KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Nowy laser w krośnieńskim szpitalu. Jedyny taki w Polsce!

Zabiegi podczas warsztatów przeprowadził dr med Jens Westphal z Niemiec, gdzie używanie tego typu laserów jest już powszechną praktyką. Zabiegi podczas warsztatów przeprowadził dr med Jens Westphal z Niemiec, gdzie używanie tego typu laserów jest już powszechną praktyką. Fot. Piotr Dymiński

Nowy laser to dla chirurgów nowe narzędzie. Dla pacjentów mniejsze ryzyko komplikacji, mniejsze zagrożenia, szczególnie tych, którzy przyjmują leki przeciwzakrzepowe. W Krośnie odbyły się VIII Podkarpackie Warsztaty Endoskopowe.

REKLAMA


Blok operacyjny krośnieńskiego szpitala został wzbogacony o nowe urządzenie: laser tulonowo-holomowy Revolix 150 DUO 150 W. To nowoczesny sprzęt, który będzie używany w zabiegach urologicznych i laryngologicznych. Możliwe jest też jego wykorzystanie przez ginekologów.

- Laser może być wykorzystany też przy zabiegach neurochirurgicznych, dlatego jest integralną częścią bloku operacyjnego - relacjonuje dr Dariusz Sobieraj, ordynator oddziału urologii w krośnieńskim szpitalu - Jest to laser, który może być wykorzystywany także przy kruszeniu kamieni - dodał Dariusz Sobieraj.

Pierwszą przeprowadzoną w Krośnie operacją była enukleacja prostaty. Działanie lasera jest niezwykle istotne dla starszych pacjentów, np. po zawałach, przyjmujących leki przeciwzakrzepowe. Przy tego typu lekach każde krwawienie stanowi zagrożenie dla pacjenta, a użycie lasera eliminuje ten problem.

- Laser eliminuje krwawienie, a t przy stosowanej powszechnie profilaktyce przeciwzakrzepowej, jest bezcenne - podkreśla Dariusz Sobieraj.

Zabiegi podczas warsztatów przeprowadził dr med Jens Westphal z Niemiec, gdzie używanie tego typu laserów jest już powszechną praktyką.

- Główną inicjatywę w celu pozyskania lasera wykazał dr Sobieraj. Oczywiście w tej chwili dążymy do realizacji zakupów sprzętu, które będą używane multidyscyplinarnie. Zakupy dedykowane tylko dla jednego oddziału są w tej chwili zbyt drogie, jak na możliwości, którymi dysponujemy - informuje Piotr Jurczak, zastępca dyrektora ds. lecznictwa.

- Ten laser będzie wykorzystywany przez urologię i laryngologię. Myślę, że też ginekolodzy będą z niego korzystać - dodaje Piotr Jurczak.

- W rękach doświadczonego chirurga jest to nowe narzędzie. Można je porównać do skalpela skalpela, tyle że ma dodatkowe role. Nie tylko tnie, ale jeszcze zaopatruje krwawienie i przyspiesza proces gojenia. Dla pacjentów to oznacza krótsza hospitalizację, mniejsze ryzyko powikłań - mówi Piotr Jurczak.

- To nowa era w szpitalu w Krośnie - podkreśla Piotr Jurczak.

Zabiegi będą przeprowadzane w ramach ubezpieczenia. Lekarze podkreślają korzyści społeczne i ekonomiczne wynikające z zastosowania nowej technologii. To pierwszy taki laser w Polsce. Zakup urządzenia wsparł Marszałek Województwa kwota około 680 tysięcy złotych.

pd
Fot. Piotr Dymiński

 • autor: pd

4 komentarzy

 • POdatNIK

  Sprzęt fajny, ale brak ludzi do obsługi. Rzeźnik zawsze będzie rzeźnikiem niezależnie co ma w ręce...

  Zgłoś nadużycie POdatNIK wtorek, 18, wrzesień 2018 13:31 Link do komentarza
 • ala

  I czym tu się chwalić - przecież wiadomo jak jest, każdy w tym obiekcie kreci swój interes.
  Naj mniej chodzi o zdrowie pacjenta

  Zgłoś nadużycie ala wtorek, 18, wrzesień 2018 12:50 Link do komentarza
 • Personel

  Może być nawet jedyny na świecie, ale podejście personelu naszego krośnieńskiego szpitala do pacjentów jest gorsze niż do psów. Nie szanują człowieka wogole!!!

  Zgłoś nadużycie Personel wtorek, 18, wrzesień 2018 09:07 Link do komentarza
 • wolf

  Po co nowy sprzęt, przecież do krośnieńskiego szpitala idą ludzie o własnych siłach a wyjeżdżają przez prosektorium przykładem jest pani małgorzata siwiec.

  Zgłoś nadużycie wolf wtorek, 18, wrzesień 2018 07:04 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?