KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Krosno walczy z korupcją

altKorupcja – to słowo słyszy się na co dzień w polskich mediach i wśród polskich polityków. Idzie w parze z człowiekiem od tysięcy lat, stanowi aspekt przestępczej działalności i nie zawiera nawet okruchów uczciwości. Proceder, który w obecnym czasie przyjął się prawie tak, jak dobre i tanie produkty polskiego rynku, dzisiaj stanowi poważne zagrożenie dla rozwoju gospodarczego i społecznego państwa.

REKLAMA


Dotyka ludzi biednych, pokrzywdzonych przez los i kraj. Budzi niepokój i porusza wrażliwe, uczciwe społeczeństwo. To korupcja burzy zasady demokracji i narusza przebieg postępowań formalnych.
Kampania ma zwrócić uwagę społeczeństwa na skalę problemu, jaki w naszym kraju stanowi korupcja: przekupywanie, wymuszanie i dawanie łapówek, wykorzystywanie stanowisk do nieuczciwego bogacenia się, fałszowanie wyników przetargów publicznych itd. Musimy zdać sobie sprawę z faktu, że oprócz altzwyrodnienia społeczeństwa, skutkiem przymykania oczu na korupcję jest osłabienie konkurencyjności całej gospodarki, m.in. poprzez odstraszanie zagranicznych inwestorów, nietolerujących podobnych mało cywilizowanych praktyk. Wielu specjalistów widzi związki poziomu korupcji z wysokością bezrobocia czy wielkością Produktu Krajowego Brutto. Jeżeli każdy z nas będzie traktował łapówkarstwo, ale również nepotyzm, serwilizm i kolesiostwo tak jak każdą inną patologię, korupcja ma szansę zniknąć z naszego kraju - mówi dr inż. Piotr Lenik z Centrum Inicjatyw Społecznych.
Dzień 9 grudnia jest Międzynarodowym Dniem Przeciwdziałania Korupcji (ONZ). Na krośnieńskim rynku w środowe południe (godzina 11:30 - 12:15) odbędzie się happening „Potępiam łapówkarzy”, na którym będą rozdawane ulotki i etykiety o treściach, zachęcających do przeciwdziałania korupcji. Nastąpi także cięcie i palenie kopert, które stanowią pejoratywny symbol korupcji.
Regionalną kampanię przygotowało Centrum Inicjatyw Społecznych we współpracy z podkarpackimi kołami Stowarzyszenia Młodzi Demokraci.
Czy wiesz, że Polska jest uważana za jeden z najbardziej skorumpowanych krajów europejskich?
W 2008 roku Polska wg CPI uzyskała 58 pozycję na świecie (dla porównania - w rankingu FIFA polska drużyna piłkarska zajmuje obecnie 56 lokatę). Według badań, nasz kraj jest bardziej skorumpowany nie tylko od innych państw Unii Europejskiej, ale również tak egzotycznych jak np. Namibia, Costa Rica czy Salwador. Polska w rankingach poziomu korupcji uzyskuje podobny standard do Belize, Jamajki, Seszeli oraz Kuby.

alt

Czy wiesz, że według Transparency International obszary najbardziej narażone na korupcję w naszym kraju to: proces inwestycyjny (budownictwo, zagospodarowanie przestrzenne), zamówienia publiczne, samorząd terytorialny?

Dlatego Transparency International rekomenduje podjęcie konkretnych działań, do których powinny należeć: wyeliminowanie unormowań prawnych, sprzyjających zjawiskom korupcyjnym oraz konfliktowi interesów, ograniczenie uznaniowości w działaniach administracji publicznej, wprowadzenie i egzekwowanie faktycznej odpowiedzialności  funkcjonariuszy publicznych za podejmowane działania.
Czy wiesz, że według badań Fundacji Batorego blisko połowa Polaków zetknęła się w swoim życiu z korupcją? Pomimo, że blisko 80 % naszego społeczeństwa potępia przejawy działań korupcyjnych, aż 66 % badanych jest zdania, że zwykły człowiek nie może mieć wpływu na jej zmniejszenie!
Jednak musimy zdać sobie sprawę z faktu, że oprócz zwyrodnienia społeczeństwa, skutkiem przymykania oczu na korupcję jest osłabienie konkurencyjności całej gospodarki. Brak tolerancji dla korupcji i usuwanie jej z życia społecznego, w przypadku cywilizowanych rozwiniętych krajów wpływa pozytywnie na wzrost gospodarczy, zmniejszanie poziomu bezrobocia, bogacenie się ogółu społeczeństwa.
Czy wiesz, że w ostatnich kilku latach zmniejszyła się postrzegalność korupcji w Polsce? (apogeum nasz kraj osiągnął w 2005 roku)
Do poprawy CPI dla Polski w ocenie TI Polska przyczyniły się następujące czynniki: działalność Centralnego Biura Antykorupcyjnego, kampania wyborcza do Sejmu i Senatu w 2007 roku, w której eksponowano temat zwalczania korupcji, prowadzenie przez organy ścigania postępowań karnych w sprawach, w których pod zarzutami korupcyjnymi stoją wysocy funkcjonariusze publiczni.
Pomimo relatywnej poprawy wskaźnika CPI dla Polski, nadal pozostaje bardzo wiele do zrobienia w zakresie zwalczania zjawisk korupcyjnych.

Mateusz Głód, MD
Foto: stock, md

  • autor: Mateusz Głód, MD

1 komentarz

  • nerigo

    A dyby tak powalczyć jeszcze z nepotyzmem i osiągnąc na tym polu malutki sukces to by było .... z korzyścia nie tylko dla petentów....

    Zgłoś nadużycie nerigo wtorek, 08, grudzień 2009 21:37 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?