KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Zielone światło" dla jerzyków

W roku 2017, w ramach z Budżetu Obywatelskiego, zrealizowano zadanie polegające na zamontowaniu 400 szt. budek lęgowych dla jerzyków, w celu ograniczenia populacji komarów na terenie miasta Opola. W roku 2017, w ramach z Budżetu Obywatelskiego, zrealizowano zadanie polegające na zamontowaniu 400 szt. budek lęgowych dla jerzyków, w celu ograniczenia populacji komarów na terenie miasta Opola. Fot. opole.pl

Obywatelski projekt otworzył możliwość poprawy warunków dla żyjących w Krośnie jerzyków - ptaków, które są prawdziwym pogromcami komarów. W ostatnich latach w wielu miastach prace przy ocieplaniu budynków zaczęły zagrażać populacji jerzyków. Mieszkańcy Krosna zwrócili na to uwagę.

REKLAMA


Zaczęło się jeszcze przed tegoroczną "plagą komarów". W 2018 roku do budżetu obywatelskiego został zgłoszony projekt "Jerzyki w Mieście".

- Projekt został pozytywnie zweryfikowany jednakże z uwagi na małą liczbę głosów nie został wybrany do realizacji. Ponieważ projekt jest ważny dla zachowania różnorodności gatunków w mieście rozpoczęto w bieżącym roku działania mające na celu zwiększenie populacji jerzyków w mieście - informuje Iwona Walaszczyk, naczelnik wydziału ochrony środowiska.

Po przeprowadzeniu konsultacji z ornitologami zadanie zostało podzielone na 2 etapy:

Etap 1: w roku 2019 zostanie wykonanie opracowanie ornitologiczne, które ma zawierać między innymi zdjęcia, mapy oraz wnioski i wskazania dotyczące możliwości zwiększenia populacji jerzyków. W ramach 1 etapu przeprowadzony zostanie przegląd budynków z uwzględnieniem nasłuchu i obserwacji ich najbliższego otoczenia oraz kontrole budynków na których mają zawisnąć budki.

Efektem 1. etapu ma być określenie populacji jerzyka w wytypowanych obszarach oraz wyznaczenie budynków na których zostaną zamontowane budki. Zakończenie pracy ornitologa jest przewidziane w październiku. Następnie w planie budżetu na rok 2020 zostaną przewidziane środki na montaż budek.

Etap 2, czyli montaż budek i akcja edukacyjna, został zaplanowany na 1 kwartał 2020 roku.

Wstępnie określono rejony objęte akcją:
- Szkoła na os.Traugutta,
- Urząd Miasta ul Lwowska i ul. Staszica,
- Szkoła ul. Bohaterów Westerplatte,
- Szkoła/basen ul. Wojska Polskiego,
- RCKP ul. Kolejowa,
- Budynki PWSZ w rynku,
- Budynek CDS w rynku,
- Szkoła ul. Magurów,
- Poradnia dla dzieci i młodzieży ul. Grodzka.

Nie jest to oczywiście ostateczna lista. Szczegółowy zakres działań związanych z ochroną jerzyka będzie ustalany po zakończeniu obserwacji prowadzonych przez ornitologa.

Bardzo wilgotny maj sprzyjał rozwojowi komarów. Dokuczliwe insekty sprawiły, że dzisiaj już wszyscy i wszędzie mówią o montowaniu budek dla jerzyków. Dzięki wnioskowi złożonemu w ubiegłym roku przez pasjonatów ochrony środowiska Krosno już podejmuje działania.

pd

 • autor: pd

4 komentarzy

 • rogol

  Nim urzyjesz papier toaletowy w sraczyku musi zajac sie tym komisja i ustalic plan dzoialania.
  Lepiej urzyj trawy w krzakach obedzie sie bez zbednejtrudnej pracy urzednikow.

  Zgłoś nadużycie rogol niedziela, 11, sierpień 2019 12:12 Link do komentarza
 • ewaaaa

  Do ekolog pasjonata - budki dla jeżyków muszą być powieszone wysoko nie mniej jak 10 metrów nad ziemią. Domy prywatne i gospodarcze są za niskie :(

  Zgłoś nadużycie ewaaaa czwartek, 08, sierpień 2019 11:18 Link do komentarza
 • Ptakolub

  Super, lecz czemu w proponowanych lokalizacjach nie ma wieżowców przy ul. Mickiewicza. Przed ich termomodernizacją jerzyki w tych budynkach miały mnóstwo gniazd i latały całe stada tych ptaków. Podobnie jest z wróblami, które miały gniazda w szczelinach niższych bloków przed ich ociepleniem. Teraz nie słychać na osiedlu ćwierkania wróbli i pisku latających jerzyków. Smutne.....

  Zgłoś nadużycie Ptakolub środa, 07, sierpień 2019 23:51 Link do komentarza
 • ekolog pasjonata

  Bardzo dobry pomysł.
  Proszę o podanie wymiarów budki i otworu. Na pewno osoby prywatne też zrobią takie legowiska i zawiesza gdzieś u siebie na budynkach np.gospodarczych.

  Zgłoś nadużycie ekolog pasjonata środa, 07, sierpień 2019 16:13 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?