KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Policja o "Nocnej Jeździe"

Policja o "Nocnej Jeździe" Fot. facebook.com/NJSBCKROSNO

Policja otwarta jest na wszelkiego typu inicjatywy, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców, w tym również edukację motoryzacyjną młodych kierowców. Jednak "bezpieczeństwo jest sprawą najważniejszą".

REKLAMA


- Celem działań Policji nie jest torpedowanie szczytnych inicjatyw społecznych, ale spowodowanie, by impreza odbyła się w sposób bezpieczny dla jej uczestników, jak też dla osób postronnych.  Właśnie dlatego spełnienie wymogów formalnych wobec perspektywy "wykorzystania drogi w sposób szczególny" ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa przejazdu kolumny pojazdów uczestników NJSBC oraz pozostałych użytkowników ruchu - podkreśla rzecznik krośnieńskiej Policji.

Dowiedzieliśmy się jakie są zastrzeżenia Policji wobec "Nocnej Jazdy Samochodem Bez Celu", czyli do organizatorów zjazdu fanów motoryzacji na parkingu przy ul. Okrzei w Krośnie.Dotyczą one wyłącznie nieprawidłowości w sferze formalnej.

- W piśmie zawiadamiającym o realizacji imprezy, organizator deklaruje m.in. nocny pokaz pirotechniczny oraz przejazd około 100 samochodów ulicami Krosna. Mamy tutaj zatem do czynienia z "wykorzystaniem drogi w sposób szczególny", co w tym konkretnym przypadku oznacza przejazd kolumny kilkudziesięciu pojazdów ulicami naszego miasta. Kodeks drogowy precyzyjnie określa zasady "wykorzystania drogi w sposób szczególny" cyt. (...)imprezy, które powodują utrudnienia w ruchu lub wymagają korzystania z drogi w sposób szczególny, mogą się odbywać pod warunkiem zapewnienia bezpieczeństwa porządku podczas trwania imprezy oraz uzyskania zezwolenia na jej przeprowadzenie" (art. 65 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym). Takie zezwolenie wydawane jest w formie postanowienia Komendanta Wojewódzkiego Policji. Pozytywna opinia w zakresie czasowego wyłączenia z ruchu poszczególnych ulic formułowana jest w oparciu o szczegółowy opis i harmonogram imprezy zawarty w dokumentacji organizatora. Problem polega jednak na tym, że pomysłodawcy NJSBC stoją na stanowisku, że zjazd ma charakter spontaniczny, przez co nie można wskazać organizatora imprezy odpowiedzialnego m.in. za przygotowanie niezbędnej dokumentacji - informuje st. asp. Paweł Buczyński, oficer prasowy KMP w Krośnie.  

Policja wylicza warunki koniecznie do przeprowadzenia i zabezpieczenia prawidłowego przebiegu imprezy to jest: nawiązanie przez organizatora kontaktu z Komendą Miejską Policji w Krośnie, zapewnienie własnej służby porządkowej (w tym wykwalifikowanej służby medycznej oraz osób przeszkolonych do kierowania ruchem), zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom oraz realizacja wszystkich pozostałych obowiązków organizatora zawartych w art. 65 Ustawy "Prawo o Ruchu Drogowym", co winno znaleźć odzwierciedlenie w dokumentacji organizatora.

- Policja została jedynie poinformowana pismem z dnia 31.10.2018r o organizacji V spotu urodzinowego - Nocna Jazda Samochodem Bez Celu - dodaje asp. Buczyński.

Przedstawiciele Policji uczestniczyli też w spotkaniu w Urzędzie Miasta Krosna, które odbyło się 13.11. (informowaliśmy o nim tutaj: Nie będzie "Jazdy bez Celu").

- Przedstawiciele NJSBC w dalszym ciągu nie potrafili wskazać  formalnego organizatora imprezy, co wykluczało możliwość podejmowania jakichkolwiek decyzji w przedmiocie organizacji zgromadzenia czy imprezy masowej - podkreśla st. asp Paweł Buczyński dodając, że spontaniczność zjazdu fanów motoryzacji  przy ul. Okrzei rodzi m.in. niebezpieczeństwo uczestnictwa w imprezie większej ilości osób, niż wstępnie deklarowana oraz wystąpienia sytuacji, mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia uczestników imprezy.

- Policja otwarta jest na wszelkiego typu inicjatywy, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców, w tym również edukację motoryzacyjną młodych kierowców. Nie zamykamy się na propozycje środowisk inicjujących akcje charytatywne lub inne formy wsparcia potrzebujących. Wielokrotnie przyłączaliśmy się do tego typu akcji, sami również organizowaliśmy podobne - podkreśla rzecznik Policji, dodaje jednak, że należy pamiętać, iż bezpieczeństwo jest sprawą najważniejszą.

- Twierdzenie, że podczas wcześniej organizowanych akcji NJSBC nic się nie wydarzyło nie daje pewności, że i ta zakończy się bezpiecznie - zaznacza policjant.

Zobacz także: Spotkanie znajomych, czy impreza masowa?

pd

 • autor: pd

10 komentarzy

 • wolf

  Jak ktoś chce pojeździć to i tak pojeździ, ile paliwa spali to jak go stać to niech pali.
  Policja wydaje komunikaty na temat bezpieczeństwa to może zadba o to bezpieczeństwo, drogi w Krośnie są bardzo niebezpieczne, parkowanie samochodów po obu stronach drogi - Okrzei czy Guzikówka, a zaradność i inteligencja krośniejskiej policji zwala z nóg.

  Zgłoś nadużycie wolf piątek, 23, listopad 2018 07:22 Link do komentarza
 • antykomuch

  oj trutnie boli was to ze ktos chce byc aktywny lepiej isc do vivo dac sobie wyprac mozg jak go jeszcze posiadacie zreszta sadzac po wynikach wyborow nie za wiele pozwolcie innym zyc

  Zgłoś nadużycie antykomuch wtorek, 20, listopad 2018 09:12 Link do komentarza
 • ABC

  W sytuacji coraz większego zanieczyszczenia powietrza smogiem o wiele lepiej organizować jazdy rowerem albo biegi, a nie przyczyniać się do powstawania alergii, astm i innych chorób.

  Zgłoś nadużycie ABC poniedziałek, 19, listopad 2018 21:06 Link do komentarza
 • ramol

  Nie chce wyjść na ramola, ale w pełni popieram stanowisko policji i UM. Sorry, ale czy innym jest spotkanie kilku znajomych i wspólny przejazd "bez celu", a czym inny jawne zgromadzenie i tworzenie kolumny 100 i więcej aut w normalnych warunkach ulicznego ruchu, w którym jeżdżą karetki, inne służby i komunikacja miejska.

  Panowie chcecie robić takie atrakcje postarajcie i ułóżcie sensowny plan imprezy.

  Zgłoś nadużycie ramol poniedziałek, 19, listopad 2018 17:28 Link do komentarza
 • Kotka

  100 samochodów spali sporo paliwa na takiej trasie. Wiec nie osmieszajmy się z tym bagażnikiem karmy dla zwierząt.

  Zgłoś nadużycie Kotka poniedziałek, 19, listopad 2018 10:53 Link do komentarza
 • Nie kodziarz

  A może jakiś obrońca demokracji wam pomoże?. Tylko najpierw niech usunie te malowidła z podcieni i ślady opona.?rynek to nie cyrk.

  Zgłoś nadużycie Nie kodziarz poniedziałek, 19, listopad 2018 10:00 Link do komentarza
 • Tytus Romek i atomek

  Na trzeźwo bez celu?

  Zgłoś nadużycie Tytus Romek i atomek niedziela, 18, listopad 2018 14:56 Link do komentarza
 • bwzawodzie

  Ciekawe dlaczego nikt nie chce nawiązać kontaktu z Policją?I wszystko w temacie.

  Zgłoś nadużycie bwzawodzie niedziela, 18, listopad 2018 11:33 Link do komentarza
 • Kolorowe kredki i czarny olowek

  Cyt. " … zjazd ma charakter spontaniczny, przez co nie można wskazać organizatora imprezy odpowiedzialnego m.in. za przygotowanie niezbędnej dokumentacji ( … ) Policja została jedynie poinformowana pismem z dnia 31.10.2018r o organizacji V spotu urodzinowego - Nocna Jazda Samochodem Bez Celu ". Sprawa jest prosta, po pierwsze ze spontanicznym charakterem zjazdu kierowców w określone miejsce mamy np. w czasie najazdu kierowców "gapiów" na miejsce wypadku drogowego - wiadome wypadku w czasie i przestrzeni nie planuje się, jednak jak się wydarzy to błysk świateł i dżwięk syren pojazdów uprzywilejowanych, ściaga w owe miejsce zainteresowanych, kto co, dlaczego, czym w co lub w kogo = smartfon foto, filmik, info i to w pełni wyczerpuje znamiona mówiąc slangiem " spontanu ". Czytam i dowiaduje się, że wpłynęło pismo do organu a więc ktoś [ Artur i Mateusz ] planuje, chce ściągnąć w oznaczone miejsce (parking gdziekolwiek by był) kierujących samochodami, którzy później zamierzają przejechać "paradnie", a wiadomo, że liczba pojazdów jadących w zorganizowanej kolumnie nie może przekraczać samochodów osobowych – 10, ale to nie wszystko kążdy "paradny przejazd nawet 1 auta jest wykorzystaniem drogi w sposób szczególny. Konkludując, młodzi (starzy też jadą) do roboty zorganizować to tak jak prawo stanowi. cdn.

  Zgłoś nadużycie Kolorowe kredki i czarny olowek sobota, 17, listopad 2018 17:55 Link do komentarza
 • S

  Organizatorzy dają straszna plamę. Nie potrafią wskazać organizatora, wszelkie zloty organizowali w sposób niezgodny z kodeksem drogowym i cywilnym, oczywistym więc było, że kiedyś nastąpi ten dzień.
  Organizowałem trochę imprez w swoim życiu i jakoś nie miałem z tym większych problemów, aby odbyło się to zgodnie z obowiązującym prawem, wystarczy do tego odrobina chęci i też doza zdrowego rozsądku, bo jednak pomimo różnych bezsensownych obostrzeń swobód w naszym Państwie, to temat przepisów dotyczących imprez masowych jest naprawdę racjonalny.
  Nocna jazda jest ogromnym sukcesem, duże zainteresowanie, wspaniałe akcje charytatywne, duża pomoc sponsorów - nie zniszczcie tego, wjedźcie z tą imprezą na wyższy level, zorganizuje się prawnie, nauczcie dopełniać formalności (których nie ma tak wiele i jak wystosujecie apel, to znajdzie się ktoś, kto wam w tym za darmo pomoże, doradzi) no i do roboty! :D

  Zgłoś nadużycie S sobota, 17, listopad 2018 16:27 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?