KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Co dalej z piwnicami UB?

Piwnice UB przy ul. Portiusa 4. Piwnice UB przy ul. Portiusa 4. Fot. archiwum

"Miasto straciło świetną okazję, by uciąć wszelkie pojawiające się spekulacje" - stwierdza Rafał Woźniak, prezes Stowarzyszenia Idea Carpathia. Stowarzyszenie obawia się, że prowadzony przy Portiusa 4 remont zagraża reliktom pozostawionym przez ofiary UB. Równocześnie miejski konserwator zabytków zmienia zdanie i nie zgadza się na sprawdzenie niepokojących doniesień.

REKLAMA


Stowarzyszenie Idea Carpathia informuje, że otrzymało niepokojące informacje o negatywnym wpływie prowadzonych prac na piwnice budynku, w których po dziś dzień znajdują się ślady po przetrzymywanych i katowanych przez Urząd Bezpieczeństwa więźniach.

W celu rozwiania pogłosek, działacze Idea Carpathia w piątek, 11 maja skontaktowali się z Martą Rymar - miejską konserwator zabytków, która zdaniem Stowarzyszenia, w trakcie rozmowy sama wprost zaproponowała zawnioskowanie do Urzędu Miasta o przeprowadzenie wspólnej komisji konserwatorskiej, w której udział wziąć miał również wojewódzki konserwator zabytków. Z rozmowy miało wynikać, że taka komisja mogłaby bez problemu odbyć się "początkiem tygodnia".

Natychmiast po rozmowie Stowarzyszenie złożyło stosowny wniosek, proponując daty: 14, 15 i 16 maja. Odpowiedź przyszła we wtorek 15 maja.

- Co zaskakujące, miejska konserwator zabytków poinformowała w odpowiedzi... że brak jest potrzeby zwoływania komisji z uwagi na już obecny nadzór Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz inspektorów Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków - informuje Stowarzyszenie Idea Carpathia, przytaczając treść odpowiedzi:

- Miasto straciło świetną okazję, by uciąć wszelkie pojawiające się spekulacje - stwierdza Rafał Woźniak, prezes Stowarzyszenia Idea Carpathia.

- Istnieją solidne podstawy, by być zaniepokojonym o przebieg obecnie prowadzonych prac: poprzednie prace przeprowadzane w piwnicach kamienicy przy ul. Portiusa skończyły się zniszczeniem bezcennych rysunków w jednej z cel, osoby którym udało się podejrzeć bliżej prace informują o pierwszych zniszczeniach reliktów, a sami miejscy urzędnicy potrafią w przeciągu 4 dni całkowicie zmienić swoje stanowisko, co do zasadności i dopuszczalności przeprowadzenia wspólnej komisji konserwatorskiej. Czy trudno w takim przypadku zrozumieć chęć zweryfikowania sytuacji osobiście? - pyta Rafał Woźniak.

Władze miasta zapewniają, że prace nie zagrażają piwnicom budynku. - Mówiąc, że nie ingerujemy w piwnice zawsze miałem na myśli, że nie wchodzimy z żadnymi pracami do pomieszczeń - podkreśla Bronisław Baran, zastępca prezydenta miasta. Bronisław Baran dodaje, że konserwator dodatkowo zabezpieczył tynki w celach, na których znajdują się napisy pozostawione przez więźniów UB. Znajdują się tam nazwiska, daty, które być może mogą pomóc wyjaśnić los osób, które były ofiarami terroru komunistycznego.

Zobacz także: Krosno: do Ministra Kultury trafił wniosek w sprawie katowni UB

pd

 • autor: pd

14 komentarzy

 • zabrania sie...

  proporcje znam....
  co do obozów....wspomniany przeze mnie Flosenburg - memoriał to ułamek dawnego KL, w Oświęcimiu - też nie cały kompleks jest muzeum...proza życia...
  Nie wiem czy znasz "poprawko" dzieje getta w Łodzi....czy wiesz jak wygląda sprawa Obozu Cygańskiego? polecam ku refleksji...
  Dla jasności - nie mówie że nie trzeba upamiętniać - ale przykład Warszawy gdzie rozebrano ruiny i na nowym, świeżym domciu postawiono tablice... czy nie można tu tego zrobić podobnie?
  co do parku na Zawodziu to jak dla mnie tam skandal goni skandal.
  Wszystkie sytuacje związane z nim pokazuja że glupota potrafi tak ponieść że delikwenta rozsmarowuje o sufit ;)
  1 skandalem było dla mnie to że zrobiono tam park linowy....pamiętam że wtedy zastanawiałem się co będzie następne...czy karuzele na Starym Cmentarzu /w miejsce tego placu zabaw który fukcjonował kiedyś naprzeciw/, a na nowym -tor rolkowy????
  ok...przeszlo, minelo...ludzie bawią się na miejscu kaźni....jest milo...
  a sprawa uczczenia partnerstwa....powiem tak - gdyby zrobiono świadomą akcje w stylu "przebaczamy ale nie zapominamy,badzmy przyjaciolmi, budujmy razem przyszlosc żeby przeszlosc nie powtorzyla sie"-"nasze ojce narozrabiały, my przepraszamy, obiecujemy przyjaz i wspolprace" - to byłoby super!!!!
  a tak wyszedł mega kwas...bo jak się Niemcy dowiedzili na miejscu albo potem jak wygladal ostatni wcześniejszy spacer Niemców i Polakow do tego parku to mogli poczuc się slabo….a miejscowi -sami wiesz-odczuli to jak policzek.
  Czemu teraz "bronie Niemcow- bo wybacz - oni strzelali w tylu miejscach że mogą tracić orient...ale władze lokalne na miejscu powinny wiedzieć które miejsca sa "newralgiczne" a nie narażać gości na "zle oczy" a siebie na smieszność i wq… wyborcow

  Zgłoś nadużycie zabrania sie... niedziela, 27, maj 2018 01:32 Link do komentarza
 • Troll

  Kto wg ciebie footrakiem?

  Zgłoś nadużycie Troll piątek, 25, maj 2018 13:38 Link do komentarza
 • stop ryzym foodtrakom

  Muzeum zrobic,w zadnym wypadku nie finansowac ryzego kundla

  Zgłoś nadużycie stop ryzym foodtrakom piątek, 25, maj 2018 12:38 Link do komentarza
 • j...

  Uważam, że można było znaleźć lepsze przeznaczenie dla tego budynku. Co stało się z dokumentami, o wartości historycznej, znalezionymi w tym budynku?

  Wyżej, na prawo od tablicy pamięci, wisiała informacja, że jest tam siedziba SLD. Czy ktoś sobie zakpił? Jeśli tak, to kto?

  Zgłoś nadużycie j... piątek, 25, maj 2018 09:08 Link do komentarza
 • poprawka z historii

  Sam troszku znaj proporcje. Wiele miejsc niemieckich zbrodni, np. niemieckie obozy zagłady są zachowane jako muzea, a cała wspomniana przez Ciebie Warszawa oznaczona jest tablicami Tchorka i innymi upamiętnieniami. Dlaczego akurat po zbrodniach UB wszystkie ślady mają zostać zatarte?

  Rzeź Woli też jest upamiętniona ku pamięci i przestrodze. Podobnie na terenie dawnego getta warszawskiego jest pomnik i pooztawiono wiele reliktów. Nie zaciera śię sladów tego co tam było, tego co tam się działo. Nikt nie wpada na pomysł, żeby pomnik ofiar przesunąc i zrobić plac zabaw. Nikt nie mówi, że monument na Umschlagplatz jest niepotrzebny i powinny tam byc pokoje gościnne. Nikt nie wpada na pomysł, żeby w miejscu dokonywanych przez Niemców egzekucji zrobić park przyjaźni z Niemcami, a o ofiarach nie wspomniec pół słowem. Takie rzeczy to tylko w Krośnie. Piwnice UB są jedynym w regionie reliktem przypominającym, że komunizm wprowadzano przemocą, krzywdząc i zabijając wielu ludzi. Pomnik w parku jest jedynym w Krosnie upamiętnieniem miejsca zbrodni niemieckich w czasie okupacji.

  Zgłoś nadużycie poprawka z historii piątek, 25, maj 2018 07:48 Link do komentarza
 • zabraniasiezabraniac

  Antykomuchu...to jak rozumiem Warszawa /a zwłaszcza Wola/ nie powinny być w ogóle ruszane po wojnie...bo przecież Warszawa to miasto zbudowane /po45/ na kościach...
  Ad rem... -napisy chyba są /były/ jakoś utrwalone, ich treść zarchiwizowana ?
  Jeżeli tak - to przez 25 lat /od 1990 - upadek starego systemu/ rodziny i badacze mogli się z nimi zapoznać i ustalić czy w budynku nie ma śladu po kimś komu się "znikło" w stalinizmie....
  Mówimy tu przecież o małym oddziale UB w pipidówku….i to nawet nie mieście które było centrum "walki z reakcją" /tu ciekawsze były np.Lesko, Sanok/.
  Mój dziadek był więźniem KL Flosenburg. Dziś w miejscu gdzie był "jego" barak stoją domy....mam iść i powiedzieć ludziom -WYPAD!!! TU MÓJ PRZODEK STRACIŁ ZDROWIE!!!
  troszke rozsądku proponuje...

  Zgłoś nadużycie zabraniasiezabraniac czwartek, 24, maj 2018 17:37 Link do komentarza
 • antykomuch

  Nie chodzi tu o zwiedzanie, tylko zachowanie dowodów zbrodni na polskich patriotach katowanych w tym i setkach innych miejsc, Chodzi o szacunek i pamięć dla tych, którzy walczyli o to, żeby jeden z drugim mógł głupoty po forach wypisywać w ramach wolności.

  Zgłoś nadużycie antykomuch czwartek, 24, maj 2018 11:41 Link do komentarza
 • Irena

  A muzeum podkarpackie to jeszcze działa? Dawniej zajmowali się tymi piwnicami, teraz tylko Troja. Czy ktoś przepytał ludzi, których ojcowie, matki, wujkowie zostali wyłapani w potem umieszczeni w piwnicach i do tej pory nic o nich nie wiedzą. Przecież to dla nich kluczowa sprawa - te piwnice.

  Zgłoś nadużycie Irena czwartek, 24, maj 2018 09:10 Link do komentarza
 • precz z oszustem Dyzmą

  jesli ktoś Baranowi wierzy to współczuje

  Zgłoś nadużycie precz z oszustem Dyzmą środa, 23, maj 2018 21:09 Link do komentarza
 • rogol

  A na co nam takie pamiatki.
  Dla zwiedzajacych?
  Mysle ze: chetnych trzeba by bylo widlami zaganiac.
  Pamiatka po UB czy pamiatka po tych co walczyli z owczesna wladza.
  Wyobrazacie sobie jalby nie bulp UB jak by dzisiaj Polska wygladala?

  Zgłoś nadużycie rogol środa, 23, maj 2018 16:26 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?