KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

CPR przejmuje połączenia alarmowe 997

CPR przejmuje połączenia alarmowe 997 Fot. archiwum

Od dziś dzwoniąc w Krośnie na numer alarmowy 997 połączymy się z Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Na Podkarpaciu trwa proces łączenia telefonu alarmowego Policji z systemem powiadamiania 112.

REKLAMA


Zamiast na Policję dodzwonisz się do CPR
Od 22 czerwca numer alarmowy Policji w Krośnie łączy z Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Proces łączenia telefonów alarmowych Policji na Podkarpaciu z CPR potrwa do 28 czerwca.

Dzwoniąc na numer 997, skontaktujemy się z operatorem Centrum, który na co dzień obsługuje numer 112.

O zmianach w funkcjonowaniu telefonów alarmowych mówiła w Rzeszowie wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz I zastępca komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie insp. Zbigniew Sowa.

Policyjny numer 997 nadal działa, zmienia się natomiast miejsce odbioru zgłoszenia. Dzięki temu, że informacja od razu trafi do operatorów numerów alarmowych w Centrum Powiadamiania Ratunkowego, możliwe będzie jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb.

Jak to ma działać?
Przejęcie obsługi zgłoszeń z numeru alarmowego 997 przez operatorów CPR spowoduje odciążenie dyspozytorów służb ratunkowych. Dyżurni Policji będą otrzymywali z CPR tylko te zgłoszenia, z których wynika, że zagrożone jest życie, zdrowie, mienie, bezpieczeństwo lub porządek publiczny. Dyżurny na podstawie otrzymanych drogą elektroniczną informacji, podejmie decyzję o zadysponowaniu patrolu.

Zalety
Przełączenie numeru alarmowego 997 do CPR pozwoli na wyeliminowanie bezpośredniego kierowania do służb zgłoszeń niezasadnych lub fałszywych. Będzie to miało pozytywny wpływ zarówno na szybkość i skuteczność udzielania pomocy osobom, które rzeczywiście jej potrzebują. Takie rozwiązanie wyeliminuje problem w sytuacjach, w których ktoś w stresie myli numer telefonu i np. zamiast po pogotowie ratunkowe dzwoni na Policję.

W 2017 roku służby dyżurne Policji województwa podkarpackiego odebrały 392 866 zgłoszeń telefonicznych. Wiele z nich nie wymagało interwencji, wiele z nich było bezzasadnych bądź fałszywych.

Wprowadzone zmiany mają spowodować odciążenie policjantów od odbierania dużej ilości telefonów, które w większości nie wymagają interwencji Policji, niemniej jednak blokują linię i absorbują czas policjantów.

pd

 • autor: pd

4 komentarzy

 • skunks

  "juz zescie zabrali coscie mieli wziasc"-krul

  Zgłoś nadużycie skunks poniedziałek, 25, czerwiec 2018 09:31 Link do komentarza
 • UETAK

  Dobry pomysł, tak się dzieje i robi w krajach Wspólnoty Europejskiej, choć znam już b.przeciwników tego procesu z formacji 997, których swoje ja, to jedynie słuszna droga

  Zgłoś nadużycie UETAK piątek, 22, czerwiec 2018 22:14 Link do komentarza
 • Qwert

  Jeśli sytuacja tego wymaga operator ma możliwość połączenia zgłaszajacego bezpośrednio z dyżurnym policji. Robi to jednocześnie wysyłając do niego w formie elektronicznej informacje które już posiada.

  Zgłoś nadużycie Qwert piątek, 22, czerwiec 2018 19:40 Link do komentarza
 • Gibalski

  Nie wiem czy to dobry pomysł???
  Po tych zmianach trudno będzie zgłosić policji informację o jadącym pijanym kierowcy. Zanim na alarmowym 112 wytłumaczy się o co chodzi, to w tym czasie pijak zdąży wymordować pół wsi. Podobnie będzie z osrołkami urządzającymi rajdy na motorach i samochodach.

  Zgłoś nadużycie Gibalski piątek, 22, czerwiec 2018 19:29 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?