KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

CDS nadal przynosi straty

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. KrosnoCity.pl

Prezes Centrum Dziedzictwa Szkła przedstawił Radzie Miasta sprawozdanie z działalności za 2017 rok. Spółka przyniosła ponownie straty. Wynik finansowy był gorszy niż w 2016 roku o około 120 tysięcy złotych. Radni już nawet nie pytali o zmniejszanie strat.

REKLAMA


Podczas sierpniowej sesji Rady Miasta Krosna przedstawiono sprawozdanie z działalności Centrum Dziedzictwa Szkła. Na samym wstępie sprawozdania podkreślono, że spółka zajmuje się głównie wydarzeniami artystycznymi i prowadzi działalność kulturalną. To zdaniem prezesa ma bardzo istotne znaczenie w ocenie wyników finansowych i kosztów ponoszonych na działalność operacyjną.

Centrum Dziedzictwa Szkła otworzono 6 lat temu. Początkowo zapowiadano, że spółka będzie utrzymywała się sama, a do tego samodzielnie spłaci zaciągnięty kredyt.

Wkrótce okazało się, że spółka nie jest w stanie spłacić kredytu, a na dodatek będzie potrzebowała ciągłego dokapitalizowania: Radni przekazali ponad 9 milionów dla CDS

Od tamtej pory, podczas kolejnych sprawozdań i dyskusji na temat CDS, radni pytali o możliwość ograniczenia strat. Zapowiadano podjęcie odpowiednich kroków i ograniczenie kosztów. Przykładowo, w ubiegłym roku informowano o planach zmiany struktury CDS, ale bez konkretów: Jakie plany na przyszłość ma CDS? Spółka "nie puszcza pary"

W dyskusji podczas Sesji Rady Miasta w sierpniu br. nie poruszano już tego tematu.

2017 rok spółka zakończyła wynikiem 2.229 tysięcy złotych na minusie. To strata większa o 120 tysięcy niż w 2016 roku, pomimo wzrostu liczby zwiedzających o blisko 3 tysięcy osób. Do zwiększenia strat przyczynił się wzrost kosztów operacyjnych, o ponad 200 tysięcy złotych.

W 2014 roku zakończyła się kontrola NIK w krośnieńskich spółkach komunalnych. Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli jedną z przyczyn strat generowanych przez CDS, były błędne założenia. Zdaniem NIK niektóre założenia studium wykonalności były nierzetelnie przygotowane, a wysokość kosztów zużycia materiałów i energii była oparta na nierealistycznie zaplanowanych wielkościach. Zobacz: Krosno: Jakie są skutki kontrolni NIK w miejskich spółkach?

W sprawozdaniu CDS za 2017 rok stwierdzono jednak, że "w spółce CDS spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie istnieje niepewność co do możliwości kontynuowania przez nią działalności gospodarczej".

Zobacz także: "Czy CDS jest produktem turystycznym, który coś daje miastu?"

pd

 • autor: pd

35 komentarzy

 • Jaroslaw gierkowski

  Wziąć kredyt zagraniczny i więcej dotowac.chcemy zrobić coś wielkiego

  Zgłoś nadużycie Jaroslaw gierkowski środa, 23, październik 2019 15:54 Link do komentarza
 • podatnik

  Przytocki będzie im dodatkowo stypendia przyznawał według swego uznania i co ciekawe od tej decyzji nie będzie odwołania tzn, Przytocki po prostu to wie, że się należy.

  Zgłoś nadużycie podatnik poniedziałek, 01, październik 2018 11:33 Link do komentarza
 • podatnik

  Kolejna spółka, która równie dotkliwie obciąża miejski budżet i gdyby nie zaangażowanie w to sponsorów zewnętrznych jej straty byłyby znacznie wyższe od CDS. (oczywiście sponsor nie robi tego bezinteresownie)

  Mówię o utworzonej spółce KKK Mosir Krosno, którą reprezentują zawodnicy zewsząd tylko nie z Krosna.Miesięczne wynagrodzenie zaproszonego do nas zawodnika to 4 tys dolarów, plus samochody służbowe i mieszkania.

  ( wyników brak ! a pieniążki i tak płyną z miejskiej kasy)

  Przytocki chętnie i szczodrze finansuje tą dyscyplinę bo i w niej ulokował swoich działaczy i kolesiów.

  Zgłoś nadużycie podatnik poniedziałek, 01, październik 2018 10:42 Link do komentarza
 • mieszkanieckrosno

  do sw: na czym opierasz założenie ze odwiedzający Krosno ludzie przyjeżdżają tu dlatego że istnieje CDS? Jeśli robiłeś badania ankietowe to daj linka a jeśli nie to nie pisz bzdur. CDS było pomysłem z kosmosu i nie ma szans na pozytywne wyniki. Jedyne co można było zrobić sensownego i taniego to dogadanie się z dawną KHS i utworzenie tam "miniaturki" huty (mini CDS) przy jednoczesnym możliwych zakupach szkła z KHS w firmowym sklepie. takie coś być może dało by pozytywne wyniki finansowe. CDS koło stadionu to szaleństwo jedynie.

  Zgłoś nadużycie mieszkanieckrosno poniedziałek, 01, październik 2018 08:26 Link do komentarza
 • krosno_mieszkaniec

  Niestety Pan Prezydent prawie każdy swój pomysł przedstawia jako doskonały, najlepszy z możliwych, a tyle mu się mówiło o tym pomyśle z CDSem przy krośnieńskim rynku. I ten tragiczny wynik z działalności. Trzeba powiedzieć: ale samo się to nie zrobiło.

  Zgłoś nadużycie krosno_mieszkaniec poniedziałek, 01, październik 2018 01:20 Link do komentarza
 • jaki

  i to samo albo gorzej sytuacja będzie wyglądać z lotniskiem

  Zgłoś nadużycie jaki niedziela, 30, wrzesień 2018 19:34 Link do komentarza
 • xl

  sw

  Mówisz o tych turystach, którzy wracają do domów na wakacje z emigracji ?
  Jak każda spółka w gospodarce wolnorynkowej, tak powinien funkcjonować CDS, skoro notorycznie przynosi straty powinna zostać poddana restrukturyzacji od wymiany zarządu począwszy.

  Ale to kolesie Przytockiego, więc tak długo będą straty jak długo Przytocki będzie zasiadał na fotelu prezydenta.

  Zgłoś nadużycie xl niedziela, 30, wrzesień 2018 17:41 Link do komentarza
 • sw

  To że CDS przynosi straty to oczywiste, że nie ma się z czego cieszyć. Z drugiej strony gdyby nie CDS to ilość turystów odwiedzających Krosno byłaby znacznie mniejsza i dochody sklepów czy restauracji dużo mniejsze. Jest to najchętniej odwiedzany punkt przez turystów w centrum Krosna więc fakt dopłacania do CDS mnie akuratnie nie przeszkadza. Oprócz kosztów ważna jest też promocja, marka i reklama - to potem procentuje tyle że ciężko zmierzyć zyski. Przynajmniej jest gdzie zaprowadzić gości z zagranicy. Krytykowanie dopłat do CDS i jednoczesne narzekanie, że rynek pustoszeje to obłuda i hipokryzja.

  Zgłoś nadużycie sw niedziela, 30, wrzesień 2018 14:07 Link do komentarza
 • xl

  "Idą wybory. Uratuj nasze miasto. Zabierz babci dowód"

  Zgłoś nadużycie xl niedziela, 30, wrzesień 2018 13:12 Link do komentarza
 • obywatel

  Samo się nie Zrobiło. Oto "sukces" .

  Zgłoś nadużycie obywatel sobota, 29, wrzesień 2018 18:48 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?