KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Chcesz założyć żłobek? Miasto pomaga...

Chcesz założyć żłobek? Miasto pomaga... Fot. PixaBay

Miasto zaprasza osoby chętne do współpracy w zakresie tworzenia żłobków, klubów dziecięcych oraz zatrudniania dziennych opiekunów.

REKLAMA


Żłobek, klub dziecięcy oraz dzienny opiekun to formy opieki nad małymi dziećmi (do 3 roku życia), których celem jest pomoc rodzicom w godzeniu pracy zawodowej z opieką nad dziećmi. Żłobek,  klub dziecięcy, dzienny opiekun zapewniają dzieciom opiekę w warunkach jak najbardziej zbliżonych do warunków domowych, a więc ma w nich być przytulnie i bezpiecznie.

Miasto Krosno udziela podmiotowi prowadzącemu żłobek, klub dziecięcy lub zatrudniającemu dziennych opiekunów dotacji celowej na dzieci objęte opieką.

W żłobku i klubie dziecięcym opieka sprawowana nad dziećmi odbywa się do 10 godzin dziennie względem każdego dziecka. Jeden opiekun w żłobku lub klubie dziecięcym może sprawować opiekę nad maksymalnie ośmiorgiem dzieci, a w przypadku gdy w grupie znajduje się dziecko niepełnosprawne, dziecko wymagające szczególnej opieki lub dziecko które nie ukończyło pierwszego roku życia (dotyczy tylko żłobka) maksymalnie nad pięciorgiem dzieci.

Do żłobka mogą uczęszczać dzieci w wieku od ukończenia dwudziestego tygodnia życia do lat trzech, do klubu dziecięcego mogą uczęszczać dzieci powyżej pierwszego roku życia do lat trzech.

Dzienny opiekun sprawuje opiekę nad maksymalnie pięciorgiem dzieci, a w przypadku gdy w grupie znajduje się dziecko, które nie ukończyło pierwszego roku życia, jest niepełnosprawne lub wymaga szczególnej opieki, maksymalnie nad trojgiem dzieci. Zorganizowanie opieki sprawowanej przez dziennego opiekuna nie wymaga tak dużych nakładów finansowych, tak jak np. w przypadku utworzenia żłobka czy klubu dziecięcego. Opieka jest sprawowana w warunkach domowych, a czas sprawowania opieki przez dziennego opiekuna efektywniej dopasowany do czasu pracy rodziców.

Kto może tworzyć i prowadzić żłobek lub klub dziecięcy lub zatrudniać dziennych opiekunów?
Osoby, które mają zarejestrowaną działalność gospodarczą w zakresie opieki nad dziećmi mogą tworzyć żłobki, kluby dziecięce lub zatrudniać dziennych opiekunów. Prowadzenie żłobka lub klubu dziecięcego wymaga wpisu do rejestru żłobków i klubów dziecięcych. Wpisu do rejestru dokonuje Prezydent Miasta Krosna. Pełnienie funkcji dziennego opiekuna wymaga zgłoszenia do prowadzonego przez Prezydenta Miasta Krosna wykazu dziennych opiekunów.

Osoby zainteresowane tworzeniem żłobka lub klubu dziecięcego lub zatrudnieniem dziennych opiekunów mogą kontaktować się z Anną Dziadosz w Wydziale Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krosna, ul. Lwowska 28a, pokój 005 na parterze, tel. 13 47 43 014, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej szczegółowych informacji można uzyskać także na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

(umk)

  • autor: umk

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?