KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

W Krośnie będzie "budżet obywatelski"

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. Piotr Dymiński

Rada Miasta Krosna jednomyślnie uchwaliła utworzenie w Krośnie "Budżetu Obywatelskiego". Pomysły zgłaszane przez mieszkańców będą poddawane pod głosowanie. Na realizację cieszących się największa popularnością przeznacza się 0,5% budżetu miasta.

REKLAMA


Obowiązek tworzenia "budżetów obywatelskich" w miastach na prawach powiatu (w tym w Krośnie) wprowadziła nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym. Uchwała o wprowadzeniu "budżetu" obywatelskiego przeszła jednomyślnie.

Radni Krosna uchwalili, że na "budżet obywatelski" przeznaczonych zostanie 0,5% budżetu miasta. Pomysły do realizacji będą zgłaszali sami mieszkańcy. Wnioski spełniające ustalone w regulaminie kryteria będą poddawane pod głosowanie. Pomysły, które otrzymają najwięcej głosów będą realizowane.

Głosy będzie można oddawać elektronicznie, przez platformę do "e-konsultacji", jak i w formie tradycyjnej, wrzucając karty do głosowania.

Stowarzyszenie Idea Carpathia zwraca uwagę, że w przyjętym w Krośnie regulaminie skupiono bardzo dużo kompetencji w ręku prezydenta. To prezydent ocenia, czy pomysł obywateli spełnia wszystkie wymogi. W sytuacjach spornych, gdy według interpretacji prezydenta projekt obywatelski nie będzie spełniał kryteriów, obywatele będą mogli odwołać się wyłącznie do Rady Budżetu Obywatelskiego, którą... wybiera prezydent. W skład tej rady mają "w szczególności" wchodzić urzędnicy i radni. Stowarzyszenie zwraca uwagę też, że nie zapewnia się tajności głosowania, a prezydent będzie miał pełen wgląd w informację, kto i jak głosuje.

Zdaniem Stowarzyszenia, przyjęte rozwiązania mogą prowadzić do realizacji w ramach "Budżetu obywatelskiego" wniosków zgłaszanych przez urzędników i samorządowców, a nie prawdziwych, obywatelskich inicjatyw. Stowarzyszenie zapowiada złożenie propozycji poprawek do uchwalonego regulaminu.

pd

 • autor: pd

6 komentarzy

 • Dyzma pomiot szatana

  we wszystkich miastach taki budżet działa od ponad 15 lat Przygłup Dyzmma i jego przydupasy z rady przed wyborami skopiowali pomysł innych prawdziwych działaczy danego miasta. I tak Dyzmma odejdziesz w niesławie.

  Zgłoś nadużycie Dyzma pomiot szatana piątek, 20, lipiec 2018 16:45 Link do komentarza
 • j..

  MODERATOR: KOMENTARZ ZOSTAŁ USUNIĘTY. ZAWIERA OBRAŹLIWE TREŚCI.

  Zgłoś nadużycie j.. środa, 18, lipiec 2018 12:10 Link do komentarza
 • Spadek

  Stadion dla piątej ligi?

  Zgłoś nadużycie Spadek wtorek, 17, lipiec 2018 21:36 Link do komentarza
 • xl

  Co to za rada w której zasiadają sami emerytowani działacze wybrani przez wyborców w podeszłym wieku.

  Zgłoś nadużycie xl wtorek, 17, lipiec 2018 16:02 Link do komentarza
 • kibic

  Wybudujmy stadion na Legionów z tych pieniędzy bo się nigdy niedoczekamy . Jest w opłakanym stanie z oświetleniem z zadaszonym trybunami W pierwszej kolejności

  Zgłoś nadużycie kibic wtorek, 17, lipiec 2018 13:05 Link do komentarza
 • k2101

  To "budżet obywatelski" czy "budżet" obywatelski?
  "Lubicie" pisać w "cudzysłowie" i to już "raz" "zauważyłem". :)
  A budżet obywatelski mógłby być w Krośnie, ale na kompletnie innych warunkach.

  Zgłoś nadużycie k2101 poniedziałek, 16, lipiec 2018 19:39 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?