcinku niezelektryfikowanymi, nie są liniami znaczenia państwowego, nie należą do sieci TENT-T oraz nie są objęte umowami AGC i AGTC. Projektowana łącznica ma długość 3,545 km. Rozpoczyna się w km 57,500 linii nr 106 między przystankami osobowymi Szebnie i Wojaszówka, zaś kończy w km 57,642 linii nr 108, przed przystankiem osobowym Jedlicze Męcinka.

Według założeń jednotorowa łącznica ma mieć około 3,6 km długości i około 400 m tunel pod wzgórzem Winnica, objętym obszarem ochrony Natura 2000 (PLH180052 Wisłoka z dopływami).

O tę inwestycję zabiega samorząd Krosna. Największym problemem naszego miasta jest słaba dostępność komunikacyjna, a łącznica kolejowa mogłaby to zmienić.

- Jest to pierwszy etap przygotowania łącznicy kolejowej do realizacji - podkreśla wagę ogłoszenia przetargu zastępca prezydenta Krosna, dr Tomasz Soliński.

- Jest to projekt komplementarny z modernizacją linii kolejowej Jasło - Zagórz, gwarantujący, że modernizacja linii ma sens i przyczyni się do zwiększenia liczby połączeń i przewożonych pasażerów - dodaje dr Soliński.

Zastępca prezydenta zaznacza przy tym, że łącznica jest rozwiązaniem połączonym z planowanym obniżeniem niwelety torowiska w Krośnie.

- Obniżenie torów to ma przeciwdziałać problemom komunikacyjnym w mieście, które pojawiłyby się w przypadku zwiększonej liczby połączeń kolejowych - podkreśla Tomasz Soliński.

Zobacz: Krosno: "Do pociągu będziemy wsiadali jak do Metra"

W 2016 roku przeprowadzono konsultacje społeczne projektu. Rozważano trzy różne warianty. Niemal rok po zakończeniu zbierania uwag Zarząd PKP Polskie Linie Kolejowe podjął decyzję o wyborze do dalszej realizacji projektu wariantu nr 2. Stowarzyszenie Idea Carpathia z Krosna wskazało jednak, że podczas konsultacji zmanipulowano dane na niekorzyść wariantu najbardziej skracającego podróż na trasie Krosno-Rzeszów. Zobacz: Kolej: koszty będą inne niż podawane w konsultacjach

- Bardzo nas cieszy wiadomość o ogłoszeniu przetargu na projekt budowy łącznicy Jedlicze - Szebnie. Wybranie wariantu nr 2 jest dobrym rozwiązaniem, choć nasze stowarzyszenie wnioskowało o wybór wariantu nr 3, który jeszcze bardziej skróciłby czas dojazdu koleją z Krosna do Rzeszowa - mówi Rafał Woźniak, prezes Stowarzyszenia Idea Carpathia.

- Przypomnę, że prowadziliśmy kampanię społeczną Obalamy Mity - dzięki której mieszkańcy Krosna i powiatu mogli zorientować się w tym, co jest prawdą, a co kłamstwem w akcji odbudowy ruchu kolejowego. Łącznik Jedlicze-Szebnie jest najtańszym kolejowym rozwiązaniem problemu braku komunikacji między północą, a południem województwa - podkreśla Rafał Woźniak.

Stowarzyszenie zainicjowało też akcję "Obalamy Mity" na rzecz budowy łącznicy (zobacz: Ruszyła kampania "Obalamy Mity". W godzinę z Krosna do Rzeszowa? To możliwe), w której zmierzyło się z argumentami przeciw tej inwestycji.

Przeciw łącznicy protestował samorząd Jasła. Nagranie upublicznione przez Idea Carpathia pokazuje, że faktyczną przyczyną sprzeciwu jest chęć blokowania rozwoju Krosna: Jasło: "Nie dla łącznicy Krosno-Rzeszów"

pd

 • autor: pd

17 komentarzy

 • do @Kamil84

  @Kamil84 Nie porównuj Sanoka do Krosna bo to całkiem dwa inne miasta leżące blisko siebie a jednak mają całkiem inne położenie i dostęp komunikacyjny. Również obrzeża Sanoka są nieporównywalne do gęsto zaludnionych obrzeży Krosna. Na płaszczyźnie komunikacyjnej Krosno wygrywa kilkukrotnie.

  Zgłoś nadużycie do @Kamil84 niedziela, 24, czerwiec 2018 13:14 Link do komentarza
 • Sołtyska

  Czy mieszkancy Moderówki wyrazili zgode? co z dzialkami? z domami?

  Zgłoś nadużycie Sołtyska wtorek, 24, kwiecień 2018 10:43 Link do komentarza
 • Look7

  To teraz będzie kawał. Co ciekawego można kupić w Krośnie ? Bilet do Rzeszowa.

  Zgłoś nadużycie Look7 poniedziałek, 23, kwiecień 2018 16:14 Link do komentarza
 • cynik

  Wspomniany temat łącznicy kolejowej to tylko "kiełbasa przedwyborcza" obecnej władzy. Samorządowcy widząc zbliżający się termin wyborów rzucają przynętę obiecując gruszki na wierzbie. Łącznicy nie ma i nie będzie szkoda się podkręcać. Zresztą kto tymi pociągami będzie jeździł na tym zad*piu?

  Zgłoś nadużycie cynik sobota, 21, kwiecień 2018 19:19 Link do komentarza
 • diabloo

  Do BUSIARZ. Szkoda tylko że posażer busa w jednej ręce trzyma modlitewnik a w drugiej różaniec.Tak na wszelki wypadek.

  Zgłoś nadużycie diabloo sobota, 21, kwiecień 2018 17:26 Link do komentarza
 • Elina

  I bardzo dobrze niech pociągi odciążą te nasze zapchane drogi.

  Zgłoś nadużycie Elina sobota, 21, kwiecień 2018 09:38 Link do komentarza
 • turysta

  Przywrócic kolej!

  Zgłoś nadużycie turysta sobota, 21, kwiecień 2018 07:50 Link do komentarza
 • gozdzik

  Kamil84
  Zarządzanie publicznymi pieniędzmi i majątkiem, a prywatnym biznesem różni diametralnie.
  Błędne decyzje w spółce skarbu państwa są wykazywane po latach, dla prywatnego przedsiębiorcy wystarcza bilans kwartalny.

  Zgłoś nadużycie gozdzik sobota, 21, kwiecień 2018 03:25 Link do komentarza
 • Kamil84

  Mieszkam w Sanoku. Gozdzik co z tego że Sanok ma PKS? Jest fatalna sytuacja. Teraz dworzec przebudowują. Zobaczymy. Do tej pory był pusty tragiczny dworzec i fatalne połączenia z powiatem. Krosno bez PKS ma dobrze rozwinięte prywatne linie które kursują co chwila a przede wszystkim są dopasowane do ludzi.

  Zgłoś nadużycie Kamil84 piątek, 20, kwiecień 2018 15:37 Link do komentarza
 • antek

  Busiarz swieta prawda o dworcach i sokistach mandaty wlepiają normalnym bo menele i tak nie zaplaca,a dworzec powinien być dla pasazerow a nie dla meneli,ale sokiści udaja ze nie widza meneli.

  Zgłoś nadużycie antek piątek, 20, kwiecień 2018 12:45 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?