KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Będą zmiany w zasadach handlu alkoholem?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

W samorządzie Krosna przygotowywany jest nowy projekt ograniczenia handlu alkoholem. Pierwsze ograniczenie handlu wprowadzono w ubiegłym roku. Zakaz miał dotyczyć godzin nocnych. Szybko okazało się, że konsultacje społeczne miały znikome zainteresowanie, a prezydent Krosna i sami radni nie zdawali sobie sprawy z funkcjonowania tej branży.

REKLAMA


W ubiegłym roku zaledwie na kilka tygodni wprowadzony został zakaz nocnego handlu alkoholem, zobacz: Radni uchylili "nocną prohibicję". Uwaga! Zakaz i tak wejdzie w życie

Prezydent i radni wycofywali się z tego pomysłu (zobacz: "Nocna prohibicja" bez poprawek. Wśród radnych są zwolennicy likwidacji zakazu) aż do całkowitej likwidacji zakazu.

W tym roku temat powraca. Przygotowywane są nowe projekty uchwał ograniczające handel alkoholem. Zakończyły się konsultacje z przedstawicielami Dzielnic i Osiedli, a dotyczące projektów uchwał z jednostkami pomocniczymi. Dwa pierwsze, to dwie wersje zmiany limitów liczby punktów sprzedaży alkoholu.

Większa liczba sklepów z alkoholem?
Pierwszy projekt dotyczy ustalenia liczby zezwoleń na sprzedaż poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu i poza miejscem sprzedaży w Gminie Miasto Krosno. Projekt  zakłada zwiększenie aktualnych limitów zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży (lokale gastronomiczne):

- do 4,5% zawartości alkoholu oraz na piwo - na 75 zezwoleń z 65 dotychczas,
- powyżej 4,5% do 18% zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa) - na 55 zezwoleń z 45 dotychczas,
- oraz powyżej 18% zawartości alkoholu - na 55 zezwoleń z 45 dotychczas.

Propozycja zwiększenia liczby zezwoleń na sprzedaż alkoholu wynika z zainteresowania przedsiębiorców powstaniem na terenie Krosna nowych lokali gastronomicznych, w których sprzedawany i podawany będzie alkohol. Projekt uchwały został sporządzony po przeanalizowaniu aktualnego limitu określonego dla Gminy Miasta Krosna i dostosowany do potrzeb przedsiębiorców, jak również rozwijającego się rynku gastronomicznego.

Drugi projekt, to inna wersja uchwały dotyczącej limitu punktów sprzedaży. Ten projekt także zakłada zwiększenie aktualnych limitów zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży (lokale gastronomiczne). Uwzględniono propozycje Dzielnic i Osiedli, które zostały zaproponowane przy poprzednim opiniowaniu uchwał (styczeń 2019 r.).

- Z analizy 12 opinii przedstawionych przez wszystkie jednostki pomocnicze Gminy Miasto Krosno, wynika że 3 Dzielnice (Polanka, Suchodół, Śródmieście) oraz 3 Osiedla (Południe, Traugutta, Tysiąclecia) zaproponowały ustalenie odrębnej liczby zezwoleń na swoim terenie - informuje krośnieński magistrat.

Nocna prohibicja
Kolejne dwa projekty dotyczą ograniczenia godzin handlu alkoholem.

Wersja 1 - projekt został sporządzony po uwzględnieniu propozycji Dzielnic i Osiedli, które przedstawiły swoje sugestie przy poprzednim opiniowaniu uchwał (styczeń 2019 r.). Z przekazanych propozycji wynika, że 3 Dzielnice i 5 Osiedli nie jest zainteresowanych ograniczeniem na swoim terenie czasu sprzedaży napojów alkoholowych (w sklepach) w godzinach nocnych. Za wprowadzeniem zakazu sprzedaży alkoholu w sklepach w godzinach nocnych opowiedziały się Dzielnica Polanka (od 22.00 - 6.00), Dzielnica Suchodół (22.00 - 6.00), Dzielnica Zawodzie (23.00 - 5.00) oraz Osiedle Tysiąclecia (22.00 - 6.00).

Wersja 2 - projekt zakłada wprowadzenie zakazu ograniczającego sprzedaż napojów alkoholowych dla trzech w/w Dzielnic i 1 Osiedla w jednakowych godzinach tj. od 22.00 do 6.00. Przewaga opinii wśród jednostek pomocniczych (styczeń 2019 r.), które opowiedziały się za ograniczeniem sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach między 22.00 a 6.00, spowodowała, że w projekcie uchwały zakaz dotyczy jednakowego ograniczenia czasu sprzedaży napojów alkoholowych na terenie Dzielnicy Polanka, Dzielnicy Suchodół, Dzielnicy Zawodzie oraz na terenie Osiedla Tysiąclecia.

Rada ma prawo wprowadzić zakaz
Rada gminy może ustalić na terenie gminy lub wskazanych jednostek pomocniczych gminy, ograniczenia w godzinach nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Ograniczenia mogą dotyczyć sprzedaży prowadzonej między godziną 22.00 a 6.00. Ograniczenie nie dotyczy lokali gastronomicznych, a jedynie sklepów, w których sprzedaż alkoholu jest prowadzona.

W najbliższym czasie planowane są również konsultacje społeczne (zobacz: Bądź aktywny! Podziel się opinią dotyczącą sprzedaży alkoholu na terenie Krosna) z wszystkimi mieszkańcami miasta na tematy uwzględnione w powyższych projektach uchwał. Za przygotowanie projektów uchwał, jak i konsultacji społecznych odpowiedzialny jest Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krosna.

pd

 • autor: pd

3 komentarzy

 • Edi

  Kategorycznie nie dla alkoholu na terenie dworca

  Zgłoś nadużycie Edi niedziela, 07, lipiec 2019 23:27 Link do komentarza
 • Nocny jastrząb

  Sobota, 3 w nocy, sklep Margo puściutko jak by bomba jakaś wybuchła. Weekend a w Krośnie cisza i spokój.Chyba się radnym nudzi i wymyślają sztuczne problemy. Mamy wolny rynek i sam on sobie reguluje takie sprawy. Był sklep nocny na dworcu i na Krakowskiej i nieubłagane prawa rynku je zlikwidowały a nie urzędnicy.
  A to już jest parodia : " Za wprowadzeniem zakazu sprzedaży alkoholu w sklepach w godzinach nocnych opowiedziały się Dzielnica Polanka (od 22.00 - 6.00), Dzielnica Suchodół (22.00 - 6.00), Dzielnica Zawodzie (23.00 - 5.00) "
  Tu kółka różańcowe przeszły same siebie,nawet nie wiedzą że w tych dzielnicach nie ma żadnego sklepu nocnego z alkoholem !!

  Zgłoś nadużycie Nocny jastrząb niedziela, 07, lipiec 2019 03:17 Link do komentarza
 • krośni_anin

  Czy w tym mieście nie ma ważniejszych spraw?? Temat już był i mieszkańcy jasno wyrazili swoją opinię, po co to znowu wałkować?
  Za co ta władza bierze kasę??

  Zgłoś nadużycie krośni_anin czwartek, 04, lipiec 2019 14:06 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?