KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Jeszcze drożej za śmieci?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. KrosnoCity.pl

Podczas lutowej sesji Rada Miasta Krosna obradowała nad kolejną podwyżką opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Przypominamy: od 1 marca mieszkańcy Krosna płacą 16 zł za odpady posegregowane lub 32 zł za niesegregowane. Opłaty mogły być jeszcze wyższe, ale już nie tylko opozycja ma wątpliwości.

REKLAMA


Przeciw podwyżce i obecnym stawkom opłat za śmieci byli wyłącznie radni Klubu PiS w Radzie Miasta, zobacz: Noworoczne podwyżki

W ubiegłym roku, w głosowaniu większość radnych (Samorządne Krosno i radni PO) poparła i przegłosowała podwyżki.

Temat opłat za śmieci powrócił podczas sesji Rady Miasta Krosna - 27 lutego. Przedstawiony został projekt uchwały podnoszący opłaty za śmieci do poziomu 17,50 zł za odpady segregowane i 35 zł niesegregowane. Skąd ten pomysł? Regionalna Izba Obrachunkowa (RIO) w Rzeszowie wskazała, że stawka uchwalona w Krośnie jest zbyt niska dla pokrycia kosztu systemu i zaleciła podwyżkę opłat. Prezydent Piotr Przytocki musiał się zastosować do zalecenia RIO i z tego powodu przedłożył pod głosowanie projekt uchwały o podwyżce opłat.

Radni PiS byli przeciwni wprowadzeniu kolejnej podwyżki. Radny Paweł Krzanowski podkreślał, że Rada Miasta nie musi podnosić opłat. Tym razem wątpliwości mieli też radni klubu Samorządne Krosno (radni wybrani z list komitetu prezydenta) oraz radni PO.

Komisje: Gospodarki Komunalnej i Finansowo - budżetowa nie zajęły stanowiska wobec podwyżki. Wszyscy radni wstrzymali się od głosu. Podczas dyskusji na sesji 27 lutego część radnych głośno zastanawiała się czy należy podnieść opłatę.

W ostatecznym głosowaniu 9 radnych wstrzymało się od głosu, a 8 było przeciw. Tym samym nie wprowadzono podwyżki.

Aby zbilansować system, miasto będzie dążyć do ograniczenia kosztów systemu odbioru odpadów.

pd

 • autor: pd

10 komentarzy

 • Hipol

  Śmieci przywożone są na krośnieńskie wysypisko nawet z Sanoka. Ciekawe że sanoczanie płacą mniej za śmieci niż mieszkańcy Krosna, a przecież dochodzą im jeszcze niemałe koszty transportu. Czy tylko mieszkańcy Krosna mają ponosić koszty utrzymania wysypiska, mając w dodatku ten syf pod swoim nosem?

  Zgłoś nadużycie Hipol środa, 27, marzec 2019 14:39 Link do komentarza
 • aaa

  OLE- w Korczynie 12 złotych za segregowane

  Zgłoś nadużycie aaa czwartek, 21, marzec 2019 19:28 Link do komentarza
 • EP

  W gminie Rymanów wpływy z opłat za wywóz śmieci wynoszą rocznie 1,1 mln zł (2017). Koszty związane z gospodarką odpadami to prawie 1,5 mln zł. Mieszkańcy w formie opłaty wnoszą zatem około 77% kosztów. Resztę dopłaca gmina ze swojego budżetu, który jest darem niebios. Dziwne, że w ogóle opłaty za śmieci są pobierane, przecież można za całość płacić z budżetu, poszedłbym dalej można by w tej sam sposób finansować opłaty za zużycie wody, nieśmiało wspomnę jeszcze o ogrzewaniu, bo ju8z za energię elektryczną dopłaca państwo dobrej zmiany. A może by tak jeszcze bezpłatne mieszkania dla potrzebujących. To byłby raz... Każdemu według potrzeb, bez tego ko0munistycznego dodatku "od każdego według jego możliwości". Wszak wszyscy jesteśmy zgodni: precz z komuną, precz z komuną.(cyt. za zacnym antykomunista Piotrowiczem.

  Zgłoś nadużycie EP środa, 20, marzec 2019 08:46 Link do komentarza
 • smoluch

  Pewnie to zemsta na mieszkańcach za brak zgody na autodestrukcję poprzez budowę spalarni.

  Zgłoś nadużycie smoluch środa, 20, marzec 2019 08:25 Link do komentarza
 • Esteban Peres

  Czytając te komentarze rodzi się pytanie: jeśli wywóz śmieci kosztuje tyle co kosztuje to kto za to płaci: mieszkańcy w comiesięcznych opłatach bądź gmina z podatków tychże mieszkańców. Jeśli wkład mieszkańców w postaci comiesięcznych opłat będzie mniejszy to trzeba z budżetu przeznaczonego między innymi na budowę dróg chodników i innych niezbędnych dla tychże mieszkańców inwestycji wydać mniej. Teoretycznie można nawet z podatku śmieciowego zrezygnować, suweren się ucieszy... będzie głosował na tych łaskawców, którzy ten podatek zniosą i co. Suweren za zaoszczędzone 16 złotych kupi dwadzieścia butelek wody Polaris w Biedronce. Butelki wyrzuci do śmietnika, albo do rowu i co ... naskoczcie mi. Jest wolność czy nie.

  Zgłoś nadużycie Esteban Peres środa, 20, marzec 2019 08:12 Link do komentarza
 • logik

  Im lepsza segregacja odpadów przez mieszkań ców tym ceny wyższe. To może nie segregować?

  Zgłoś nadużycie logik środa, 20, marzec 2019 07:54 Link do komentarza
 • wezuwiusz3

  To dopiero POczątek.Przytocki musi spłacić zobowiązania łapówkarskie za wspomożenie finansowe w spłacie długi za wykup lotniska Iwonicz.Firmy zainteresowane gruntem udziela Przytockiemu kasy,ale trzeba zapłacić za to. Nic za darmo,mimo że pużniej będą na tych terenach wykupywać grunty.Ile wpłacą ,tyle zniżki diostaną.Mioędzy innymi firma Walter z Pustyn. i inni złodzieje

  Zgłoś nadużycie wezuwiusz3 wtorek, 19, marzec 2019 23:34 Link do komentarza
 • pisarek

  W gminie Rymanów koszt wywozu śmieci segregowanych wynosi 10 zł. W 2017 roku radni uchwalili podwyżkę o 3 zł co w wielu miejscowościach należących do gminy wywołało oburzenie i zbierano podpisy, aby śmieci nie podrożały.
  Ciekawe jest to dlaczego w innych gminach jest o wiele taniej niż w Krośnie, gdzie za wywóz śmieci odpowiada ta sama firma a wysypisko zlokalizowane w Krośnie (koszty transportu).

  Zgłoś nadużycie pisarek wtorek, 19, marzec 2019 14:12 Link do komentarza
 • ole

  W Korczynie również 12,50 zł a ta sama firma odbiera odpady co w Krośnie. ???

  Zgłoś nadużycie ole wtorek, 19, marzec 2019 13:29 Link do komentarza
 • RK

  W Głowience czyli gminie Miejsce Piastowe cena za jedną osobę za śmieci segregowane to 12,50 zł, u nas 16 zł i nadal mało???

  Zgłoś nadużycie RK wtorek, 19, marzec 2019 00:29 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?