KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Powraca temat spalarni odpadów

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. KrosnoCity.pl

Do debaty publicznej w Krośnie powraca temat spalarni odpadów. Władze miasta chcą płacić mniej za zagospodarowanie odpadów, a brak instalacji do "odzyskiwania energii z śmieci" powoduje ogromne koszty.

REKLAMA


Temat był głośny kilka lat temu, gdy przeciwnicy "spalarni" zebrali tysiące podpisów za projektem referendum w tej sprawie. Do referendum nie dopuściła rządząca większość ówczesnej rady miasta, zobacz: Odrzucono wniosek o referendum "w sprawie spalarni"

Spalarnia w Krośnie nie powstała, bo nie ujęto jej w planie zagospodarowania odpadami w województwie: Krosno: nie będzie spalarni. Nie przewiduje jej plan gospodarki odpadami. Śmieciami "do spalenia" miała zająć się instalacja PGE w Rzeszowie.

Temat spalarni odpadów w Krośnie został ponownie poruszony podczas obrad Rady Miasta.

Podczas sesji rady, która odbyła się 27 lutego, przedstawiono prezentację nt: "Zintegrowany System Gospodarki Odpadowo-Energetycznej w Krośnie – spojrzenie na projekt w świetle aktualnych uwarunkowań planistyczno-prawnych".

Prezes MPGK w Krośnie, Janusz Fic, podkreślił, że w całej Polsce jest problem z gospodarowaniem odpadami. Wskazał też, że wchodzą w życie coraz bardziej restrykcyjne przepisy ograniczające możliwość składowania odpadów biodegradowalnych. - W 2024 musi być wyeliminowane składowanie odpadów biodegradowalnych - mówił Janusz Fic. Rosną też wymogi dotyczące recyklingu. Janusz Fic wskazał, że zmiany przepisów powodują wzrost kosztów i opłat od mieszkańców.

Podczas prezentacji wskazano, że problemem jest zagospodarowanie "frakcji palnej". Spalarnia w Rzeszowie nie jest w stanie odbierać wszystkich odpadów, ponieważ nie zrealizowano kolejnego etapu inwestycji. To powoduje wzrost kosztów dla gmin, ponieważ odbiorcy (głównie cementownie) dyktują wysokie ceny, drogi jest też transport na duże odległości.

Na sesji poinformowano, że gdyby odpady spalać na miejscu, to przy obecnych cenach oznaczałoby poprawę wyniku finansowego o 12 mln złotych rocznie.

Z tych powodów władze Krosna apelują o rozbudowę spalarni w Rzeszowie lub udzielenie zgody na budowę "bloku energetycznego opalanego paliwem alternatywnym w Krośnie".

Poproszono też o pomoc przedstawicieli jednostek pomocniczych, czyli dzielnic i osiedli, by poparli apel do władz województwa.

W dyskusji przeciwnicy spalarni: radni Klubu PiS oraz Marian Sobótka reprezentujący zarząd dzielnicy Zawodzie, wskazywali między innymi na problem zagospodarowania toksycznych popiołów ze spalarni.

pd

 • autor: pd

16 komentarzy

 • LB

  Najlepiej to nie produkujmy góry śmieci. Czyli: nie kupujemy nic pakowanego w plastik/folię/karton na sok/mleko a tylko w szkło i papier (nie foliowany), nie używamy jednorazowych toreb/naczyń/sztućców itp. To radykalnie zmniejszy ilość (objętość) produkowanych śmieci.

  Zgłoś nadużycie LB sobota, 30, marzec 2019 09:30 Link do komentarza
 • moher

  Alternatywa? Spalajmy w odpowiedniej spalarni - najlepiej w PGE Rzeszów.. Niech Pan Fic (mieszkaniec Jedlicza) przestanie eksperymentować na zdrowiu krośnian. Albo referendum, zawsze są dwa wyjścia.

  Zgłoś nadużycie moher środa, 27, marzec 2019 19:53 Link do komentarza
 • obywatel

  Krosno ma własną sortownie i składowisko odpadów a mieszkańcy płacą najwyższe
  opłaty za śmieci niż ościenne gminy które dowożą swoje śmieci do Krosna.
  Jak tak dalej pójdzie to w Krośnie pozostanie z 20 tysięcy mieszkańców a reszta pójdzie na wieś mieszkać.
  Brawo wy!

  Zgłoś nadużycie obywatel niedziela, 24, marzec 2019 14:50 Link do komentarza
 • 1143 ALOE

  Jeżeli zachęcacie do dyskusji to przyzwoitością by było umieszczanie ich mimo że nie są zgodne z jedynie słusznym poglądem Pana Prezydenta. Służmy społeczeństwu a nie mamonie.

  Zgłoś nadużycie 1143 ALOE niedziela, 24, marzec 2019 09:42 Link do komentarza
 • LB

  Co za nieuki wywożą śmieci do lasu czy wyrzucają nad rzeką.

  W Krakowie działa spalarnia i jakoś nikt nie narzeka. W Wielu krajach w centrach miast są spalarnie i jakoś nikt tego nie likwiduje. Tylko w tym zaścianku tego problemu rozwiązać nie potrafimy. Przed spalarnią śmieci nie uciekniemy bo to najskuteczniejsza na dziś technologia utylizacji tej części śmieci które nadają się do spalenia w warunkach przemysłowych.

  Zgłoś nadużycie LB niedziela, 24, marzec 2019 08:18 Link do komentarza
 • 1143 ALOE

  Mając poparcie ponad 5 800 podpisów przeciwko Spalarni Odpadów nazwanej Blokiem Energetycznym oraz przywożenia do Krosna odpadów spoza Krosna uzyskaliśmy to że jak na razie nie ma w planie WPGO budowy Spalarni, oraz że zmusiliśmy MPGK by w ZUO obowiązywła pełna hermetyzacja na każdym etapie procesu produkcyjnego. Nasze wyjaśnienia na wiele pytań można znależć na stronie: krosnodlamieszkancow.pl.tl jak Potal się zgodzi

  Zgłoś nadużycie 1143 ALOE sobota, 23, marzec 2019 17:34 Link do komentarza
 • lex

  będzie miało problemy

  Redakcja
  • Posted on22 lutego 2019
  Resort środowiska planuje kolejną rewolucyjną zmianę w odpadach. Jej efekty odczują niedawno uruchomione nowoczesne spalarnie, które produkują ze śmieci ciepło i energię elektryczną. Według projektu zmiany prawa, spalanie zmieszanych odpadów ma być zabronione.
  Spalarnie wydają się być dobrą odpowiedzią na zagospodarowanie góry śmieci produkowanych przez Polaków. Jednocześnie dają częściową alternatywę do produkcji energii z węgla. Korzyści są dla każdego – firmy śmieciarskie mają gdzie utylizować odpady, powstaje tańsze ciepło i prąd, energetyka zmniejsza emisje, a spalarnie dobrze funkcjonują. Jednym słowem: eldorado. Czy rzeczywiście?

  Postawienie nawet najmniejszej spalarni to wydatek kilkuset milionów złotych. Największe inwestycje finansowane są więc z funduszy unijnych, a tu Bruksela zmienia priorytety i ważniejsze jest zapobieganie produkcji śmieci i ich recykling. Nawet i bez dofinansowania dobrze zaprojektowana spalarnia jednak się opłaci. Ze śmieci komunalnych spalanych w nowoczesnych instalacjach można uzyskać ciepło i prąd. Jest to klasyfikowane jako odzysk odpadów. Tak produkowana energia jest tańsza. Nic dziwnego więc, że za spalanie odpadów biorą się nie w naszym kraju tylko spółki komunalne, ale także energetycy – jak Fortum w Zabrzu (które zresztą od dawna robi to w Skandynawii i na Litwie) czy PGE w Rzeszowie. Zamiast płacić za paliwo, to spalarnie biorą opłaty za przyjęcie odpadów, np. stawka w Rzeszowie to ok. 300 zł za tonę.
  Proponowana zmiana przepisów sprawi jednak, że firmy będą musiały dwa razy pomyśleć i policzyć, zanim zdecydują się na inwestycje. Chodzi o to, skąd wezmą odpowiednie śmieci i za ile będą je spalać.
  Zakaz spalania zmieszanych odpadów komunalnych
  Spalanie niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych ma być w przyszłości zabronione. Taki zapis pojawił się w projekcie nowelizacji ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach i innych ustaw. Projekt skierowano na Komitet Stały Rady Ministrów.
  Dla części spalarni to konieczność poszukiwania nowych dostaw “paliwa”. Słowem: będzie drożej. Jak ocenił wiceprezydent Bydgoszczy Michał Stybel, skutkiem wejścia w życie zapisów byłby minimum 30-procentowy wzrost opłat za śmieci “na wejściu”, bo to jest tylko koszt dodatkowej segregacji, bez uwzględnienia innych pochodnych. Jak przypomina miasto, ciepło z bydgoskiej spalarni to teraz najtańsze źródło energii w lokalnej sieci.
  Przedsiębiorcy są zaskoczeni. W UE działa około pół tysiąca spalarni śmieci, które odpowiadają za jedną czwartą produkcji energii. “Inne kraje UE nie stosują tego typu rozwiązań do swojego prawodawstwa. Ich wdrożenie w Polsce może skutkować nieosiągnięciem celu ekologicznego dla wybudowanych instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych, a przez to ryzykiem zwrotu środków otrzymanych z UE” -ostrzega Dominik Gajewski, ekspert Konfederacji Lewiatan.
  Co teraz trafia do spalania? Czy jest to bezpieczne? Czy będziemy płacić więcej za śmieci?

  Zgłoś nadużycie lex piątek, 22, marzec 2019 15:25 Link do komentarza
 • asd

  A za śmieci w Krośnie 16 zł Miejsce piastowe 12,50
  dziękujemy władzy za dbanie o mieszkańców, a co z ceną wody??

  Zgłoś nadużycie asd piątek, 22, marzec 2019 14:40 Link do komentarza
 • zatroskany

  zaqw ;Dzielnica Turaszówka to też Krosno !. Rozpisałeś się o SMOT jakby nie można było mieć innego zdania na temat wysypiska czy spalarni śmieci w Krośnie niż zdanie Pana Prezesa MPGK - J.F., ale pominąłeś bardzo istotną informację opisując szczegółowo głosowanie Rady Dzielnicy Zawodzie na temat poparcia pomysłu Pana Prezesa. Zapomniałeś wyjaśnić mniej zorientowanym czytelnikom, że w radzie dzielnicy zasiada dwóch radnych, których pracodawcą jest tenże Pan Prezes. Mało tego : jeden z nich piastuje w Radzie Miasta dodatkowo ważną funkcję reprezentując klub, oczywiście Samorządne Krosno. Czy ci radni napewno mieli na względzie wyłącznie dobro mieszkańców ?

  Zgłoś nadużycie zatroskany czwartek, 21, marzec 2019 19:05 Link do komentarza
 • Smieciarz

  Najlepiej by,o by wybudować "ZJADALNIĘ ODPADÓW"...Ciekawe czy byłoby dużo chętnych..A tak już poważnie.W krośnie smrodu jest dość dużo.Nikt jednak nie narzeka..Jedni dostali odszkodowania..Inni się przyzwyczaili i jest OK...Popatrzmy na śmietnisko centralne za Krosnem..Jakoś ludzie tam żyją .W okolicy budują domy..Druga sprawa.Oczyszczalnia ścieków..Też tam jakoś ludzie żyją.I też tam wybudowali domy..O KHS-eisie..Hmm?..Samo świeże powietrze więc nie będę się wypowiadał..Warto tak przy okazji zaznaczyć...No nie wiem czy nie głupotę,czy "wielkie oczy strachu"..Jedno jest pewne.."NIE BO NIE"..Podam tutaj przykład..Może nie współmierny,ale jest wyznacznikiem ludzkiej "ZAWIŚCI"..Może i głupoty..Otóż w gminie M.Piastowe na polach między Iwoniczem,Klimkówką a Widaczem miała powstać farma wiatrowa...Ludzie zaprotestowali.Pomógł im wówczas jeden z działaczy PIS-u..Farma nie powstała .Gmina straciła dużo pieniędzy..O argumentach pisał nie będę.Mógłbym się ośmieszyć..Tak samo jest i w tym przypadku....Argumenty Hmm?..Wszystko,aby tylko nie " TU "....

  Zgłoś nadużycie Smieciarz czwartek, 21, marzec 2019 17:13 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?