KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Uchwała antysmogowa w Krośnie

Uchwała antysmogowa również w Krośnie. Czym można palić, kiedy należy wymienić piec oraz jakie dotacje można uzyskać - urząd odpowiada na te pytania!

REKLAMA


Wzorem innych województw, również i na Podkarpaciu wprowadzone zostały tzw. przepisy antysmogowe. Regulacje wprowadzone przez samorząd województwa precyzują wymagania, jakie muszą spełniać piece i kotły na paliwo stałe oraz paliwa: węgiel, drewno, pellet itp. Władze Krosna prowadzić będą akcję edukacyjną i kontrolować jakość paliwa i urządzeń do ogrzewania domów. Samorząd pozyskał również środki na dotacje dla osób, które zdecydują się zmodernizować swoje kotłownie i wyposażyć je w półautomatyczne kotły na pellet.

- Uchwała Sejmiku Województwa Podkarpackiego, tzw. uchwała antysmogowa, wskazuje na paliwa, których stosowanie w gospodarstwie domowym jest zakazane.  Wymienione jest tutaj, m. in. drewno o większej niż 20 % wilgotności - mówi Tomasz Soliński, zastępca prezydenta Krosna. - Przepisy te wprowadzają również obowiązek stopniowego wycofywania z użytku pieców starszych niż 10 lat oraz tych, które nie spełniają wymagań tzw. klasy 5 - dodaje.

Kiedy muszę  wymienić piec? Czy każdy piec podlega wymianie? Czy mogę uzyskać dofinansowanie do zakupu pieca?
Rygorystyczne przepisy dotyczące kotłów zaczynają obowiązywać po 2021 roku. W momencie ich wejścia w życie wymianie podlegać będą piece starsze niż 10 lat. Następnie, do końca 2023 roku piece od 5 do 10 lat od daty ich produkcji i, do końca 2025 roku piece do 5 lat od daty produkcji. Wprowadzone przepisy mają za zadanie, do końca 2027 roku, doprowadzić do całkowitego wycofania z użytkowania starych pieców, innych niż KLASY 5 lub ekoprojektu. Modernizując system grzewczy należy pamiętać aby nowo instalowane kotły spełniały wymagania KLASY 5 a piece wolnostojące lub kominki spełniały wymagania ekoprojektu. Posiadacze kominków, pieców wolnostojących (tzw. kozy), muszą liczyć się z koniecznością dostosowania ich do nowych wymagań, które będą obowiązywały od 2023 r. i dotyczyły będą głównie ograniczenia emisji pyłu.

 Już teraz przepisy nie pozwalają na zakup  urządzeń nie spełniających tych norm. - Przepisy uchwały antysmogowej mają za zadanie wyeliminowanie z użytkowania kotłów na paliwo stałe, starych i niespełniających standardów jakości spalin, tzw. kopciuchów  - mówi Iwona Walaszczyk, naczelnik wydziału ochrony środowiska krośnieńskiego urzędu.

- Chcąc ułatwić mieszkańcom sfinansowanie nowego kotła, pozyskaliśmy środki z Unii Europejskiej , które w ramach projektu "Czysta Energia", pozwolą wesprzeć mieszkańców w tych działaniach. Każdy z mieszkańców może zakupić półautomatyczny kocioł opalany biomasą z ponad 60-procentowym dofinansowaniem - mówi prezydent Soliński.

Wszelkie szczegóły dotyczące programu dostępne są na stronie internetowej miasta w zakładce "Czysta energia": www.krosno.pl/czysta-energia

- Nasi pracownicy również służą pomocą. Są do państwa dyspozycji pod numerem telefonu 13 47 43 629 w godzinach pracy urzędu - zapewnia zastępca prezydenta Krosna.

Czym opalać w piecu? Skąd mogę wiedzieć, czy stosowany przeze mnie opał jest dobrej jakości?
W urządzeniach domowych, piecach, kotłach ale i w kominkach, spalać można tylko opał dobrej jakości, w tym: węgiel kamienny, koks, sezonowane drewno (trociny i zrębki drewna, o ile nie są pokryte powłokami ochronnymi) o wilgotności poniżej 20% oraz suchy pellet.

- W uchwale zawarto również zapisy dotyczące opału. Zabraniają one stosowania, m. in. węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów węglowych, węgla drobnego oraz - i to warte zaznaczenia, bo wielu mieszkańców o tym nie wie - drewna o wilgotności powyżej 20% - podkreśla naczelnik Walaszczyk.

Szkodliwe substancje zawarte w wydostającym się z kominów dymie, bardzo szybko opadają na powierzchnię ziemi. Ilość tych substancji jest zależna od jakości paliwa i sposobu jego spalania. Zanieczyszczenia powstające w wyniku spalania  paliw, wpływają na czystość otoczenia oraz jakość  powietrza, co przedkłada się na nasze zdrowie.

- W przypadku zabudowy jednorodzinnej i kominów typowych dla tej zabudowy, emitowane zanieczyszczenia  opadają na grunt w promieniu nawet kilkunastu metrów od komina - wyjaśnia Iwona Walaszczyk. - Spalając opał niskiej jakości oraz odpady, zanieczyszczamy powietrze którym oddychamy my i nasi najbliżsi - dodaje.

Miasto Krosno prowadzić też będzie kampanię informacyjną dotyczącą jakości opału oraz jego efektywnego spalania. Prowadzone będą także kontrole na miejscu, w domach, pozwalające ocenić, kiedy posiadany piec będzie wymagał wymiany.

- W ramach prowadzonych do tej pory kontroli w zakresie spalania substancji zabronionych w piecach i kotłach centralnego ogrzewania, strażnicy będą dodatkowo prowadzili akcję informacyjną w zakresie nowych przepisów - mówi Tomasz Wajdowicz, komendant Straży Miejskiej w Krośnie. - Mieszkańcy otrzymają ulotkę zawierająca streszczenie najważniejszych postanowień uchwały antysmogowej oraz naklejkę wskazującą do kiedy należy wymienić piec - dodaje.

Naklejki wykonane w czterech kolorach: zielonym, żółtym, pomarańczowym i czerwonym, będą miały za zadanie przypominać właścicielowi pieca o dacie jego wymiany.  Osoby, które otrzymają naklejki czerwone muszą liczyć się z koniecznością wymiany pieców w pierwszej kolejności,  do końca 2021 roku. Właściciele zielonych naklejek będą mieli czas na wymianę do 2027 roku.

Dotacje do pieców - piec na pellet 60% taniej
Choć najstarsze piece trzeba wymienić do końca 2020 r., już teraz mieszkańcy Krosna mogą starać się o dotację na półautomatyczny piec centralnego ogrzewania na pellet. Co ważne, piece te spełniają  wymogi uchwały antysmogowej.

- Udział w projekcie ogranicza się do wypełnienia deklaracji, podpisania umów i zapłaty wkładu własnego przed rozpoczęciem wykonania instalacji. Wkład własny mieszkańca stanowi ok. 38 % całkowitych kosztów dostawy i montażu urządzenia oraz gwarancji na urządzenie - mówi Krzysztof Smerecki, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej krośnieńskiego urzędu. - Mamy jeszcze możliwość wykonania kilku instalacji kotłów, dlatego chętnych zapraszamy do udziału w projekcie. Poziom dofinansowania wynosi ponad 60%, co obecnie czyni ten projekt najbardziej interesującym spośród innych. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że urządzenia te będą ubezpieczone przez Gminę przez okres 5 lat - zaznacza naczelnik Smerecki.

Szczegółowych informacji dotyczących udziału w projekcie udzielają pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Krosna w budynku urzędu przy  ul. Staszica 2 (pokój 27), w godz. 7.30 do 15.30 (w piątki do godz. 14.30), oraz telefonicznie pod numerem tel. 13 4743629.

Realizowany projekt pn. "Instalacja systemów energii odnawialnej dla gospodarstw domowych z terenu Miasta Krosna i Gminy Krościenko Wyżne" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 14 milionów złotych, w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej 8,9 mln zł.

***
Uchwała antysmogowa - Uchwała nr LII/869/18 Sejmiku Województwa Podkarpackiego z dnia 23 kwietnia 2014 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa podkarpackiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. W uchwale tej zawarto zapisy zakazujące stosowanie między innymi węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów węglowych, węgla drobnego o ziarnach poniżej 5 mm i zawartości popiołu powyżej 12% oraz  biomasy (drewna) o wilgotności powyżej 20%. Również w tej uchwale został zawarty zapis zakazujący użytkowania starych kotłów na paliwo stałe, zakaz ten zaczyna obowiązywać od 2022 r. i dotyczy kotłów eksploatowanych w okresie od daty produkcji powyżej 10 lat, a następnie w okresie co 2 lata dotyczyć to będzie nowszych kotłów i od 2028 r. dotyczyć to będzie kotłów nie spełniających wymagań  tzw. klasy 5. Zapisy tej uchwały dotyczą również kominków i pieców wolnostojących.

(umk)

  • autor: umk

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?