KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Piotr Przytocki napisał list do mieszkańców sąsiednich gmin

Po lewej Piotr Przytocki, po prawej dr Tomasz Soliński - zastępca prezydenta Krosna. Po lewej Piotr Przytocki, po prawej dr Tomasz Soliński - zastępca prezydenta Krosna. Fot. KrosnoCity.pl

Prezydent Krosna zwraca się do mieszkańców Krościenka Wyżnego i Miejsca Piastowego uzasadniając potrzebę zmiany granic miasta.

REKLAMA


Trwają konsultacje społeczne w sprawie zmiany granic Krosna. wójtowie Miejsca Piastowego i Krościenka Wyżnego zachęcają własnych mieszkańców do wyrażenia sprzeciwu. Tymczasem prezydent Krosna Piotr Przytocki zwrócił się do mieszkańców sąsiednich gmin. Prezydent podkreśla, że teren "lotniska Iwonicz" stał odłogiem, a zaplanowane przez Krosno inwestycje będą korzystne dla wszystkich. Piotr Przytocki przekonuje sąsiadów Krosna, że zawarty pod koniec ubiegłego roku kompromis uwzględnia interesy ich gmin.

Poniżej pełna treść listu prezydenta Krosna.

Szanowni Mieszkańcy Gmin Miejsce Piastowe i Krościenko Wyżne,

Zwracam się do Państwa bezpośrednio, ponieważ w ostatnim czasie w przestrzeni publicznej pojawiło się wiele nieścisłości, a nawet oszczerstw dotyczących poszerzenia granic Krosna. Kiedy w grudniu 2017 roku, miasto po długich negocjacjach, za wielomilionową kwotę zakupiło teren byłego lotniska, który od lat "stał odłogiem" byliśmy przekonani, że korzyści płynące z inwestycji na tym terenie będą odczuwalne nie tylko dla miasta, ale i sąsiednich gmin. Nie jest prawdą, że Krosno chce cokolwiek zawłaszczyć i zmarginalizować pozostałe gminy - zakup lotniska dokonany był zgodnie z prawem, uczciwie, z pieniędzy miejskiego budżetu, a więc z kieszeni naszych mieszkańców. Nie powinien zatem dziwić fakt, iż kolejnym krokiem jest włączenie naszej własności w obszar miasta. Dziwi jednak, że zamiast zgody i zrozumienia "zdegradowana łąka" wykorzystywana jest do celów kampanii wyborczych i budowania konfliktu pomiędzy mieszkańcami.

Od początku byliśmy otwarci na współpracę z ościennymi gminami. Pod koniec ubiegłego roku udało się wypracować kompromis, dzięki któremu w granicach administracyjnych Gminy Miejsce Piastowe ma pozostać obszar o powierzchni ok. 11 ha, a w  Gminie Krościenko Wyżne - ok. 18,47 ha - w tym m.in. boiska sportowe, pomnik papieski, strefy przyległe do zabudowy mieszkaniowej z infrastrukturą drogową oraz znaczna rezerwa terenu, którą można zagospodarować zgodnie z potrzebami, np. na cele inwestycyjne.

Jestem przekonany, że wypracowane porozumienie uwzględnia interesy wszystkich sąsiadów. Wprowadzenie w życie naszych zamierzeń powinno doprowadzić do wzmocnienia pozycji całej południowej części Podkarpacia, zarówno w województwie, jak i w Polsce. Wierzę, że dzięki dialogowi oraz współpracy ze strony wszystkich trzech gmin będziemy mogli właściwie wykorzystać potencjał tego terenu, z pożytkiem dla Mieszkańców.

Planowane przez miasto inwestycje pozwolą rozwiązać problemy komunikacyjne - zmiana granic umożliwi wybudowanie drogi, która połączy Krosno z projektowaną obecnie drogą ekspresową S-19, a jednocześnie usprawni dojazd do Miasta wszystkim, którzy tutaj pracują, uczą się lub przyjeżdżają w innych sprawach. Będzie to dogodny dojazd także dla Mieszkańców Gmin Miejsce Piastowe i Krościenko Wyżne.

Wokół drogi planowane jest utworzenie strefy przeznaczonej pod innowacyjne inwestycje przemysłowe i usługowe. Dzięki doskonałej lokalizacji będzie ona atrakcyjna nie tylko dla lokalnych przedsiębiorców, lecz także dużych firm zewnętrznych planujących strategiczne inwestycje. Mogą tutaj powstawać nowoczesne, wysokopłatne miejsca pracy, przyczyniające się do poprawy jakości życia i zahamowania emigracji młodych ludzi.

Realizacja planów dotyczących zaktywizowania tego obszaru będzie wymagała ogromnego wysiłku, w tym znacznych nakładów finansowych.

W tej sprawie bardzo potrzebna jest zgoda, konsensus oraz współdziałanie naszych samorządów.
Proszę Państwa o wyrażenie poparcia dla proponowanej zmiany granic podczas konsultacji społecznych. Wspólnie wykorzystajmy szansę, która pozwoli na rozwój naszej małej ojczyzny.

Z poważaniem
Prezydent Miasta Krosna
Piotr Przytocki

pd

 • autor: pd

9 komentarzy

 • Look7

  Ja jako mieszkaniec obecnie gminy Dukla dołożę swoje 3 grosze. Zależy co miasto Krosno chce tam zrobić, ale to porozumienie chyba jest korzystne dla wszystkich.

  Zgłoś nadużycie Look7 czwartek, 14, marzec 2019 17:13 Link do komentarza
 • Czytelnik

  No to mu mieszkańcy odpisali 95.45 % na nie.

  Zgłoś nadużycie Czytelnik czwartek, 21, luty 2019 15:00 Link do komentarza
 • Zrobisz

  Fajnie że się rozwijamy

  Zgłoś nadużycie Zrobisz wtorek, 19, luty 2019 12:57 Link do komentarza
 • Zaniepokojony

  Skoro Krosno chciało poszerzyć swoje granice o wspomniany teren to może przed zakupem należało dowiedzieć się czy mieszkańcy przylegających terenów chcieli tego poszerzenia. I co rusz w trakcie rozmowy o włączeniu tych terenów co jakiś czas padają argumenty, że Krosno z tych terenów pod przemysł chciało sobie zrobić spalarnie śmieci. Czy to prawda? Jeśli tak to żadna droga nie jest tak silnym argumentem aby takowa "inwestycja" mogła przekonać kogokolwiek z przyległych Gmin.

  Zgłoś nadużycie Zaniepokojony niedziela, 17, luty 2019 10:19 Link do komentarza
 • Gibalski

  Wątpię czy uda się prezydentowi Przytockiemu dojść do jakiegokolwiek konsensusu z tym żelbetonem. Ta zaściankowa zazdrość, węszenie i widmo czającego zewsząd oszustwa, zaślepia mieszkańców sąsiadujących z Krosnem gmin. Musimy się wspólnie złożyć (miasto i gminy), aby zjeść ten tort. Niestety gminy chciałby się nażreć nic nie dokładając. Podobnie jak filozofy z Jedlicza z projektem komunikacji MKS. Chcieliby nowymi hybrydowymi autobusami doopy wozić, ale "pińyndzy" nie dołożą chytrusy.

  Zgłoś nadużycie Gibalski sobota, 16, luty 2019 12:44 Link do komentarza
 • Wasil

  ulica Sikorskiego jest w stanie dramatycznym panie prezydencie

  Zgłoś nadużycie Wasil czwartek, 14, luty 2019 20:58 Link do komentarza
 • POdatNIK

  A nie od tego - czyli od konsultacji i rozmów z ludźmi trzeba było zacząć??? Teraz niech sobie prezydenty sami zjedzą tą żabę.

  Zgłoś nadużycie POdatNIK czwartek, 14, luty 2019 15:06 Link do komentarza
 • Raki

  Ja wciaz mowie NIE!!!! NIE!!! NIE!!!

  Zgłoś nadużycie Raki czwartek, 14, luty 2019 08:31 Link do komentarza
 • Gajowy

  ile wynosi podatek ?

  Zgłoś nadużycie Gajowy czwartek, 14, luty 2019 08:07 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?