KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Krosno dofinansuje wymianę kotłów

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

Krosno przystępuje do przygotowania nowego projektu dla mieszkańców, w zakresie wymiany kotłów opalanych węglem lub drewnem na nowoczesne i ekologiczne gazowe kotły kondensacyjne. W tym tygodniu odbędą się spotkania dla zainteresowanych.

REKLAMA


Przygotowywany projekt będzie składany w ramach konkursu ogłoszonego w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podkarpackiego na lata 2014 - 2020, poświęconego poprawie jakości powietrza, w którym istnieje możliwość uzyskania dotacji w wysokości do 85%.

"Poprawa jakości powietrza w Krośnie - wymiana źródeł ciepła", zakłada zastąpienie starych nieefektywnych kotłów centralnego ogrzewania i pieców na węgiel i drewno, nowoczesnymi  gazowymi kotłami kondensacyjnymi. Ponadto w ramach przygotowywanego projektu możliwe będzie sfinansowanie przyłączenia budynków do sieci ciepłowniczej, modernizacja węzłów cieplnych w budynkach oraz przyłączenie do bloków ciepłej wody użytkowej z miejskiej sieci ciepłowniczej, połączone z likwidacją term gazowych w mieszkaniach. Jest to kolejny projekt, poza obecnie realizowanym projektem związanym z wymianą kotłów węglowych i opalanych drewnem, na ekologiczne kotły na biomasę, którego celem jest poprawa jakości powietrza w Krośnie.

- Ogłoszony konkurs stwarza niepowtarzalną szansę na pozyskanie znaczącej dotacji, dzięki której Mieszkańcy Krosna będą mogli znacząco poprawić efektywność ogrzewania, komfort a nie rzadko także bezpieczeństwo - podkreśla dr Tomasz Soliński, zastępca prezydenta Krosna.

Z dotacji mogą skorzystać wyłącznie mieszkańcy Krosna tj. osoby fizyczne zamieszkujące domy jednorodzinne oraz Wspólnoty i Spółdzielnie Mieszkaniowe - występujące o dotację w imieniu mieszkańców.

W projekcie nie mogą brać udziału właściciele nieruchomości, którzy w obecnie realizowanym projekcie parasolowym "Czysta Energia" ubiegali się o dotację na kotły opalane biomasą lub gruntowe pompy ciepła - w tym zakresie trwa postępowanie przetargowe, którego wyniki będą znane pod koniec sierpnia.

- Wytyczne konkursu nie pozwalają na dofinansowanie wymiany starego kotła gazowego na nowy, jednak alternatywą dla tych Mieszkańców może być przyłączenie się do miejskiej sieci ciepłowniczej - zaznacza Tomasz Soliński.

Dla mieszkańców Krosna zainteresowanych wymianą źródła ciepła przygotowano spotkania informacyjne:

- dla mieszkańców domów jednorodzinnych: (gazowe kotły kondensacyjne i przyłącza do sieci miejskiej): 25 lipca (środa) godz. 18:00 - Dzielnicowy Dom Ludowy w Suchodole, ul. Grunwaldzka 12 oraz 26 lipca (czwartek) godz. 18:00 - Dzielnicowy Dom Ludowy w Polance, ul. Decowskiego 46,

- dla mieszkańców budynków wielorodzinnych, Wspólnot i Spółdzielni Mieszkaniowych oraz Zarządców Nieruchomości (likwidacja indywidualnych piecyków gazowych–przyłączenie do ciepłej wody z miejskiej sieci ciepłowniczej, modernizacja istniejących węzłów cieplnych, wymiana starych nieefektywnych przyłączy ciepłowniczych) - 25 lipca 2018 r., o godz. 16:00 w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie przy ul. Kazimierza Wielkiego.

- Głównym celem naszych działań jest poprawa jakości powietrza w mieście, poprzez wyeliminowanie z użytkowania  starych nieefektywnych pieców centralnego ogrzewania tzw. śmieciuchów. Likwidacja term grzewczych do ciepłej wody w blokach - daje niepowtarzalną szansę na zlikwidowanie zagrożenia zaczadzeniem. W naszym mieście miało miejsce wiele przypadków zatrucia tlenkiem węgla pojedynczych osób a nawet całych rodzin, w tym również przypadki śmiertelne. Przyłączenie do ciepłej wody z sieci miejskiej w wielu przypadkach związane jest koniecznością wymiany kilku płytek ściennych w mieszkaniu. Wysokie dofinansowanie do 85% powoduje, że środki z funduszu remontowego mogą być wykorzystane na inne cele poprawiające stan techniczny budynków - zaznacza Iwona Walaszczyk, naczelnik wydziału ochrony środowiska w krośnieńskim urzędzie.

Deklarację udziału w projekcie, będzie można składać do 14 sierpnia, ponieważ po tym okresie zostanie przeprowadzona weryfikacja techniczna u zadeklarowanych mieszkańców i na tej podstawie zostanie podjęta decyzja o zakresie projektu ujętego we wniosku aplikacyjnym, który należy złożyć w konkursie do 27 września. Wyniki konkursu mają być znane przed końcem marca 2019. W przypadku pozyskania dofinansowania, realizacja projektu nastąpi w latach 2019 i 2020.

Wszelkie informacje na temat przygotowywanego projektu można uzyskać na stronie internetowej www.krosno.pl/czyste-powietrze a także w Wydziale Ochrony Środowiska, który koordynuje przygotowanie projektu, pod numerami telefonu: 13 474 3666, 13 474 3656.

(umk), red.

  • autor: (umk), red.

6 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?