KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

100. rocznica odzyskania Niepodległości

W tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości. Zobacz jakie wydarzenia związane z rocznica czekają nas w najbliższych dniach. Wystawy, koncerty, wydarzenia sportowe. Zobacz co będzie się działo!

REKLAMA


Krośnieńskie obchody Święta Niepodległości 11 listopada rozpoczną się o godz. 10.00 uroczystością nazwania mostu na rzece Lubatówce imieniem dr. Kamila Bogackiego.

Doktor Kamil Bogacki to związany z Krosnem działacz niepodległościowy, lekarz w Legionach Polskich oraz lekarz Józefa Piłsudskiego. Urodził się w 1884 w pobliskiej Korczynie, w rodzinie patriotycznej. Ukończył gimnazjum w Rzeszowie, po czym wyjechał do Wiednia, gdzie podjął studia filozoficzne i biologiczne, uzyskując tytuł doktora.

Wraz z żoną wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie kontynuował studia i rozpoczął karierę naukową. Został też honorowym członkiem Towarzystwa Lekarzy Amerykańskich. W Princeton poznał i zaprzyjaźnił się z późniejszym prezydentem USA Thomasem W. Wilsonem, który był wykładowcą tej uczelni. Dzięki tej znajomości miał zabiegać o fundusze dla Legionów Polskich i przychylność USA dla sprawy polskiej.

W 1916 Bogacki wrócił do Polski. Pełnił służbę w Legionach Polskich. Po przejęciu władzy w Polsce w 1918 Józef Piłsudski mianował Bogackiego kierownikiem Komisji Opieki w Ministerstwie Zdrowia, która organizowała leczenie i rehabilitację weteranów, a jednocześnie swoim osobistym lekarzem. Po śmierci Piłsudskiego w 1935 Bogacki zrezygnował z pracy dla administracji państwowej i skupił się na swojej praktyce lekarskiej, którą realizował w Warszawie. Po wybuchu II wojny światowej wrócił do rodzinnego Krosna i w czasie okupacji ratował Żydów, wydając im fałszywe zaświadczenia lekarskie oraz współpracował z Armią Krajową. Po wojnie nadal prowadził praktykę w Krośnie. Za swoją działalność został trzykrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Niepodległości. Zmarł 13 lutego 1959 w Krośnie.

Zobacz także: Krosno: Most Bogackiego

"Niepodległa do Hymnu"
11 listopada o godzinie 10.30 w Bazylice Kolegiackiej "Fara" w Krośnie odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. Po Mszy Świętej nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. W trakcie uroczystości przy pomniku, w ramach akcji "Niepodległa do Hymnu", wspólnie odśpiewamy Mazurka Dąbrowskiego. Uroczystym obchodom będzie towarzyszyć szereg imprez i wydarzeń o tematyce patriotycznej.

Koncert "Lata 20, lata 30, czyli jak wkroczyliśmy w niepodległość"
10 listopada o godzinie 17.00 w Zespole Szkół Muzycznych, ul. Paderewskiego 7 odbędzie się koncert. Organizatorzy: Krośnieńskie Towarzystwo Muzyczne, Zespół Szkół Muzycznych w Krośnie.

Koncert "Tu jest moja ojczyzna"
11 listopada o godz. 18.00 w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza (ul. Kolejowa 1) odbędzie się koncert patriotyczny.
Organizator: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Chór Mieszany "Echo".
Wejściówki na rzecz Fundacji Paderewskiego.

Wystawy

"Białobrzeżanie w drodze do niepodległości"
10. listopada w Dzielnicowym Domu Ludowym (Białobrzegi, ul. Kopernika 17) odbędzie się wieczornica połączona z otwarciem wystawy.
Organizatorzy: Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Białobrzegi i Rada Dzielnicy Białobrzegi.

"Polskie drogi do wolności"
Do 20 listopada Krośnieńska Biblioteka Publiczna (ul. Wojska Polskiego 41) zaprasza na wystawę "Polskie drogi do wolności".

Plenerowa wystawa fotografii "Krosno 1900-1920"
Do 30 listopada, wzdłuż ul. Piłsudskiego możecie zobaczyć wystawę fotografii “Krosno 1900-1920".
Organizatorzy: Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Urząd Miasta Krosna.

Wystawa "Ta, co nie zginęła"
Do 30 listopada w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej (ul. Grodzka 45) dostępna jest wystawa "Ta, co nie zginęła".

II Wystawa Broni Palnej Współczesnej i Historycznej
11.listopada w Centrum Dziedzictwa Szkła, ul. Blich 1 zobaczyć będzie można wystawę uzbrojenia. Zobacz: II Wystawa Broni Palnej Współczesnej i Historycznej
Organizatorzy: Zarząd Powiatowy LOK w Krośnie, Karpackie Muzeum Broni i Wyposażenia Wojskowego, Sekcja Kolekcjonerska Podkarpackiego Klubu Strzeleckiego "HUSARIA" LOK Krosno.

Spotkanie "Niepodległa w kolekcjonerstwie"
11 listopada godz. 16.00 Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1. Sama wystawa jest czynna do 20.listopada.
Organizatorzy: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Polskie Towarzystwo Numizmatyczne - oddział Krosno.

Wystawa "Powrót Niepodległej"
Czynna do 25 listopada w Muzeum Podkarpackim, ul. Piłsudskiego 16.
Organizator: Muzeum Podkarpackie w Krośnie.

O Niepodległą
Niepodległościowa wystawa w Prywatnym Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych dostępna jest do końca roku w ramach zwiedzania Muzeum. Krosno ul. Czajkowskiego 92.

Wydarzenia sportowe

IX Memoriał im. T. Ciupryka i J. Skublickiego
11. listopada o godzinie 9.00 rozegrany zostanie IX Memoriał im. T. Ciupryka i J. Skublickiego o Puchar Prezydenta Miasta Krosna. Hala Sportowa, ul. Legionów 6.
Organizator: Krośnieńskie Stowarzyszenie Tenisa Stołowego.

XXII Bieg Niepodległości
11. listopada o godz. 11.00 z krośnieńskiego Rynku wystartuje Bieg Niepodległości. Meta: Hala Sportowo-Widowiskowa, ul. Bursaki 29.
Organizatorzy: MOSiR Krosno, Krośnieński Klub Biegacza.

Zawody Nordic Walking
11. listopada o godz. 11.05, czyli tuż po biegaczach, z krośnieńskiego Rynku wystartują zawody Nordic Walking. Meta: Hala Sportowo-Widowiskowa, ul. Bursaki 29.
Organizatorzy: Prezydent Miasta Krosna, MOSiR Krosno, Stowarzyszenie Rozwoju Sportu Krośnieńskiego, PWSZ Krosno.

red.

  • autor: red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?