KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Rozwój transportu niskoemisyjnego na obszarze Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krosno

Rozwój transportu niskoemisyjnego na obszarze Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krosno Fot. TV Obiektyw

26 czerwca 2018 roku, w  Hotelu Nafta Krosno odbyła się konferencja dotycząca realizacji projektu "Rozwój transportu niskoemisyjnego na obszarze Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krosno". Projekt wdrażany jest przez Miasto Krosno w partnerstwie z gminami: Chorkówka, Korczyna, Krościenko Wyżne, Miejsce Piastowe, Wojaszówka. Na konferencji zaprezentowano projekty nowych autobusów i nowego peronu, który wraz z 3 segmentową wiatą przystankową powstać ma na krośnieńskim dworcu. Powstaną nowe parkingi park&ride i bike&ride oraz przebudowana zostanie infrastruktura drogowa służąca obsłudze publicznego transportu zbiorowego.

REKLAMA


Konferencję poprowadził Bogdan Miszczak. Główne założenia i cele projektu przedstawił Zastępca Prezydenta Miasta Krosna, dr Tomasz Soliński. Nowy system zarządzania publicznym transportem zbiorowym w Krośnie zaprezentował Główny Specjalista ds. organizacji i rozliczeń  MKS Krosno sp. z o.o.  Grzegorz Sas a stopnień zaawansowania prac w ramach projektu omówił  Zastępca Naczelnika Wydziału Rozwoju Miasta Krosna i Obsługi Inwestorów Marcin Kustroń. Następnie wystąpili przedstawiciele wykonawców autobusów niskoemisyjnych, przedstawiciele Volvo Bus Corporation - Małgorzata Durda, Dyrektor Volvo Buses na Polskę i Kraje Bałtyckie oraz Tomasz Wojtowicz Regionalny Szef Sprzedaży, Prezes Zarządu  Autosan Sp. z o.o Michał Stachura oraz Mateusz Bieniasz, Regionalny Manager Sprzedaży  MMI Sp. z o.o.

Jeszcze w tym roku Miejska Komunikacja Samochodowa wzbogaci się o 21 nowych autobusów. Dwa pierwsze niskowejściowe pojazdy klasy MINI o długości 7,6 m i napędzie spalinowym dostarczy już w sierpniu firma MIMI Sp. z o.o. Pozostałe 19 wyjedzie na krośnieńskie ulice jesienią. 11 autobusów miejskich z napędem hybrydowym (spalinowo-elektrycznym) o długości 10,6 m dostarczy firma VOLVO Bus Corporation, a 8 kolejnych o napędzie spalinowym i długości 10,5 m sanocki Autosan.


dr Tomasz Soliński, zastępca prezydenta Krosna

- Po wakacjach autobusy powinny się pojawić na ulicach miasta Krosna oraz na obszarze całego miejskiego obszaru funkcjonalnego gdyż wraz z naszymi partnerami, gminami ościennymi  wystąpiliśmy o pozyskanie środków na rozwój transportu niskoemisyjnego. Udało się nam pozyskać ponad 27 mln. zł., dzięki czemu możemy w sposób znaczący polepszyć jakość komunikacji na tym obszarze. Komunikacja miejska będzie wygodniejsza oraz bezpieczniejsza dla mieszkańców. Pojawią się nowoczesne, funkcjonalne i estetyczne autobusy wyposażone w liczne udogodnienia dla pasażerów tj. klimatyzowane wnętrza, monitoring wizyjny pojazdu, multimedialne systemy informacji pasażerskiej, internet bezprzewodowy, gniazda USB do ładowania urządzeń przenośnych. Poza nowym taborem, zostaną zainstalowane nowe wiaty przystankowe, biletomaty i tablice informujące o rzeczywistym czasie przyjazdu autobusu. Jestem przekonany, że będzie to znacząca poprawa jakości świadczonych usług i zachęci szersze grono mieszkańców do korzystania z komunikacji publicznej. Warto zauważyć, że wymiana autobusów na nowe niskoemisyjne sprawi, przyczyni się do zmniejszenia emitowanych zanieczyszczeń - mówił dr Tomasz Soliński, zastępca prezydenta Krosna.


Andrzej Koniecki, wójt gminy Chorkówka

- Mniej więcej połowa gminy jest obsługiwana przez autobusy Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Krośnie i liczymy, że po zakupie nowych autobusów wzrośnie. Myślę, że przełoży się to na ilość pasażerów korzystających z miejskiej komunikacji - mówi Andrzej Koniecki, wójt gminy Chorkówka.


Sławomir Stefański, wójt gminy Wojaszówka

- To zmieni w ogóle obraz naszej gminy, bo na tę chwilę żaden z autobusów MKS nie wjeżdża do naszej gminy, ale dzięki temu projektowi wjedzie 3 linie i obsłuży praktycznie całą gminę. W ramach tego projektu zmodernizujemy wszystkie przystanki oraz wybudujemy taką mini stację przesiadkową w Wojaszówce - mówi Sławomir Stefański, wójt gminy Wojaszówka.

- Autobusy hybrydowe, które dostarczymy to pierwsze autobusy niskoemisyjne, które będą się poruszać na obszarze Krosna i gmin ościennych. Charakteryzują się przede wszystkim niższą emisją szkodliwych substancji oraz niższą emisją hałasu zwłaszcza na przystankach i w miejscach gdzie autobus włącza się do ruchu - mówi Małgorzata Durda, dyrektor Volvo Buses na Polskę i kraje bałtyckie.

Miasto Krosno wraz z gminami ościennymi otrzyma w ramach projektu ponad 27 mln. zł dofinansowania z Unii Europejskiej.

Projekt "Rozwój transportu niskoemisyjnego na obszarze Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krosno" współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

 Fot. TV Obiektyw

 • autor: red.

9 komentarzy

 • j...

  "..Samorząd Krosna jest mądry i odpowiedzialny .." :)

  Zgłoś nadużycie j... niedziela, 01, lipiec 2018 19:49 Link do komentarza
 • do Met

  Pewnie sam głosowałeś na tą władzę. Pewnie też na radnego którego masz. Autobusy to tylko jeden z wielu przykładów na to że rządzący niestety nie znają się na pewnych sprawach. Ci ludzie nie powinni pełnić takich funkcji. Jeżeli zostaną dalej takich spraw będzie wiecej. Samorząd Krosna jest mądry i odpowiedzialny wiec pozostałe giny podpisały porozumienie.

  Zgłoś nadużycie do Met niedziela, 01, lipiec 2018 18:58 Link do komentarza
 • Met

  Wstyd jak cholera. Również jestem zdania, że MKS, samorząd Krosna i Jedlicza powinni usiąść do rozmów. Dobieszyn jest skrajnym przykładem zaniedbani. Wieś, która administracyjnie stanowi przedmieście Krosna, a nie ma stałej linii, która przejeżdża przez całą miejscowość. Przecież możliwości jest sporo. Można zapętlić trasę przez Polankę, Turaszówkę. Można zrobić trasę do Jedlicza. Dziwię się, że w MKSie nikt wcześniej nawet pilotażowo nie puścił takiego kursu.

  Zgłoś nadużycie Met niedziela, 01, lipiec 2018 10:45 Link do komentarza
 • Do Dobieszyn

  W Jedliczu to wina władzy. Ludzie sobie ich wybrali to teraz na rowery.
  W Dobieszynie pora zmienić radnego. Ten kiepsciutki.

  Zgłoś nadużycie Do Dobieszyn niedziela, 01, lipiec 2018 01:47 Link do komentarza
 • Dobieszyn na końcu świata

  Do Dobieszyna to nie ma się czym dostać. Jeździ mały budzik rzadko i MKS 1ka i to tylko od strony Turaszowki do Kościoła-Szkoła. Dobieszyn jest duża miejscowością i dzieciaki do szkoły jeżdżą 1 niektórzy muszą podejść 2nawet ok 2km do przystanku który znajduje się w środku miejscowości. Tak blisko mamy Krosno a czujemy się pominieci jakbyśmy mieszkali w głębokich Bieszczadach.Nie można to MKS puścic od strony Polanki przez cały Dobieszyn i aż do Jedlicza?.. po co 2a,16a jeździ przez PotoK na Jedlicze? Jak przez Potok jeżdżą busy i autobusy trasa Krosno-Jasło. A do Dobieszyna w sobotę i niedzielę nie jedzie nic poza busikiem bardzo rzadko.1a kursuje powtarzam od poniedziałku do piątku od strony Turaszowki przystanek jest w koło Kościoła. To jest ciemnogród,ludzie jest 21 wiek a nie żeby w środku wsi zrobić przystanek i zbiórka dzieci z całej miejscowości,kiedyś jeździły PKS ale teraz każdy wie że już nie istnieje. Tak blisko Krosna a dostać się nie ma jak. To wstyd.A dla nas i naszych dzieci duże utrudnienie.

  Zgłoś nadużycie Dobieszyn na końcu świata niedziela, 01, lipiec 2018 00:21 Link do komentarza
 • M@fiozo

  Do licealistka wy macie tam połączenia i z tego co wiem będą jeździć mogło być wszystkiego więcej ale wasza gmina nie brała udziału
  w projekcie

  Zgłoś nadużycie M@fiozo sobota, 30, czerwiec 2018 00:40 Link do komentarza
 • Jaworski

  To dobry pomysł-każda społeczna inicjatywa
  jest lepsza niz destrukcyjny letarg. Brawo prezydent

  Zgłoś nadużycie Jaworski piątek, 29, czerwiec 2018 17:15 Link do komentarza
 • licealistka

  A do Jedlicza to czym będziemy jeździć? ! A rozumiem u nas na bogato, to samoloty będą kursować.

  Zgłoś nadużycie licealistka piątek, 29, czerwiec 2018 15:44 Link do komentarza
 • Rafałł

  Niestety autobusy MKS często są puste, także małe busiki elektryczne praktycznie załatwią sprawę.

  Zgłoś nadużycie Rafałł piątek, 29, czerwiec 2018 15:12 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?