Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl


 
 

Lech Wałęsa przyjedzie do Krosna

Lech Wałęsa przyjedzie do Krosna Fot. Jakub Orzechowski (Aagencja Gazeta) / Fundacja Instytut Lecha Wałęsy

24 marca w ramach "Klubu Obywatelskiego" z mieszkańcami Krosna spotka się Lech Wałęsa. Były lider "Solidarności" z czasów PRL i były prezydent III RP jest dzisiaj postacią kontrowersyjną.

REKLAMASpotkanie odbędzie się w Hotelu Pałac Polanka. Rozpoczęcie zaplanowano na godzinę 11. Moderatorem spotkania będzie posłanka PO - Joanna Frydrych. Wstęp wolny.

Lech Wałęsa był działaczem opozycji w czasach PRL i liderem "Solidarności". Jego rozmowy z gen. Czesławem Kiszczakiem doprowadziły do obrad "Okrągłego Stołu", a następnie wyborów i bezkrwawego odsunięcia PZPR od władzy.

W 1990 roku został wybrany na Prezydenta RP. W kolejnych wyborach, w 1995 roku przegrał w II turze z Aleksandrem Kwaśniewskim. W 2000 roku, w kolejnych wyborach na prezydenta uzyskał zaledwie 1,01% głosów.

Do dzisiaj pozostaje aktywny w życiu politycznym. Znany jest z kontrowersyjnych wypowiedzi.

W 2012 roku w wywiadzie dla Moniki Olejnik w Radiu ZET, Lech Wałęsa mówił, że na miejscu premiera Tuska kazałby "pałować" protestujących robotników, dodał, że na miejscu komendanta Policji zrobiłby to osobiście.

W ostatnich tygodniach Lech Wałęsa wypowiada się w obronie godności nieżyjącego ks. Jankowskiego, oskarżanego o seksualne wykorzystywanie dzieci.

"To co słyszę dziś na temat zachowań ks Jankowskiego .jest nieprawdopodobne i nie jestem w stanie w to uwierzyć .Wiele wiele lat byłem w pobliżu i nic podobnego nie widziałem. Nikt też za życia księdza nie poinformował mnie i nie zgłosił podobnych uwag .Był moim przyjacielem i tak pozostanie" - stwierdził Lech Wałęsa.

Kontrowersje wokół Lecha Wałęsy budzi jego przeszłość. W wydanej przez IPN w 2008 roku książce "SB a Lech Wałęsa" podano, że był zarejestrowanym agentem SB. Książka wywołała burzliwe dyskusje i sprzeczne opinie historyków.

Cytaty o Lechu Wałęsie:"Zauważyłem, jak zręcznie Wałęsa daje sobie radę z tym niesfornym zgromadzeniem. Kiedy tylko spór staje się nazbyt gwałtowny i słychać rozdrażnione głosy, przywołuje duchy Legionów Dąbrowskiego i intonuje "Jeszcze Polska". Spór zamiera w chwili, gdy wszyscy wstają".

Autor: Timothy Garton Ash
Źródło: Polska rewolucja. "Solidarność" 1980–1982"Jako szef "Solidarności" był on niekwestionowanym przywódcą walki o niepodległość w latach 80. Czy ja kiedykolwiek mówiłem, że jego działalność z tamtych lat nie zasługuje na najwyższe uznanie? Mówiłem, że zasługuje, bo zasługuje. Czy jednocześnie nie mówiłem, że jego działalność jako prezydenta z pierwszej połowy lat 90., kiedy w istocie oparł swoją władzę o siły dawnego systemu, nie zasługuje na najwyższą naganę? Też mówiłem. Ten drugi fakt nie przekreśla tego pierwszego".

Autor: Lech Kaczyński
Źródło: Obchody rocznicy Sierpnia '80 w 2006 roku"Lech Wałęsa zuch! Starczy na tych dwóch. Tutaj stoi Lech! Starczy i na trzech".

Autor: Bronisław Komorowski"Myślę, że najmniej ceniony Wałęsa jest w Polsce. Ale fantastyczną pozycję zachował za granicą. Sentyment do Wałęsy odżyje. Może nie powinien być na czele, bo to zawsze źle się kończy. Ale powinien umieć udostępnić komuś swoją legendę".

Autor: Piotr Tymochowicz
Źródło: Salon polityczny Trójki"Nie mogę biernie przysłuchiwać się w kółko kolejnym groźbom Wałęsy i jego klakierów, że ktoś będzie ścigany za stwierdzenie zwykłego faktu historycznego, że Wałęsa był w latach 1970–1976 zarejestrowanym tajnym współpracownikiem o pseudonimie Bolek".

Źródło: Sławomir Cenckiewicz dla Fronda.pl"Poza trzeciorzędnymi, budzącymi najzupełniej w tej sytuacji zasadnicze wątpliwości dokumentami nie ma - oprócz wypisu z rejestru byłej SB - jakiegokolwiek dowodu, który potwierdzałby fakt współpracy Lecha Wałęsy jako tajnego współpracownika o pseudonimie "Bolek" z byłą SB".

Autor: Paweł Rysiński, sędzia sądu lustracyjnego, fragment sentencji wyroku w sprawie prawdziwości oświadczenia lustracyjnego Lecha Wałęsy (sierpień 2000)."Serwilizm i kapitulancka postawa gremium Wałęsy świadczyły, że Solidarność jest w stanie rozkładu".

Autor: Andrzej Gwiazda"Drogi Lechu byłeś, jesteś i pozostaniesz legendą, wielkim bohaterem naszej wielkiej legendy: koniec kropka".

Autor: Donald Tusk z okazji 25. rocznicy przyznania Nagrody Nobla


 

red.

10 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj